Şöhreti şehrin önüne geçmiş olan köprü: Mostar

Şöhreti şehrin önüne geçmiş olan köprü: Mostar

Avrupa’da bazı şehirler simgesel hale gelen yapılarıyla anılır. Hatta o yapılar sayesinde bağlı olduğu ülkenin turizm merkezleri bile olabiliyor. Tıpkı Bosna Hersek’in turizm kenti Mostar gibi. Günümüzde çok sayıda turist ağırlayan Mostar, bir bakıma şehrin kaderini de değiştirmiş. Her ziyaretçide farklı bir etki bırakan köprünün aynı zamanda trajik de bir hikayesi bulunuyor.

Mostar denilince akıllara ilk olarak köprü geliyor. Mostar kelime anlamı olarak da “Köprücü başı” demek. Bu tarihi köprü ne yazık ki Sırplar ve Hırvatlar tarafından 2 kez yıkılıyor. Ancak tekrar yapıldıktan sonra Unesco devreye giriyor ve köprüyle birlikte şehri koruma altına alıyor. Hilal şeklinde olan köprü tam bir sanat eseri…

Köprü ilk olarak Osmanlı döneminde açılıyor

1566 yılında Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mostar Köprüsü’nün açılışı yapılıyor. Özellikle köprünün bu derece ihtişamlı olmasında halkın payı büyük. Halk Kanuni’ye bizim görkemli bir ordumuz ve halkımız var diyor. Bu nedenle yapılacak köprü de bize yakışmalı şeklinde görüş bildiriyorlar. Bunun üzerine Kanuni, Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’i çağırarak bu köprüyü yapmasını istiyor.

Hırvatlar tarafından köprü yıkılıyor

Mimar Hayrettin de hemen işe başlayıp projeyi çiziyor. 30 metre yüksekliğinde hilal şeklinde bir köprü tasarlıyor. Sonrasında köprüyü tamamlıyor. Köprü insanların buluşma noktası haline geliyor. 1993 yılında Hırvatlar tarafından köprü yıkıldı.

1995 yılına gelindiğinde ise Unesco köprüyü yeniden yapma teklifini sunuyor. Türkiye başta olmak üzere, Unesco ve Dünya Bankası’nın da desteğiyle bir Türk firması tarafından, nehirden çıkan orijinal taşlar da kullanılarak yeniden inşa edilen köprü 2004 yılında tekrar açılıyor.

Orijinale yakın yapılıyor

Köprünün yapımında İtalyanlar en fazla desteği yapıyor. Hatta köprünün üzerinde bir anıtta hangi ülkenin ne kadar yardımda bulunduğu belirtilmiş. Köprünün yapımı için mühendis ve mimarlar ummalı bir çalışma yapıyorlar. 456 kalın taş kullanıyorlar. Orijinal olması için de nehrin altındaki taşlar çıkartılıyor. Bilinen taş ocaklarından örnekler alıyorlar ama orijinale uyduramıyorlar. Bunun üzerine arşivlerden işçi bilgilerini alıyorlar. O işçilerin bazılarının torunlarını da dahil getirterek birlikte çalışmalar yapılıyor. Sonrasında da taşları uygun hale getiriyorlar. Ancak günümüzde de dahil Mimar Hayrettin’in kemere nasıl açı verdiği bilinmiyor.

Açılışı dünyada geniş yer buldu

Mostar Köprüsü’nün açılışı dünyada geniş yankı buldu. İngiltere Prensi Charles açılışa katıldı. Günümüzde de turizm merkezi haline geldi. Köprü eski dönemlerde erkeklerin kızlara sevgilerini göstermek için atladıklarına sahne olurdu. Günümüzde bu gelenek devam etmese de Mostar’da yaşayan gençlere para vermeniz halinde köprüden atlıyorlar.

Mostar Köprüsü’nü insanlar barışın simgesi olarak düşünülüyordu. Bir tarafında Müslümanlar diğer tarafında da Hristiyanlar yaşıyordu. Ancak barış ifadesinin çok gerçekçi olmadığını da belirtmek lazım. Özellikle Hırvatlar’ın hala ayrılmak gibi bir düşüncelerinin olduğunu da ifade etmeliyiz.

Savaşın izlerini hala taşıyor

Mostar’a gittiğinizde mistik bir havanın içine gireceksiniz. Savaşın izlerini hala görmeniz mümkün. Arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken esnafla Türkçe konuşmanın da verdiği mutluluk çok ayrı. Siz de bir Balkan turu yaparsanız, Mostar’ın da listenizde bulunmasına özen gösterin.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2017 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account