Sisteki gorillerin izinde: Ruanda

Sisteki gorillerin izinde: Ruanda

Neslihan Kılıç Gediz – Afrika’nın ortasında küçücük bir ülke Ruanda… Yemyeşil , volkanik dağlarla çevrili olması sebebiyle bereketli topraklara sahip.. Ruanda, “Bin Tepeli Ülke “ olarak adlandırılıyor.

yoldasin_ruanda_kigali1

Başkent Kigali’ye vardığımızda modern binalar ve şehir düzeni bizi şaşırtıyor. Birçok Afrika ülkesi başkentine göre Kigali oldukça temiz ve düzenli bir şehir… Sonradan yapılan modern binalar ve lüks villalar şehir merkezinin etrafında konuşlanmış. Şehirde dünyaca tanınmış oteller var ve yenileri de açılmakta.

Rwanda Hotels filmi…

yoldasin_ruanda_oteli

Ama en ünlüsü Ruanda’da yakın tarihte yaşanan soykırımı tüm dünyaya tanıtan gerçek hikayesi ile Rwanda Hotels filmine konu olan “Hotel Des Mille Collines” oteli…

Şimdilerde Kempinski zinciri işletiyor bu oteli. Her ne kadar Rwanda Hotels filmi burada çekilmemiş olsa da filmde bahsi geçen tüm olaylar gerçekten de burada yaşanmış. Otel, o zamanki halini halen koruyor.

Soykırımın ayak izleri

yoldasin_ruanda_soykırımhaftası

Kigali şehir merkezinde 1994’te iki etnik grup olan Hutu’lar ve Tutsi’ler arasında gerçekleşen tüyler ürpertici soykırımın tüm ayrıntıları ile sergilendiği “Soykırım Müzesi” bulunuyor. Bu müzeyi ziyaret ettiğinizde göreceğiniz fotoğraf , video ve röportajlar insanın kanını donduruyor. Ruandalılar, her yıl 7 Nisan’dan Temmuz ayına kadar soykırımda ölen ve sayısı bir milyonu geçen kardeşleri için dualar edip, anma törenleri yapıyorlar. Özellikle 7-14 Nisan haftası eğlencelere ara veriliyor ve ülkede yas ilan ediliyor.

Yine bu bir hafta boyunca Ruanda’da şehirler arası yolculuk yaparken her köy meydanında toplanan köy halkını görebilirsiniz. Bu tarihlerde köylerde toplantılar yapılarak soykırımın nedenleri ve ülkenin geleceğinde bir daha tekrarlanmaması için yapılan çalışmalar, zamanında soykırıma katılmış komşularının topluma kazandırılması konuşuluyor. Herkesin acı bir anısı var soykırım ile ilgili…

Goril safarisi

yoldasin_ruanda_goril2

Kigali’den ayrılıp , Virunga Dağları’nın eteklerine , Ruhengeri şehrine doğru yola çıktığınızda , gerçek Afrika yaşamı ile karşılaşıyorsunuz. Ekonomik durumları kötü olmasına rağmen insanların yüzünden gülümseme eksik olmuyor. Köylüler ulaşımlarını genelde yürüyerek sağlıyorlar . Dolayısı ile yolun sağında ve solunda tarlalarına, evlerine ve işlerine yürüyen yüzlerce Ruandalı görüyorsunuz.

Fedakar Afrikalı kadınlar

yoldasin_ruanda_caytarlası

Afrikalı kadınların tarlalardan topladıkları onca malzemeyi, kafalarının üzerindeki sepetlerde taşımaları oldukça enteresan görüntülere sahne oluyor. Özellikle çocuk nüfusunun fazlalığı ise dikkat çekici… 1994’teki soykırımdan önce 7 milyon olan Ruanda nüfusu soykırımda hayatını kaybedenler ve ülkeden kaçanlar sebebi ile neredeyse 2 milyona kadar düşmüş. Soykırım bittiğinde ülke başkanı kaçan vatandaşlarını tekrar çağırmış , bir kısmı geri dönmüş. Şu anda Ruanda’nın nüfusu 11 milyon civarında.

Burası turistlerle dolup taşıyor

yoldasin_virunga_gorillaviewlodge

Ruhengeri şehrinde nesli tükenmekte olan Gümüş Sırtlı Gorillere ev sahipliği yapan Volkan Doğal Yaşam Parkı da bulunuyor. Parkın civarındaki kamp otellerde konaklama yapmak mümkün. Her yıl binlerce turist bu muhteşem hayvanları ziyaret etmek için buraya geliyor. Dünya üzerinde sadece 880 tane bulunan Gümüş Sırtlı Dağ Gorillerin yaklaşık 480 tanesi Volkan Ulusal Parkı’nda , diğer kısmı Virunga Volkanik Dağı’nın Uganda ve Kongo tarafında yaşıyorlar.

Gorillere isim verme töreni

yoldasin_ruanda_goril4

Volkan Doğal Yaşam Park’ında yaşayan 17 goril ailesi , özenle korunuyor. Her aile 7-8 bireyden oluşuyor ve hepsinin birer Gümüş Sırtlı Lideri var. Sadece bu dağ eteklerinde yaşayan gorillerin erkek olanlarının 12 yaşından sonra sırtındaki tüyler beyazlıyor. Grubun en yaşlı erkeğine bu yüzden “ Gümüş sırtlı “ unvanı veriliyor. Her aile ve bireyleri isimlendirilmiş. Hatta her sene Temmuz ayında goril ailelerine yeni bir bebek katılıyor ve parkın hemen yakınındaki köylerde bebek gorile isim verme töreni bile yapılıyor. Onları yakından görebilmek için Volkan Doğal Yaşam Parkı’nda safariye katılmanız gerekiyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account