Soğuk havaların sıcak termal rotası : Oylat Kaplıcaları

Soğuk havaların sıcak termal rotası : Oylat Kaplıcaları

Yazı: Ferdi Gürcü

Kış kaçamağı yapacakların saatlerce süren uçak yolculuklarını düşünmesine gerek yok.  Oylat Kaplıcaları Bursa iline nasip olmuş. İnegöl’e bağlı Hilmiye Köyü’nde sizler için şifalı, huzurlu ve tertemiz havasıyla bir kış cenneti var. Alışık ve hastası olduğumuz uzun mazili lezzetler;  şelalesiyle, yeşiliyle ve davetkar sağlık metodu termal sularla Oylat Kaplıcaları Bursa’da.

Tarihi Bizans’a kadar dayanan Oylat Kaplıcaları bize ne kadar eski olduğunu mimarisiyle anlatıyor.  Mimarisinin Bizans hamamlarına benzemesinin yanında bölgede bulunan eski paralar, sarnıç ve küpler yüzyıllardır kaplıcanın şifa dağıttığının diğer kanıtları.

Bizans’ın hüküm sürdüğü senelerden birinde, tekfurun güzel ve narin kızı hastalanmış. Ülkenin hekimleri tek tek bakmışlar, ama ne çare… Artık dayanamaz olmuş tekfur günden güne eriyen kızına. Hekimlerin son çözümü ise kızı sağlığına kavuşturmak değil, gözden çıkarmak olmuş. Babasının gözünden uzaklara , İnegöl’e götürmüşler kızcağızı. Sen burada öl-yat demişler. Gözden çıkarılmış bu kız herkesi şaşırtmış, saraya ve uzun hayatına geri dönmüş. İyileştiği yerin adı da öl-yat değil, Oylat olarak kalmış. Sırrı neymiş bu kızın? Oylat’ın şifalı sularında her gün yıkanmak ölümü bile bizden öteye taşır mı?

Oylat kaplıcaları faydaları

Cildimiz buruşuna kadar içinde kaldığımız; kışın ortasında sinir atma, rahatlama merkezimiz  Oylat Kaplıcaları bize neler sunuyor? İnegöl sakinleri zaten bu sorunun cevabını biliyor ve sizinle paylaşmak için can atıyorlar. Henüz  gidip öğrenemeyenler içinse ben anlatıyorum.

Yeraltından gelen bu sıcak, şefkatli ve şifalı sular sağlığımızın doğal kurtarıcıları. Sadece memnun kalan amca ve teyzelerin değil, doktorların da sık tavsiyesi. Hem içmek hem de girip yıkanmak, bize musibet olmuş hastalıkları defediyor. Solunum yollarınızda ve iç hastalıklarda Oylat Kaplıcaları suyu içmek rutin tedavi yönteminiz olmalı. Girip yıkandığımız da bizden alıp götürdükleri ise obeziteden tutunda, kısırlığa, böbrek iltihabına, şekere hatta varise kadar  saymakla bitmiyor. En çok romatizması ve kas-iskelet sisteminde rahatsızlıkları  olanlar gitse de Oylat Kaplıcaları faydaları her branştan hekimin işini kolaylaştırmakta.  Yaraları çabuk kapatan, kalbi güçlendiren, kireçlenmeye, tansiyona, böbrek hastalıklarına şifa olan kaplıcalar egzema, mantar, sedef gibi birçok cilt hastalıklarına meydan okuyor. Ürik asidi vücuttan atıyor, karaciğeri rahat çalıştırıyor, akyuvarları çoğaltıp kanımıza bile fayda sağlıyor.

Oylat Kaplıcaları nasıl gidilir ?

Bursadaysanız işiniz kolay. Şehir içi toplu taşımalar ve araçlarınızla rahatlıkla İnegöl’deki kaplıcalara ulaşabilirsiniz. İnegöl’le Oylat arasında 27 kilometre  mesafe var. İstanbul’dan gitmek isteyen gezginler araçlarıyla Osmangazi Köprüsü üzerinden dört buçuk saatte ulaşabilirler. İzmirliler için kışa ve kara hasret derler.  Ama kış tatilini de sıcacık yaşamak isteyen İzmir sakinleri araçlarıyla 5 saatte Oylat’ta olurlar. Ankara ayazını kırmak isteyen Başkent sakinleri dört saat, Eskişehir’den yola çıkanlar  bir saat on beş dakika sonra Oylat yolculuğunu sonlandırırlar.

Karayolunu tercih edenler, sepyadan ayrık sarıya yaprak tonlarında dolaşırken, beyaz örtünün bile kapatamadığı kış doğasının her karesinden çerçevelerce resim çıkartır. Yeşilkent Bursa, Oylat Kaplıcaları nasıl gidilir sorusunun cevabının yan getirisi. Hava ulaşımı sağlayacakların işi oldukça kolay. Bursa Yenişehir Havaalanı, Oylat kaplıcalarına yarım saat mesafede.

