Star Wars hayranlarının mutlaka görmesi gereken 8 büyüleyici yer

Star Wars hayranlarının mutlaka görmesi gereken 8 büyüleyici yer

Vizyona girdiği 1977 yılından bugüne, yıldızlar arası savaşları nesiller arası ortak bir kültüre dönüştüren Star Wars serisi, bilimkurgu tutkunlarının gerçeklik algılarını zorlamaya 2017’de Türkiye’de gösterime giren “Star Wars: Last Jedi” ile devam etti. Serinin bu son filmi de tıpkı diğer bölümler gibi elbette Dünya gezegeninde çekildi ve görsel efektleriyle baş döndüren Star Wars, heyecan dolu maceralarını hayranlarıyla yeniden buluşturdu. Bir Star Wars tutkunu için dünyanın farklı lokasyonlarında filmin en ünlü sahnelerinin izlerini bulmak, adeta kutsal topraklara yapılan bir seyahat anlamı taşıyabilir. Ve bu his, sizi kırk yılı aşan bu maceranın geçtiği sahneleri yeniden yaşamanız için kolayca yollara düşürebilir. Gezginler için en az serinin can alıcı sahneleri kadar merak uyandıran bir şey varsa o da Star Wars’ın çekildiği yerlerdir. Siz de bu heyecana dekor olan dünyanın dört bir yanındaki ülke ve şehirlere bir yurtdışı seyahati planlıyorsanız işte Star Wars sahnelerine ev sahipliği yapan yol haritası niteliğindeki en ünlü 8 bölge ve özellikleri…

1- Ultra Göz Kamaştırıcı Canto Bight: Dubrovnik/ Hırvatistan

Star Wars ile Monte Carlo karışımı bir atmosfere biraz da James Bond efekti verirseniz ne olur? Bu sorunun yanıtını arıyorsanız, her gezgin gibi siz de kendinizi Son Jedi filminin gösterişli casino şehri Canto Bight’in yaratıldığı Dubrovnik’te bulabilirsiniz. Alışılagelmiş Star Wars sahnelerinin karanlık ve anti-estetik manzaralarından farklı olarak zenginlik ve ihtişam temalı bir atmosferin yaratıldığı Canto Bight, gerçekte Hırvatistan’ın en turistik şehirlerinden biri olan Dubrovnik’in ta kendisi. Dubrovnik’te galaksi zenginlerinin uğrak mekanı Canto Bight’i keşfederken, bir Game Of Thrones şöleni olan Kralın Şehri çekimlerinin yapıldığı yerleri de görebilirsiniz.

2- Yeni Bir Umut: Tikal, Guatemala

Maya Uygarlığı’nın kalbinin attığı Tikal, gezginleri kendine sadece eşsiz Maya Piramitleri ve yağmur ormanlarıyla çekiyor sanıyorsanız Star Wars’ın 4. Bölüm filmi olan “Yeni Bir Umut”, Guatemala’nın sizin için anlamını ışık hızında ve sonsuza kadar değiştirebilir. Çünkü asi ittifakının ana üstlerinden biri olan Yavin 4, işte tam da burada bulunuyor. İç çekimlerin stüdyoda, dış çekimlerin ise Tikal’in yağmur ormanlarında yapıldığı Yeni Bir Umut, yıldız savaşlarının en gözde rotalarından biri olarak gezi günlüklerindeki yerini alıyor.

3- Star Wars’ta Bir Şehir Meydanı: Sevilla, İspanya

Muhteşem bir mimarinin görsel efektlerin arasından sızan ihtişamını görmek için Star Wars Bölüm II: Klonların Savaşı’nı görmeniz ve gelecek seyahat biletinizi Sevilla için almanız yeterli. İspanya’nın Endülüs başkenti Sevilla’daki şehir meydanı, yıl içinde dünyanın dört bir yanından turistin uğrak noktası oluyor. Şehir meydanına bakınca, manzaranın içinde Naboo gezegenindeki Theed yerleşim yerini gören gezginler ise elbette Star Wars hayranlarından başkası değil.

