Stockholm’e gitmek için 12 neden

Stockholm’e gitmek için 12 neden

Çoğunlukla kuzeyin Venedik’i olarak tanımlanan Stockholm; bir dizi ada ve yarımadadan oluşur. Kentin fiziki yapısını belirleyen iki ana unsur ise Malar Gölü ve Adriyatik Denizi’nin ülkenin derinlerine kadar inerek oluşturduğu körfezidir. İsveç’in başkenti olan Stockholm’de Birka, Drottningholm ve Woodland Cemetery; UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alır. İlaveten, dünya standartlarındaki müzeleri, tiyatroları ve galerilerinin yanı sıra, Nobel Enstitüsü ile ziyaretçilerini bekliyor Stockholm. Etrafı dolaşmak son derece kolaydır. Yer altı metro hattı Tunnelbana (T-Bana) ile neredeyse kentin her tarafını dolaşabilirsiniz. Stockholm ayrıca, oldukça verimli ve düzenli bir otobüs ulaşım ağına da sahiptir. Stockholm aynı zamanda yürüyerek de keyifle keşfedilecek bir şehir dedikten sonra, kentte kısa bir tura çıkalım.

1 Gamla Stan (Eski Şehir)

gamla_stan

Turistik kafeler, restoranlar, otantik alışveriş merkezi ile dolu 1200 yılından kalma Gamla Stan, Stockholm’de görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Kendi başına yaşayan, nefes alan bir müzedir adeta bu bölge. Gamla Stan, pek çok ziyaretçiye göre Stockholm’ü keşfetmek için çıkılan yolculuğun ilk durağıdır. Tercih doğrudur çünkü Stockholm’ü hissetmek, gözlemlemek ve tarihini tanımak için bundan daha iyi bir mekan bulmak zordur. Onlarca hediyelik eşya dükkanı bulunan Gamla Stan’ın dar, labirent şeklindeki sokakları sizi bir anda alıp Orta Çağ’a götürür. Eğer kış aylarında gittiyseniz, burada kurulan Noel pazarını mutlaka görmelisiniz. Stockholm’ün önde gelen tarihi yapıları Stockholm Katedrali, Nobel Müzesi ve Kraliyet Sarayı da yine burada bulunur.


 2 Kraliyet Sarayı (Sverige’s Kungahus)

Royal_Palace,_Stockholm

Gamla Stan’da nehir kenarında yer alan İsveç Kraliyet Ailesi’nin resmi konutunu tam anlamıyla gezmek bile aslında bir gün alır. Kraliyet Ailesi’nin resmi ikametgahı burası gibi görünse de, aslında kraliçe Drottningholm’de Kraliyet Adası adı verilen başka bir evde yaşar. 600 odası ile İsveç İmparatorluğu’nun ihtişamını yansıtan saray, Avrupa’nın en büyüklerinden biridir ve içinde en az beş tane müze vardır. 18. yüzyılda barok tarzında inşa edilen sarayın içinde gerçek müceevherler de vardır. Burada bulunan Antik Müze’de, Kraliçe Kristina’nın gümüş tahtını da görülebilir. Özellikle muhafızların nöbet değişim ritüeli görülmeye değerdir. Saray, gün içinde saat 10.00-17.00 arası ziyarete açıktır.


 3 Vasa Müzesi

vasa_museum

İsveç İmparatorluk filosunun gururu olarak 1628 yılında yapılan Vasal isimli savaş gemisi, daha ilk seferinde 1.3 km yol aldıktan sonra batmıştır. 1961 yılında suyun altından çıkarılan Vasa, yüzde 99’u orijinal halde adeta bir zaman kapsülü gibi ziyaretçilerini büyülemektedir. Yılda ortalama 1 milyon ziyaretçi ile İsveç’in en çok ziyaret edilen müzesi olan Vasa Müzesi, bunu fazlasıyla hak etmektedir.