Oylat yolculuğunuz bitti, kendinizi artık tatile bırakmak istiyorsunuz. Kalacağınız yer epey önemli. Hilmiye Köyü otelleri mütevazı, sevimli ve oldukça da konforlu. Turizm beldesi sakinlerinin de ziyaretçilerle arası çok iyi.

Oylat Kaplıcaları otel

Termal sulara ulaşacağınız otel ve tesisler; butik, şirin, sade ve konforlu. Herbiri doğal yaşamın parçası konumundaki oteller, sizi kışın doğa keyfini yaşamaktan alıkoymuyor. İşte size bazı otel önerileri…

Oylat Kaplıcaları Çağlayan Otel, odalarında termal su akan temiz ve anlayışlı bir işletme. Güleryüzlü çalışanları, yöre lezzetlerini tadabileceğiniz mutfağı ile oldukça tercih edilmekte. Çevresini sarmalayan sıkı ormanın içinde termal suları sizlerle buluşturuyor. Vücut ısınızla ahenkte olan otuz sekiz derecelik termal havuzu kış tatilinizin ana faktörü. Çocuk havuzu da aynı niteliklerde. Çocuklar için oluşturdukları kulüp ve oyun alanları, minikler içinde  eğlenebilecekleri bir tatil imkanı sunuyor. Türk hamamı, saunası ve uzman masaj ekibi buharlı, ıslak bir kış tatili için doğru adres olmasının diğer etkenleri. Güzellik salonu ve kuaför imkanı da mevcut.

Aşiyan Otel, Oylat Kaplıcaları Otel ve tesislerinden bir diğeri. Yarım pansiyon şeklinde ki bu butik tesis, geniş odaları ile dikkat çekiyor. Termal sularla dolu havuzu ve odalarında akan kaplıca suları  yanında düzenledikleri kış bahçesi enfes. Oyun parkı, saunası ve hamamı da bulunmakta. Kadın-erkek ayrı  havuzları mevcut.

Oylat Güven Otel, termal kapalı havuzu bulunan diğer bir yarım pansiyon işletme. Spor faaliyetleri de çeşitli. Fitness salonu, mini golf alanı ve masa tenisi kaliteli zaman geçirmenizi sağlıyor. Hamam, sauna, masaj üçlemesi mevcut. Oyun salonu ve çocuk parkı tatilin eğlenmek olduğunu hatırlatır cinsten.

Oylat Köy Konağı, köy hayatını yaşamak için doğru adres. Oldukça sade . Konaklama ve restaurant imkanlarını sağlıyor. Bahçesi yaz kış seyirlik olan bu konak, küçük, sevimli bir butik otel. Şehirden izole doğa tatili isteyenler için biçilmiş kaftan. Geleneksel dizayn edilmiş (sadece on) odalarının hepsinde şömine mevcut. Bahçesin de barbekü keyfini de sizlere sunuyor.

Oylat Yeşil Vadi Otel, Oylat doğasına saygısını koruyarak inşa edilmiş ahşap bir yapı. İşte doğa seyri burada yapılır. Yemek yerken size sunduğu açık alan kafanızı nereye çevirirseniz başka bir kış seyri sunuyor.

Oylat’ta ne yeni ne içilir?

Oylat, Hilmiye Köyü’ne bağlı. Aralarında yirmi kilometre mesafe var. Kaldığınız otelden çıkıp köy kahvaltısı yapmanız gayet makul. Yerli halkı ürettiği ürünler sofranıza geliyor. Tamamen organik, tertemiz köy havasını içinize içinize çekeceğiniz bir serpme köy kahvaltısı, Oylat Kaplıcaları’na gittiğinizde kaçırmamanız gereken bir aktivite. Vişne, çilek, kayısı, şeftali, incir, greyfurt, elma, böğürtlen, armut, üzüm  ve en yöresel reçel; kestane reçeli… Reçelin her tonunu, her tadını bulmak mümkün Hilmiye Köyü sınırlarında. Kızılcık marmelatı, ayva reçeli, karpuzdan, duttan, böğürtlenden, portakaldan yapılan reçeller de sofranız da görebileceğiniz, kavanozuna sarılıp götürmek isteyeceğiniz tatlı kahvaltı elemanları. Kansızılığa, kalbe, kısırlığa ve cinsel sorunlara, kolesterole, tansiyona ve dişlerinize keçiboynuzu pekmezi iyi gelir. Hilmiye serpme kahvaltısının da değerli bir ögesidir. Dut pekmezi de keçiboynuzu pekmezinin hemen yanında yer alır.  Mide rahatsızlıkları (özellikle ülser),astım, bronşit, boğaz iltihapları dut pekmezinden çekinir. Üzüm pekmezi damar sertliğine karşı en doğal ilaçtır. Güne enerjik başlamanın doğal ve sağlıklı yolu tatlı mı tatlı kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi bal da İnegöl’de arıcılar tarafından üretilip, yol tepmeden geldiği Himiye Köyü’nde sizi bekliyor.