 4- Prenses Leia’nın İzinde: Grindelwald, İsviçre

Gelecek kış bir kayak tatili planlıyorsanız İsviçre’nin Alpler’ine ne dersiniz? Grindelwald bölgesi ziyaretçilerine muhteşem bir kayak tatilinin yanı sıra Prenses Leia’nın geldiği yeri ve malikanesinin tasarlandığı görüntüleri de sunuyor. Serinin 3. bölümü olan Sith’in İntikamı’nda geçen sahneler ve Alderaan Gezegeni’nin heyecan verici sahnelerine ilham veren manzaralar İsviçre’nin Grindelwald bölgesinde çekilen ham görüntülerden elde edilmiş ve dijital sahnelere uyarlanmış.

5- Tatooine Tuz Çölü’ne Seyahat Başlasın: Chott el Jerid, Tunus

Star Wars: Yeni Bir Umut, sizi serinin en ünlü setlerinden birine götürdüğünde haritanız Tunus’ta bulunan kurumuş tuz gölü Chott el Jerid’i gösteriyor olacaktır. Tunus, tarihi, kültürü ve mistik atmosferiyle turistlerin ilgi odağı olmayı sürdürürken serinin tutkunları için bu tuz çölü ve Nefta’nın kum tepeleri her zaman ayrı bir anlam taşıyor.

6- Bir Star Wars Hikayesi Burada Yazıldı: Laamu Atoll, Maldivler

Star Wars çekildiği yerler kadar her bölümüyle merak uyandıran gerçek bir efsane. Ancak yeryüzünde öyle bir yer var ki bir araya gelmesi pek mümkün görünmeyen iki kavramı birleştiriyor ve Star Wars hayranı çiftlerin gözde rotalarından biri oluyor. Balayı ve bilimkurgu kelimelerini yan yana düşünemeyenler içinse, Maldivler bu yaz sizi bekliyor. Çünkü balayı tatillerinin egzotik rotası Maldivler, Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi filmine de ev sahipliği yapıyor. Filmde geçen Scarif Gezegeni’nin karşılığı ise Maldivler’de Laamu Atoll’dan başkası değil.

7- Stormtrooper’lar Erso’yu Kovalıyor: Londra, İngiltere

İngiltere gezileri Londra şehir turu olmadan düşünülemez ve Londra’ya gitmişken dünyanın en ünlü metro ağına uğramak bir ritüel gibidir. Peki ya bu metro duraklarından birinde gözünüzde canlanan sahne Stormtrooper’ların asi Erso’yu kovalaması olursa? Bir Star Wars hayranı için Londra’nın finans merkezi Canary Wharf’ta bulunan metro istasyonunda bu mümkün. Çünkü Rogue One: Bir Star Wars Hikayesi çekimlerinin yapıldığı yer olan metro istasyonunu görmek için Canary Wharf’ta bulunmanız yeterli.

8- Star Wars’ta Saraylar Ve Göl Manzaraları: Como Gölü, İtalya

Star Wars, akıllara durgunluk veren ve tarihi boyunca dilden dile dolaşan görsel efektleriyle nam salsa da aslında çekimlerin set arkasını gerçek mekanlar oluşturuyor. Tıpkı İtalya’da bulunan Caserta Sarayı ve dünyanın en turistik mekanlarından biri olan Como Gölü gibi. Gizli Tehlike ve Klonların Saldırısı bölümlerinde tanıştığımız Naboo Kraliyet Sarayı, bizi geleneksel barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Caserta Sarayı’na götürüyor. Ve Como Gölü’nün kıyı kasabalarından biri olan Lenno’daki Villa del Balbianello ise Star Wars Bölüm II: Klonların Saldırısı filminde Anakin ve Padme’nin düğünlerine sahne oluyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account