Müze, gün üçünde 10.00-17.00 saatleri arasında açıktır. Mayıs ve eylül aylarında 10.00-20.00 ve haziran ağustos aylarında ise 08.30-18.00 saatleri arasında açıktır.


 4 Djurgården

Djurgården

Dijurgarden, Stockholm’ün göbeğinde sakin bir vaha gibidir. Bu park, gecelerin kısa, gündüzlerin uzun olduğu yaz aylarında tembel turistler ve yerlilerin sıkça gittiği bir mekandır. Bazı müzelere ve etkinliklere de ev sahipliği yapan park, piknik ve yürüyüş için de son derece uygundur. Parkta, kafeler, restoranlar barlar ve oteller de bulunmaktadır. Ormanda bisiklet turu yapmak isteyenler bisiklet, nehir yolculuğu yapmak isteyenler kano kiralayabilirler. Yeni açılan açık hava müzesi Abba ve Skansen ve Gröna Lund eğlence parkları da Djurgarden’ın içindeki diğer aktivite alanlarıdır. Parka gitmek için, Gamla Stan’dan T-Bana’ya, ya da feribota binebilirsiniz. Alternatif olarak, Norrmalmstorg’dan tramvaya veya otobüse de binerek ulaşabilirsiniz.

Resmi web sitesi: www.visitdjurgarden.se


 5 Skansen Açık-Hava Müzesi

Skansen

Dünyanın en eski açık hava müzesi olan Sakansen, özellikle aileler için güzel bir etkinlik alanı olan Djurgården’de yer alır. Burada İsveç’in geçmişine otantik bir dokunuş yapmakla kalmaz, aynı zamanda ülkenin dört bir yanından getirilen ve burada yeniden hayata geçirilen 150 farklı evi de görme şansı elde edersiniz. Bu yapılar arasında, malikaneler, fırınlar, kereste kilise, çömlek imalathanesi ve daha onlarca şey görebilirsiniz. Burada aynı zamanda geyik, kurt, ayı, vaşak ve daha çok sayıda hayvanın bulunduğu bir de hayvanat bahçesi vardır. Geleneksel İsveç yemeği Smörgåsbord (üzerinde sıcak-soğuk geleneksel İsveç yemeklerinin bulunduğu bir çeşit açık büfe) yemek için ise hemen yakındaki Solliden Restaurant’a gidebilirsiniz.


6 Fotografiska Museet (Fotoğraf Müzesi)

Fotografiska_Museet

Çağdaş fotoğraf sergisi olan Fotografiska, yıl içinde eklektik sergilere ev sahipliği yapar. İçinde kitapçı dükkanı, restoran ve hediyelik eşya bulunan müzenin en üst katı, aynı zamanda muhteşem bir Stockholm manzarasına sahiptir. Geçtiğimiz birkaç yılda ziyaretçi sayısı hızla artan Fotografiska Museet, günümüzde ise dünyanın önde gelen fotoğraf mekanlarından biri olarak kabul edilmektedir. Müzenin en üst katında bulunan Bistro restoran ise, kentin en iyisi olarak kabul edilir. Restoranda her gün canlı kulüp müzik çalmaktadır.


 7 Belediye Binası (Stadshuset)

Stockholm_City_Hall

Suyun hemen kenarında, tepesinde bulunan üç altın taç ile Stockholm’ün en ikonik binalarından biridir. 1923 yılnda yapılan bina, İsveçliler için özel bir gün olan Midsummer’s Eve’de (Yaz Ortası Arifesi) açılmıştır. Belediye Meclisi’ne ev sahipliği yapan binada, ofisler, sanat eserleri, sivil demokrasi bölümü, gibi alanlar vardır. Prestijli Nobel ziyafeti de yine bu binada verilir.


