Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak en renkli şehirler

Soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak en renkli şehirler

Kış aylarına girildiği zaman hava hep bulutlu ve kapalı oluyor. Tabii kar yağdığı zaman etraf bembeyaz masalsı bir hale de geliyor. Ama yinede sıcağı arayan bir kesimde var. İçlerini ısıtacak bir yerlere seyahat etmek isteyenler için çok güzel bir yazı derledik. İşte bu soğuk kış günlerinde içinizi ısıtacak rengarenk şehirler:

Burano, İtalya

İtalya’nın kuzeyinde dört tane adadan oluşan bir ada Burano. Rengarenk parlak binaları ile dikkat çeken bir şehir. Evlerin parlak ve rengarenk olmasının nedeni ise çok ilginç bir hikayeye dayanıyor. Burano’Daki yerli halk geçimini balıkçılık yaparak geçiyormuş. Küçük küçük kanallardan oluşan bu adaya geri dönen balıkçılar evlerinin nerede olduğunu hep karıştırıyorlarmış. Bu nedenle balıkçılar evlerini ayırt edebilmek için farklı renklere boyamış. Ortaya da böyle insanın içini sımsıcacık yapan bir görüntü ortaya çıkmış.

Cape Town, Güney Afrika

Güney Afrika’nın başkenti Cape Town, bol bol fotoğraf çekmek isteyeceğiniz bir yer. Turistlerin seyahat ettiği popüler destinasyonlar arasında bulunuyor. Şehrin özellikle Müslüman Mahallesi olarak bilinen Bo-Kaap Mahallesi’nde renk renk evler bulunuyor. Bu mahalle başkentin en ünlü caddesi Long Street’in yakınında bulunuyor. Turuncunun, pembenin, mavinin ve daha birçok rengin en canlılarını burada görebilirsiniz. Mahallenin sokaklarında gezerken bu evlerin fotoğrafını çekmeyi sakın unutmayın ki soğuk kış günlerinde bu fotoğraflara bakıp içinizi ısıtabilesiniz.

Buenos Aires, Arjantin

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te çok ünlü bir mahalle bulunuyor. Bu mahalle Arjantin’e gelen tüm turistleri kendisine çekiyor. La Boca adındaki bu mahalle rengarenk evleri ile meşhur. Aslında Buenos Aires’te hemen hemen her yer çok renkli. Şehrin her yerinde renkli renkli boyalı duvarlar ve grafitiler bulunuyor. La Boca’da rengarenk evlerin dışında sokaklarında tango gösterimini de izleyebilirsiniz.

Jaipur, Hindistan

Hindistan’ın pembe şehri olarak bilinen Jaipur, görkemli mimarisi ile de çok dikkat çekiyor. Eski Şehir bölgesindeli tüm binalar pembe renkli. Binalarda Hint-Moğol mimarisi olan kubbeli yapıları da yakından görebilirsiniz. İçinizi ısıtacak bir renkte olan şehir sokaklarında bir de maymunlarla karşılaşacaksınız. Normalde sokaklarda kedilere köpeklere alışık olduğumuz için bu durumu biraz tuhaf bulabilirsiniz. Ama maymunların sevimli davranışlarını görünce de yüzünüzde bir gülümseme yer alacak.

Trinidad, Küba

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Trinidad, ülkenin en turistik yerlerinden biri. Hareketli, cana yakın halkı ve rengarenk sokakları ile içiniz ısınacak.  Bu şehrin Arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken şeker kamışı yeşilinin, okyanus mavinsin ve güneş ışığı sarısının en güzel tonlarını görebilirsiniz. Ayrıca Küba’da çok dayıda eski Amerikan arabalarına denk gelebilirsiniz. Bunlarda şehre ayrı renk katıyor.

Salvador, Brezilya

Brezilya’nın Salvador’daki bir mahallesi adeta bir ressamın renk paleti gibi. Pelourinho adındaki mahalleyi görünce geçmişi hakkında çok güzel şeyler düşünmeye başlayacaksınız. Ama bu şehrin geçmişinde kıtadaki ilk köle pazarına ev sahipliği yapıyor olması bulunuyor. 1835’te kölelik yasaklandığında şehir dağılmaya başlamış. Ancak 1985 yılında Pelourinho, UNESCO Dünya Mirası alanı ilan edildi. Sonrasında da mahalle, yeniden inşa sürecine girdi. Şimdiki mahalle rengarenk cıvıl bir yer.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account