Sınır kapıları ile turistlerin gözdesi ülkeler…

Sınır kapıları ile turistlerin gözdesi ülkeler…

Sınır kapısı dendiği zaman akıllara yüksek duvarlar ve tel örgülerle çevrili yerler geliyor. Ama bazı ülkeler de insanları çok şaşırtan sınır kapıları oluyor. Bu yerler caddenin, köprünün veya bir meydanın ortasına bir çizgi, yol ya da taş ile ayırıp ülke sınırı yapmışlar. Bize nasıl yani, iki adım atarak ülke mi değiştiriliyor diye sorularınızı duyar gibiyiz. Size cevabımız evet. Bu ülkelerde bir adım ile sınırdan geçebilirsiniz. İşte sınır kapıları ile turistlerin gözdesi olan ülkeler…

Almanya – Lüksemburg

Moselle Nehri üzerinde bir adım atarak isterseniz Almanya’ya isterseniz de Lüksemburg’a geçebilirsiniz. Sadece küçük beyaz bir çizgi ile belirlenen bu sınır görenleri çok şaşırtıyor. Moselle Nehri’nin manzarasını bu iki ülkeden izleyebilirsiniz.

Hollanda – Belçika

Hollanda’da gezerken bir caddenin ortasında yerde artı işaretleri görürseniz hiç şaşırmayın. Bu çizgiler Belçika ile olan sınırı gösteriyor. Caddenin bir ucu Hollanda iken bir ucu Belçika… Hollanda turu veya Belçika turu yaparsanız mutlaka bu ülke sınırını görmeye gelmelisiniz. Özellikle Baarle kentindeki sınırın hemen üzerinde bulunan cafede oturabilirsiniz.

Almanya – Hollanda – Belçika

Bir çok filme konu olmuş bir yer de Almanya – Hollanda – Belçika sınır kapısı. Bir meydan üzerinde üç ülkenin buluştuğu yer… Ortasında küçük bir dikili taş bulunuyor. Meydanın hemen kenarında yüksek bir gözlem kulesi bulunuyor. Buraya çıkarak üç ülkenin manzarasına bir bakmanızı öneririz.

İsveç – Norveç

Ağaçların arasında uzanan boylu boyunca bir yol… Bir tarafı İsveç diğer tarafı ise Norveç… Karlar altında muhteşem bir manzaraya sahip oluyor. Yeşil ile beyazın buluştuğu en güzel noktalardan biri. Bu yol üzerinde motorlu kızaklar kullanılıyor.

Ukrayna – Polonya

Ağaçların arasındaki karlı yoldan sonrada şimdi çayırların arasında yer alan bir sınır kapısı var. Ukrayna ve Polonya ülkelerinin birbirine olan sınırını ülke bayrağının rengine boyanmış kısa tahtalar ile ayrılmış. Yeşillere bürünmüş bu yerde sınır kapısı dendiğinde akıllara geldiği gibi yüksek ve iğneli tellerle çevrilmiş bir duvarın olmaması inanın içerisine bir huzur dolmasını sağlıyor.

İspanya – Portekiz

Bir teleferik ile ülkeler arası geçiş yapabileceğinizi söylersek bize ne söylerdiniz? Bu ilginç sınır kapısı da İspanya – Portekiz arasında bulunuyor. Teleferik gezintisi yaparak 80 kilometrelik bir hızla İspanya’dan Portekiz’e geçebilirsiniz. Guadiana Nehri üzerinden eğlence dolu bir teleferik yolculuğu sizleri bekliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account