İneklerden sağılan sütler tereyağı ve kaymak yapımında kullanıldığı gibi önümüze geliyor. Taze ve organik lezzetler Oylat Kaplıcaları tatiliniz süresince yakanızda. Koyun ve inek sütlerinden yapılan mahlaç peyniri Bursa’ya özgü bir tat. Manda peynir ve  kaymaklarının, kıvam ve lezzetiyle duruşu bambaşka.  Zeytinin hem yeşili hem siyahı onlarca çeşidiyle renk ahengini tamamlıyor. Sarışın köy yumurtaları, gönül rahatlığıyla yiyeceğiniz sucukların üstüne kırılmış.

Peki öğle ve akşam yemeklerinde ne var?

Osmanlı saray mutfağının yansıması değil kaynağı olan Bursa’da Türk insanının aç kalması olanaksız. Bol proteinli bol yağlı yemekler size diyet listelerini yırttıracak cinsten. O kadar geldikten sonra İnegöl köftesi yemeden olmaz. Kuzu ve dana etinden yapılan parmak köfteler, damlattıkları yağla parlayan ateşten kopup tabaklara konuluyor. Bursa iskender ustaları dönerin başında hazır. Bol soslu ve tereyağlı iskenderleri kaynağından yemek ise bambaşka. Haşhaşlı ekmek ve çörekler yemeğinizin yanında bolca getiriliyor. Bu kıtır gevrek ekmekleri cevizli yemek de mümkün. Kuzu etinin bol çeşitli sebzeyle pişen hali kağıt kebabı tatmanız gereken lezzetlerden. Sakatat severlere özel ciğer sarma kuzu yağı, pirinç ve baharatlarla patlayan lezzetiyle, sakatat sevmeyenlere de yeni bir başlangıç sunmakta. Hünkar beğendisi, incir dolması ve pideli kebabıyla menüler, Oylat Kaplıcaları tatilinde ne yenir diye düşünmemenizi sağlıyor. Yemekten sonra tatlı yemeden doyma hissine ulaşamayan gezginler oldukça şanslı. Fırında süt helvası alışık olduğunuz helvalardan çok daha farklı lezzet ve deneyimi barındırıyor. İrmikli peynir tatlısı höşmerim en güzel haliyle Oylat’ta.

Türk kahvesinin yanında gelen cevizli lokumlar, kahve keyfini değil lokum keyfini katlıyor. Ama Oylat’a geldiyseniz kahve içmeden önce alternatiflerinizi değerlendirmelisiniz. Bitki çaylarının çeşidi ve lezzeti, sizde kaplıcaların bıraktığı pozitif etkiyi tamamlıyor. Oylat’ta yetişen bitki, çiçek ve yapraklarından elde edilen çay çeşitlerini içerken, çiçek bahçelerinde gezinti hissini yakalıyorsunuz. Ihlamur ağaçları doğal bitki örtüsü derecesinde. Adaçayı, papatya çayı, ısırgan yaprağı, kuşburnu, lavanta çiçeği, melisa yaprakları, defne yaprağı, mercanköşk, nane, yasemin, yeşil çay, rezene meyvesi, zencefil kökü… Oylat’ın sunduğu kış çayları, Anadolu kültüründeki şifalı ot kavramının karşılığı. Lezzetiyle beraber bize huzur ve sağlık veren  bitki çayları kış tatiliniz tamamlayıcısı niteliğinde.

Oylat’ta hangi aktiviteler yapılır?

Oteller, kaplıcalar, yemekler tamam. Peki Oylat Kaplıcaları kış tatilinde başka neler görebiliriz ? Hilmiye Mahallesi, “Türkiye’nin en uzun köyü” ünvanına sahip. Genç bir yerleşim alanı. 1890 yılında Gürcü göçmenleri tarafından kurulmuş. Yemyeşil, ağaçlarla kaplı çevresinin içinde küçük bir medeniyet dokusu.

