Sonbaharda mutlaka gidilmesi gereken ülkeler

Sonbaharda mutlaka gidilmesi gereken ülkeler

Yazı: Umut Esmer

Sonbahar koyu renk tonlarından dolayı birçok kişiye hüznü çağrıştırsa da aslında tatil için en uygun ve en güzel mevsimlerden biridir. İnsanlar tatil yapmak için genellikle yaz ve kış mevsimlerini tercih ederler ve ne yazık ki sonbaharın muhteşem havasını, renklerini ve güzelliklerini deneyimlemekten mahrum kalırlar. Bu yazımda sonbaharda gezilecek yerleri kaleme aldım. Sonbaharın ne denli renkli ve muhteşem bir mevsim olduğunu gelin hep beraber deneyimleyelim.

Japonya – Kyota

Özellikle sonbahar ayında renklerin her tonunu yansıtan epik şehir Kyoto. Sonbahar gezi rotaları arasında önemli bir yere sahip. Şehre adım attığınız andan itibaren kendinizi dış dünyadan tamamen arınmış bir vaziyette bulacağınız, eski tip ahşap Japon evlerini ve birbirinden güzel düzenlenmiş bahçelerini gezerken kendinizi birkaç yüzyıl öncesinde hissedeceğiniz mistik bir şehirdir. Kiraz ağaçlarını ve onların içerisinde kalan tapınaklarıyla dünyanın en güzel şehri unvanına sahip. Uzak Doğu’nun gizemli dünyasına açılan bu kenti doya doya gezebilmeniz için minimum 5-6 gün ayırmanız gerekiyor. Kyoto’da havaalanı bulunmadığı için Türkiye’den direkt uçuş maalesef mümkün değil. Kyoto’ya ulaşabilmek için öncelikle en yakın kent olan Osaka, Kansai Havaalanı’na ulaşılmalıdır. Ardından Haruka Express ile Güz döneminde bir başka güzel olan Kyoto kentine ulaşılabilir. En etkileyici ve en çok turist çeken tapınaklardan biri olan Fushimi İnari Tapınağı: İnari Dağı eteklerinde kiraz ağaçları içerisinde kendini belli eden turuncu rengi ile ihtişamına ihtişam katıyor. Sonbahar mevsiminde mutlaka ama mutlaka gezilmesi ve görülmesi gereken şehir Kyoto…

Belçika

Sonbahar gidilecek ülkeler listenize Belçika’yı eklemeyi unutmayın. Sonbahar tam anlamıyla Ortaçağ ülkesi olan Belçika’ya bambaşka bir anlam katıyor desem haksız sayılmam. Sonbaharın etkisiyle sarı ve yeşilin bütün tonlarının yer aldığı ağaçlar ve dökülen yaprakların adeta sergilendiği parklarda, bol oksijen alırken ve doğayı dinlerken aldığınız hazzı kelimeler ile ifade edemeyeceğiniz güzellikte bir ülke Belçika. Tarihi Kilise ve Katedralleri ile adeta insanı büyüleyen Belçika, sonbaharda mutlaka deneyimlemek isteyeceğiniz bir ülke konumundadır. Batı Avrupa’nın en etkileyici ülkelerinden biri olan Belçika’ya ülkemizden her gün gerçekleşen uçak seferleri ile ulaşmak mümkündür. Ülke içerisinde şehirler birbirine çok yakın olduğu için ulaşım metro-trenler ile çok rahat bir şekilde yapılabilir. Gent, Brüksel ve Brugge kentleri ile turizm patlaması yaşayan bu ülke gezip görülmesi gereken ülkeler arasında kendine yer bulmuştur. Özellikle sonbahar mevsiminde romantizmi hat safhada yaşamak isteyenlerin uğrak yeri olan Brugge kentin büyüleyici mimarisini keşfedebilir kanallarında sandal turu yapabilir veya kanalları etrafında uzun yürüyüşler ve bisiklet turları ile mükemmel zamanlar geçirebilirsiniz. Gent kentinde sonbaharda gerçekleşen festivallere katılabilir. Aynı zamanda birkaç günlük kaçamaklar için ideal olan Brüksel kentini gezebilir, hızlı trenler ile Paris, Amsterdam, Lüksemburg gibi turizm bataklığı ülkeleri de ziyaret edebilirsiniz. Sonbahar rotası için biçilmiş kaftan olan Belçika’dan ayrılmadan meşhur Belçika çikolatasını da yemeyi unutmayın.

 Hollanda

Ilıman bir ülke olan Hollanda sonbaharda gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerden birisi. Zengin tarihi ve kanalları ile daima canlı kalabilmeyi başaran bu ülke sonbaharın muhteşem havası ve renkleri sayesinde daha da büyüleyici bir hal alıyor. Sonbaharın koyu renkleri ve güneşin turuncuya çalan renkleri arasında Amsterdam kanallarında kızarmış ve dökülmüş yapraklar eşliğinde sandal turu yapmak, etrafında gezinmek, bisiklet ile turlamak ve meşhur yel değirmenlerini görmek sizlere bambaşka bir huzur verecektir. Bu güzel ülkeye Ankara ve İstanbul’dan gerçekleştirilen uçak seferleri ile ulaşmak mümkündür. Metro ağı gelişmiş olmasından dolayı her yere ulaşım rahat ve kolaydır.

