Slovakya’nın eğlenceli ve mutlu başkenti: Bratislava

Slovakya’nın eğlenceli ve mutlu başkenti: Bratislava

Slovakya’nın başkenti Bratislava, eğlenceli mi eğlenceli bir şehir. Özellikle her yerde karşınıza çıkan heykellerle şehirde eğlenceli bir gezi sizi bekliyor. Bratislava 1 Ocak 1993 yılında Çekoslovakya ve Slovakya’nın ayrılması ile Slovakya’nın başkenti olmuştur. Burası küçük bir şehir olmasına rağmen kesinlikle gezilmesi gereken bir yerdir. Bratislava turu yapmayı planlayanlar için burada görülmesi gereken yerleri onlara yardımcı olması amacıyla kısaca açıkladık. İşte Bratislava’da gezilmesi gereken yerler:

Bratislava Heykelleri

Bizce  listenizin başında olması gereken ilk yer Bratislava’nın birbirinden eğlenceli heykelleri. Napolyon askeri, Cumil, Naci, Paparazzi buraların en ünlü heykellerinden  Bu heykellerinden hepsinin kendine özel hikayesi var. Slovakya’nın kurucusu Hviezdoslav’ın heykelini görmeyi unutmayın.

Bratislava Kalesi

Bratislava Kalesi, 9.yüzyılda yapılmış ama 1811 yılında çıkan bir yangında büyük hasar görmüştür. 2. Dünya Savaşı’ndan sonrada yeniden inşa edilmiş olan bu kale turistler tarafından çok ilgi görüyor. Ayrıca bu kaleden Bratislava’nın harika manzarasını fotoğraflayabilirsiniz.

Devin Kalesi

Şehir merkezinden biraz dışarıda kalan Devin Kalesi, Muranska Bölgesi’de bulunuyor.  Burası Slovakya’nın en önemli arkeolojik alanları arasında yer alıyor. Kale’yi gezdikten sonra Bratislava’da ne yenir diyenler kalede bulunan restoranlarda buraya özgü yemeklerden yiyebilirler. Turistler tarafından en çok tercih ettiği çorbası Kapustnica, şnitzeli Rezen ve yanına içecek olarak Kofola ve Vinea’dır. Sizde bunlardan deneyebilirsiniz.

St. Elizabeth Kilisesi

Bratislava’da bulunan St. Elizabeth Kilisesi, Mavi Kilise olarak da biliniyor. Burası 20.yüzyılın başlarında St. Elizabeth adına yapılmış. Hem içinde hem de dışında mavi rengin hakim olduğu bu kilise Macar Art Nouveau akımının izlerini taşıyor. Şirin bir yapısı olan bu kiliseye uğramanızı tavsiye ederiz.

St. Martin Katedral

Tarih içerisinde birçok kralın taç giyme töreninin gerçekleştirildiği St Martin Katedral’i Bratislava’nın en büyük katedrali. Bu gotik tarzdaki mimariye sahip büyük katedral turistlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor. Burada farklı dillerde ayinler yapılıyor. Yapacağınız tur bu ayinlere denk gelirse sizlerde katılabilirsiniz.

Primate Sarayı

1770’lerde inşa edilmiş olan Primate Sarayı, günümüzde Belediye Başkanlığı olarak görev yapıyor. Eski şehir merkezinde yer alan saraya ulaşım çok kolay. Saray içerisinde farklı konserlerin yapıldığı Aynalar Salonu bulunuyor. Ayrıca sarayın avlusunda St. George Çeşmesi de turistler tarafından ziyaret edilen yerler arasında.

Yeni Köprü

Novy Most, dünyadaki en büyük 7.asılı köprü olma özelliği taşıyor. Bu köprü Bratislava’da bulunan Stare Mesto ve Petrzalka bölgelerini birbirine bağlıyor. Ayrıca köprünün üzerinde UFO Gözlem Kulesi adı verilen bir açık hava gözlem noktası bulunuyor. Mutlaka buraya çıkarak şehrin manzarasının tadını çıkarmalısınız.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account