Slovakya’nın muzip başkenti Bratislava

Slovakya’nın muzip başkenti Bratislava

Orta Avrupa’ya yolunuz düştüyse Çekoslovakya’nın Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olarak bölündükten sonra Slovakya’nın başkenti olan Bratislava’yı ziyaret edebilirsiniz. Başkent, yorgun ama bir o kadar eğlenceli. Şehri 3-4 saatte yürüyerek her yerini gezebilirsiniz.

Ben de, Viyana’da bulunduğum tarihlerde, bir gün de olsa Bratislava’yı gezme imkânı bulabildim. Bratislava’nın Avusturya ve Macaristan ile sınırı var. Böylelikle dünya da iki ülkeye sınırı olan iki başkentten biri.

Viyana ile Bratislava arası yaklaşık 70 kilometre. Viyana şehir merkezinden (Südbahnhof) hareket eden otobüslerle 45 dakika gibi kısa bir sürede buraya ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca yine trenle de Viyana’dan Bratislava’ya ulaşabilirsiniz.

bratislava-seda-basel

Viyana’dan otobüsle geliyorsanız indiğiniz yerden ilk karşılaşacağınız eserlerden biri de Tuna nehri kıyısında, denizden 150 metre yükseklikte, tepe üzerine yapılmış olan kaledir.

Osmanlılar, Budapeşte’yi ele geçirdiklerinde Macar kraliyet ailesi burada yaşıyormuş. Şehri gezmeye yine eski şehirdeki Orta Avrupa ülkelerinin çoğunda karşılaştığımız Veba Anıtı’ndan başlıyoruz.

Yahudilerin adresleri Gestapo’ya veriliyor

Anıtı arkamıza alıp devam ettiğimizde Bibiana Çocuk Müzesi ve Bratislava halkının pişmanlığını ve vicdan azabını temsil eden Yahudi Soykırım Anıtı, manevi açıdan önemli bir değere sahip ve anıtın karşında mermer duvara resmedilmiş bir sinagog görebilirsiniz.

Alman bombardımanından kurtulmak için Bratislava halkı, Yahudilerin adreslerini Gestapo’ya vermiş ve böylelikle Almanların gazabından kurtulmuşlar ama vicdan azabından kurtulamamış olduklarını bu anıtla dile getirmektedirler.

Bilinen en eski eczane ve ispiyoncu çocuk

Rotamız üzerinde bilinen en eski eczane olan Salvatora Apodheke var. Bu binayı, yakınında bir binanın dış cephesine oyulmuş bir çocuk heykelciği var. Onun yanında konuştuklarınıza dikkat ediniz. Halk arasındaki yaygın bilgiye göre o dedikoducu çocuk, kimin hakkında konuşursanız gidip ona anlatırmış.

Dünyanın en meşhur kanalizasyon işçisi Cumil

cumil-bratislava

Bratislava denilince akla gelen ilk şeylerden birisi de çeşitli hareket tasvirleri yapar durumdaki insan heykelleri. Bunlardan en bilineni, bir rögar kapağından poz veren Cumil adlı kanalizasyon işçisi heykeli (Man at Work olarak da bilinir) Meşhur Cumil heykeli, eski şehrin tekrar gün yüzüne çıkarılmasını tasvir eder.

Fransız konsolosluğunun önünde ise Napolyon Heykeli bulunuyor. Ama bu heykelde betimlendiği şekilde Napolyon, halkın arasına karışmıştır.

Bir bilinen diğer heykel ise Schone Nazi heykelidir. Fakir ve zihinsel özürlü olan bir karakterin şapkasını çıkararak verdiği selamı figüre eder.

Ana Meydanın köşesindeki Paparazzi Heykeli ve meydan da bulunan bir başka heykel de Hans Christian Andersen’e aittir. Ünlü masal yazarına göre şehir kendisi bir peri masalıdır. Bu tür heykeller şehir merkezinin hemen her yerine serpilmiş durumdadır. Meydan ortasında Maximillian Fountain( çeşmesi) bulunur

Şehir tabii ki Viyana yakın olmasından dolayı Liszt ve Mozart’ın da uğrak yeri olmuş. Her ikisinin de konser verdiği binalar tarihi dokusu bozulmadan korunmuş.

12 Macar Kralı bu kilisede taç giydi

bratislava-slovakya-3

St. Martin Katedrali şehrin en önemli yapılardan bir diğeri. Hüküm süren 12 Macar kralının burada taç giydiği söyleniyor. Her yıl eylül ayı başlarında, burada Bratislava zafer ve taç giyme günü kutlamaları yapılır. Maria Theresa’nın taç taktığı ve kraliçe olduğu bu kilisenin yüksek kulesini, pek çok yerden kolayca görebilirsiniz.

Bakır çatılı St. Michael Kapısı, Bratislava şehrinin sembollerinden olan şehre giriş yapılan 4 kapıdan  birisidir. Kapının ortasında bulunan gotik kule: 14’üncü yüzyıl yapımıdır. Ayrıca, yine kapının bulunduğu yerde “sıfır kilometre taşı” görülüyor ve buradan, 29 büyük şehre olan mesafe yazılıdır.

Eski şehir turunu tamamlarken son olarak sizi Slovak şair, çevirmen, yazar Hviezdoslav sizi uğurluyor.

Slovak Ulusal Müzesi, Parlamento bölgenin görülebilecek yerlerindedir. Ayrıca gece hayatı da oldukça renkli olan Bratislava’da müzik dinlemek için pek çok seçenek var. Buradaki Barrock benim şimdiye kadar gördüğüm en güzel ve büyük Rock barlardan biri.

Dünya küçük, belki bir yerlerde yollarımız kesişir. O zamana kadar sevgi ve sağlıkla kalın.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account