Oylat mevkisi, doğa yürüyüşleri ve piknik etkinlikleri için birebir. Birçok doğa harikasına sahip. Oylat şelalesi 10-15 metre yükseklikten Oylat deresine dökülüyor. Marmara’nın ünü büyük şelalelerinden. Oylat merkezden yapılan zorlu bir yürüyüşle, tahta köprülerden geçerek şelaleye ulaşılıyor. Tepeden gürül gürül akan şelale, çıkardığı saf doğal sesle beraber etrafa serinlik de dağıtıyor. Dere kenarında bulunan çay ocağı ve kafelerde dinlenmek ya da piknik yapmak, Oylat’a gitmişken yapmanız gerekenler listenizde olmalı. Dere üzerine kurulan baraj elektrik üretmekten çok seyir olsun diye yapılmış gibi. Oylat deresinin geçtiği vadi boyunca ıhlamur, çam, gürgen, çınar, meşe, kestane, kavak ağaçları yaydıkları kokularla insanı serbest bırakmıyor. Vadi içindeki restoran ve kafeler, keyfini çıkaracağınız doğa seyri için kurulmuşlar.

Tırmanış deneyimi için beklenen fırsat Oylat kanyonu. Kanyon 400–500 metre derinliğinde. İçinde barındırdığı mağaralar ve yaşam alanları da oldukça meşhur. Kanyonun en üst tepe noktası Devrant Tepesi. Çıktığınızda doğaya selam çakmayı unutmayın. Kanyonun bittiği noktada ise meşhur Oylat Mağarası bulunmakta.

Oylat Mağarası yatay, fosil bir mağara. İçinde yarasalar, kelebekler ve binayaklılar yaşıyor. Canlı çeşitliliği bol bir mağara ekosistemi. Kanyonun tabanından 150 metre yükseklikte olan bu mağara, 650 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük ikinci mağarası. İçi genel olarak kuru olsa da yağmurlu havalarda tepesinden sular damlıyor. Yüzde doksan nem oranı var. Astım ve bronşit hastaları iyi gelmesi için kaplıcadan sonra mağara da vakit geçiriyor.

Damlayan sular yüzyıllar içinde birikerek sarkıtlar ve dikitler oluşturmuş.  Girişte 19 derece olan sıcak hava, ılıklığıyla yüzünüzü yalayıp sizi içeri davet ediyor. Kışın ortasında bir doğa gezisinde bu sıcaklığı yakalayabileceğiniz  yer Oylat. İki kattan oluşan mağaranın yüksekliği on beş metre, genişliği ise üç metre kadar. Dar ve yüksek koridorları;  girişteki büyük çöküntü salonu, dev kazanı ve damlataş havuzu parçalara ayırmış. Her metresinde farklı doğal oluşumlara karşılacağınız Oylat Mağarası’nı aracınızla kapısına kadar  gidip de gezebilirsiniz. Girişinde bulunan kafe ile Oylat Mağarası, doğa gezginlerinin Marmara’daki uğrak noktası.

Oylat kaplıcaları alışveriş

Oylat Kaplıcaları kış tatili bitiminde, size anılarınızı taze tutacak eşyalar gerekli. Hilmiye Köyü pazarında bulabileceğiniz ürünler arasında el örmesi dantel ve motifler bu ihtiyacınızı az da olsa karşılayacaktır. Ama pazarın asıl önemi içindeki doğal gıda ürünleriyle anlatılabilir. Köy bahçelerinden toplanmış kış meyveleri sıra sıra dizilmiş. Oylat kadınlarının yaptığı el emeği tarhanalar mis gibi. Zaten pazarda tezgah açanlar da kadınlar. Kurutulmuş erişteler, poğaçalar, renk paleti gibi reçel kavanozları  ve ev yapımı ürünler… Köy kadınlarının  ekonomik gücünü ortaya serdikleri emek taneleri. Böyle doğa harikası bir yerde doğa ananın sunduğu nimetler tezgahta olmaz olur mu? Ceviz, kuşburnu, ıhlamur çiçekleri ve doğal bitki çayları satılmakta. Arılar olmasaydı dünya dört senede yok olurdu demiş Einstein. Bal olmasaydı biz de enerji ihtiyacımızı kaliteli yoldan sağlayamazdık. Çeşitli ballar ve pekmezler de alıcılarını beklemekte.

Kış tatilini gürültüden, betondan, pis havadan ötede, izole doğasıyla Oylat’ta geçirmek isteyen doğa aşıklarını bekleyenler bunlar. Denizsiz kış tatilinde uğranması gereken ilk noktalardan Oylat Kaplıcaları, ne kadar ziyaretçi alsa da dokunulmamış doğasıyla hala bakir sayılabilir. Kısacık zevkli bir yolculukla ulaşılabilen bu Marmara köyünde görülecek yerler oldukça fazla. Konsantre bir tatilden beklenilen her şeyi karşılayan Oylat,  yüzölçümünden bağımsız işlevleriyle daha ne yapsın? Çok gezen çok okuyandan belki daha çok şey bilir, belki bilemez. Ama hem okuyup hem gezenler…  Hem çok şey bilir, hem çok şey yaşar.

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account