Hindistan

Uzun süre yaşamayı istediğim yegâne ülke Hindistan. Her ne kadar gözümüzde kirli ve hastalıklar ülkesi olarak kalsa da barındırdığı kültür çeşitliliği ve insanlarının rengârenk olması her zaman dikkatimi çekmiş ve hoşuma gitmiştir. Her mevsimin güzel geçtiği Hindistan Sonbaharda çok daha güzel ve renkli geçiyor. Özelikle Kasım ayının ilk haftası olan Divali (ışıklar festivali) süresince ülke bin bir renge bürünüyor. Divali süresince her yerde mumlar fenerler ve havai fişekler yandığı için ülke bir festival alanına dönüyor. İnsanlar Bu renk cümbüşü festivalle uyumlu olsun diye rengârenk kıyafetler seçerek Divali süresince festivali doya doya yaşıyorlar. Sonbaharın güzel renkleri, rengârenk bir ülke ile buluşunca nasıl bir görüntü oluştuğunu bu ülkede deneyimleyebilirsiniz. Ayrıca Ganj Nehri kenarında ölü yakma merasimlerini izleyebilir, aşkın benzersiz simgesi olan Tac Mahal’i ziyaret edebilirsiniz. Ülkede en çok kullanılan havaalanları Delhi ve Mumbai’de bulunuyor. Türkiye’den 6 saatlik uçak mesafesinde olan Hindistan’da şehirlerarası ulaşımda da uçakların rolü büyüktür. Kısa mesafelerde genellikle insan, hayvan veya motor gücünden yararlanılan tek veya iki kişilik ulaşım araçları olan Rikşalar daha çok tercih edilirken taksi ve otobüslerde önemli ulaşım araçlarındandır.

İrlanda

Sonbahar gezileri İrlanda’da bir başka keyif. Bu güzel ülke Cadılar Bayramı’nın ilk kez kutlandığı ülke. Sonbaharın turuncumsu renkleri ile uyumlu, oyulmuş balkabakları ve ilginç kostümleri ile adeta görsel şölen haline gelen hayalperest şehir Dublin. Eski bina ve sokaklarından geçerken kendinizi korku filmlerinde hissedeceğiniz partileriyle adını duyurmayı başarmıştır. İrlanda denilince ilk akla gelen şehir Dublin olmasına rağmen bu güzel ülkede gezip görülebilecek çok fazla ayrıntı mevcuttur. Cork kentinde bulunan Balarney Kalesi oldukça turist çeken yapılardandır. Kilkenny antik kenti turistler tarafından oldukça fazla ilgi gören bölgelerden birisidir. Kilkenny Kalesi, Domenican Black Abbey Kilise’si, St.Canice Katedrali turistleri büyüleyen eşsiz güzellikteki yapılardır. İrlanda’ya İstanbul’dan direkt olarak uçak seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Amerika – New York

Her ne kadar gökdelenler ile dolu olan bir şehir olsa da New York’un kalbi olan Central Park sonbaharın bütün güzelliğini ve renklerini yansıtan ağaçlar ve göletler ile şehri yaşatmayı başarmışa benziyor. Diğer sonbahar rotalarının yanında biraz sönük kalsa da New York her daim insanı kendine çeken bir şehir olmuştur. Bu kente gidecekseniz sonbaharda gitmenizi tavsiye ederim.

Fransa

Âşıklar kenti Paris’e ev sahipliği yapan bu güzel ülke birbirinden güzel kasabaları ve şehirleriyle de turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Fransa’nın Colmar kasabası en önemli örneklerinden bir tanesi, Ortaçağ’dan kalma evleri ile ünlü bu güzel kasaba sonbahar mevsiminde adeta renk cümbüşü haline geliyor. Ortaçağ’dan kalma rengârenk evlerine mevsimin getirisi olan sarı ve turuncu renklerinin tonları eşlik ediyor. Sonbahar mevsiminde evlerin arasından geçen Ren Nehri üzerinde gondol sefası yapmanın zevkini kesinlikle deneyimlemelisiniz. Şatoları ve üzüm bağları ile ünlü Bordeaux kentini de gezmeden döneyim demeyin. İstanbul ve Ankara’dan hemen hemen her gün uçak seferleri düzenlenmektedir. Metro ağının uzunluğu sayesinde her yere ulaşım rahat ve kolaydır.

Türkiye

4 mevsiminde birbirinden güzel olduğu güzel ülkem Türkiye. Yaz sıcaklarından kurtulduğumuz bu muhteşem mevsim ülkemizin dört bir yanında muhteşem manzaralara olanak sağlıyor. Gelin bu adresleri hep beraber inceleyelim. Birçok maceraperestin uğrak noktası olan Yedi Göller sonbaharda bir başka güzel mekân haline geliyor. Göllerin çevresini sarı, turuncu ve kızılın tonları olan ağaçların boyadığı bu güzel manzara kartpostalları aratmayan güzellikler barındırıyor. Bolu’da bulunan Yedi Göllere tırmanmak her ne kadar meşakkatli olsa da inanın buna değecektir. Bir diğer mekânımızda türkülere konu olan Nemrut Dağı, gün doğumu ve gün batımını en güzel seyredebileceğiniz mekânlardan birisidir. Adıyaman’da bulunan bu dağda sonbaharın hazırladığı güzelliklerin yanı sıra adeta açık hava müzesinde bulacaksınız kendinizi. Turizm açısından en değerli mekânlardan biriside Kapadokya’dır. Türkiye’den son örneğim de sabunu, telkâri ve bakır ürünleri ile ünlü Mardin’dir. Havaların serinlediği bu mevsimde, Eski Mardin diye ifade edilen taş evleri ile ünlü antik kentinde, uçsuz bucaksız Mezopotamya düzlüklerine karşı Süryani şarabınızdan yudumlamanın keyfini doyasıya yaşayacaksınız. Kiliseler ve Camilerin yan yana konumlandığını gördüğünüz zaman bu kentin neden medeniyetler beşiği olarak nitelendirildiğini daha iyi anlayacaksınız.

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account