Tam bir Fransız olan Lyon’u keşfedecek çok neden var…

Tam bir Fransız olan Lyon’u keşfedecek çok neden var…

Fransa’nın güneydoğusunda yer alan Lyon, yaklaşık 500 bin nüfusu ile Fransa’nın en büyük üçüncü şehri konumunda. Tipik bir Fransız şehri olduğunu söylemeliyim. Coğrafi olarak diğer iki büyük şehir olan Marsilya ve Paris’in arasında bulunuyor ve Rhöne-Alpes adıyla bilinen bölgenin başkenti olarak biliniyor. Lyon şehri gurmelerin sık ziyaret ettiği gastronomik yönü ile öne çıkan bir Avrupa şehri. Aynı zamanda finans, yazılım, teknoloji, ilaç sanayisi, tekstil sektörlerinde ünlü firma ve kuruluşlara ev sahipliği yapmakta. İlk yerleşimi Roma dönemine kadar uzanan şehirde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne giren pek çok tarihi yapı bulunuyor. Futbola ilgi duyanlar bilecektir, Olympique Lyonnais futbol takımı sadece Lyon şehrinin değil Fransa’nın sevilen güçlü takımlarından biri. Ancak adım başı tasting yapabileceğiniz harika restoranları olduğunu belirtmeliyim. Lyon gastronomi konusunda Fransa’nın en önemli şehirlerinin biri olarak kabul ediliyor.

Lyon’da Rönesans izleri

Lyon şehrinde gezilecek birçok yer var. Ulusal Opera binasından, tarihi yapılara, sanat merkezleri ve müzelere kadar pek çok gezilecek nokta olduğunu söyleyebilirim. Dileyenler Rhone nehri üzerinde keyifli bir yolculuk da yapabilirler. Saone Nehri civarı ise Eski Lyon olarak biliniyor; turistik açıdan burası da görülecek yerler listesinde mutlaka yer almalı. Kısmen Orta Çağ Avrupası’nı kısmen Rönesans dönemini yansıtan ve Vieux Lyon olarak da bilinen Eski Lyon dar sokakları ve tarihi binalarıyla sizi tarih içinde bir yolculuğa çıkarıyor. St. Jean Caddesi kentin en kalabalık ve işlek caddesi. Alışveriş yapmak isteyenler bu cadde üzerinde hediyelik eşya alabilir, cafe ve restoranlara gidebilirler. St. Georges, St. Paul ve St. Jean kiliseleri şehrin 3 farklı bölgesinde bulunurken en eski kilisenin tarihi M.S 4. Yüzyıla kadar uzanıyor. St. Jean Caddesi üzerindeki bazı kraliyet evlerinde bahçelerin göz kamaştırdığını söyleyebilirim.

Şehre tepeden bakmak

Fransa’nın popüler şehri Lyon’da Güzel Sanatlar Müzesi görülecek yerler listenizde mutlaka bulunmalı. Tarihsel süreç içinde binası bir dönem saray ve manastır olarak da kullanılan Lyon Güzel Sanatlar Müzesi, Fransa’nın ikinci büyük güzel sanatlar müzesi olarak kabul ediliyor ve Terreaux bölgesinde yer alıyor. Burada aynı zamanda Bartholdi çeşmesi ve meşhur Terraux meydanı da yer almakta. Meydanın arkasında Lyon Opera Binası var. Turistik şehir Lyon’un bir diğer görülecek tarihi eser Notre Dame Bazilikası; geçtiğimiz günlerde çıkan yangınla dünyanın gündemine gelen Paris’teki ünlü Notre Dame katedrali kadar büyük olmasa da Lyon’u tepeden görme fırsatı bulabileceğiniz bir yer. İçindeki süslemeleri, 4 kulesi, seyir terası ile şehrin birçok yerinden görülüyor. İlginç binasıyla Confluences müzesi bilim ve doğa tarihi sevenler için gidilebilecek yerler arasında.

Lyon’da yeme-içme, hediyelik eşya

Fransa’nın turistik şehri Lyon mutfak lezzetleri ile de dikkat çekiyor. Turta ve kuruvasanların harika olduğunu söylemeliyim. Zaten pastane ürünleri bir harika. Deniz ürünleri, ara sıcak ve salatalar da tercih edilebilir. Ancak Bouchon olmazsa olmazlar arasında. Lyon’a özgü bu restoranlarda ağırlıklı et ve sakatat yemekleri bulunuyor. Bouchon mutfaklarının yağlı olduğunu söyleyebilirim. Ancak şehrin birçok yerinde Bouchon görebilirsiniz. Yerel bağcılık yapan ailelerin ürettiği şaraplar ve biralar tercih edilebilecek içecekler arasında. Şehirde üniversite hayatı olduğu için bir öğrenci şehri olarak da görülebilir. Bu nedenle pek çok eğlence mekanı bulunuyor. Canlı müzik yapılan performans mekanları, Britanya barları, tiyatrolar, stand-up ve çeşitli gösteri, konser merkezleri bulunuyor. Ninkasi Gerland, Kelly’s Irish Pub, Paddys Corner, Voyageurs benim deneyimlediğim mekanlar oldu. Pasta için Bernachon’u tercih edebilirsiniz. Lyon mutfağı hakkında Cafe des Federations’ın oldukça popüler olduğunu söyleyebilirim. Ancak ayrı zevkler için pek çok restoran, cafe ve bar olduğunu belirtmeliyim. Bütçenize güveniyorsanız Michelin yıldızlı restoranlar da bulunuyor. Şayet şarap almak istiyorsanız Antic Wine’yı tercih edebilirsiniz. Rhone Vadisi ve civarında ödüllü şaraplar bulabilirsiniz. Şehirden çikolata, şarküteri ürünleri, ipek kumaşlı giyecekler de hediye olarak alabilirsiniz.

Lyon’a ne zaman gitmeli?

Ben kışın gittim ve soğuk sevdiğim için beni rahatsız etmedi. Ancak ılıman iklim insanıysanız şehiri Bahar ayları ve yazın gidin derim; Lyon ülkenin iç kısmında kaldığı için kışın haliyle soğuk oluyor. Soğuk hiç sevmiyorsanız tabii ki yaz mevsimi gidin ama yazın turistik bir şehir olduğu için nüfusun arttığını da unutmayın. Haziran-Eylül arası yağmur yemeden romantik bir nehir turu yapma imkanınız da var. Ancak bu romantizmden ne anladığınıza da bağlı; yağmurlu ve az soğuk derseniz Nisan ayı da olabilir. İdeali sanırım Mayıs ve Eylül ayları. Ne diyeyim karar sizin:) Au revoir…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account