 8 Tekne Gezisi

boat_trip

Stockholm’e kadar gidip de tekne gezisine çıkmamak olmaz. Özellikle yaz aylarında, büyüklü küçüklü botlarla Stockholm adeta suda yüzer. Stockholm sakinlerinin çoğunun adalarda yazlık evleri vardır. En azından haftasonlarını bu yazlık evlerde geçirirler. Bu nedenle cuma akşamları adalara doğru bir kaçış başlar. Stockholm’ün köprüleri altında bir tekne gezisine çıkın. Daha uzun bir yolculuk için ise Royal Canal Tour’a katılın. Kentte, 24 saat geçerli indi-bindi biletleri satın alıp bunu daha keyifli hale getirebilirsiniz.


 9 Moderna Museet (Modern Sanatlar Müzesi)

Moderna_

Stockholm’ü ziyaret ediyorsanız ve sanata da merakınız varsa, tam size göre bir müze. Moderna Museet, 20. yüzyıldan günümüze uzanan ve aralarında Picasso, Dali, Derkert ve Matisse gibi sanatçıların eserlerinin de yer aldığı hatırı sayılır bir koleksiyonla Avrupa’nın önde gelenlerinden biridir. Müzede, modernden klasiğe ve çağdaşa kadar çok sayıda eseri bir arada görmek mümkün. Kartpostal görünümlü Skeppsholmen Adası’nda bulunan Moderna Museet, İspanyol mimar Rafael Moneo tarafından tasarlanmıştır. Müzede; alışveriş, çocuk çalıştayları, kütüphane ile Djurgården ve Strandvägen manzarasına sahip güzel bir de restoran bulunmaktadır. Rehberli turlar da mevcuttur.


 10 Ulusal Kraliyet Şehir Parkı

stockholkmpark2

Gelişigüzel dolaşmak, İsveç ruhunun önemli bir parçasıdır. 11 kilometre uzunluğunda yeşil alana sahip Ulusal Kraliyet Şehir Parkı, rahatlamak isteyen turistlerin ve Stockholm sakinlerinin tercih ettiği mekandır. Dünyanın ilk şehir parkı olan Ulusal Kraliyet Şehir Parkı; geyik, tilki, Amerikan geyiği ve onlarca kanatlı hayvanın da barınağıdır. Buraya giden ziyaretçiler; müzeden kalelere, tiyatrodan spor alanlarına, otellere ve tarihi evlere kadar onlarca güzelliği görme şansı da yakalarlar. Doğa severler, asırlık meşe ağaçlarına, göllere, koylara, bataklıklara ve tepelere hayran kalacaklar.

Web sitesi: www.nationalstadsparken.se


 11 Ericsson Globe (Erikson Küresi)

Ericsson_Globe

Stockholm’ün güneyindeki saçaklar üzerinde yer alan Küre; dünyanın en büyük küresel binası, Stockholm’ün ise en modern noktasıdır. Denizden 130 metre yüksekliğinde olan küre, muhteşem bir şehir manzarasına sahiptir. Küreye, her 10 dakikada bir yapılan ve 30 dakika süren turlar yapılır. Turun ardından, orada bulunan hediyelik eşya dükkanından bir şeyler alabilir, restoranda karnınızı doyurabilirsiniz.


 12 Östermalm

Östermalm

Stockholm’ün en iyi dizayn edilmiş noktası neresi diye sorarsanız, söyleyeceğimiz ilk yer kuşkusuz Östermalm olacaktır. Burası kentin en seçkin bölgesi, dünyaca ünlü markaların İskandinav tasarımıyla buluştuğu noktasıdır. Bölgenin Biblioteksgatan olarak adlandırılan kısmında amiral gemisi olarak adlandırılan mağazalar ve butikler yer alırken, yakınında bulunan Stureplan’da ise içinde dudak uçuklatan fiyatlarla ürünlerin satıldığı şatafatlı alışveriş merkezlerini görebilirsiniz. Ülkenin en seçkin antikacıları ise Kommendörsgatan’da konumlanmıştır.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account