Sicilya Adası’nın yazlık başkenti Cefalu…

Sicilya Adası’nın yazlık başkenti Cefalu…

Sicilya Adası’nın başkenti Palermo iline bağlı olan Cefalu, için sadece bir balıkçı kasabası ifadesini kullanmak yeterli olmayabilir. Avrupa’nın birçok yerinde balıkçı kasabaları mevcut. Ancak Cefalu’yu diğerlerinden ayıran birçok fark bulunuyor. Zamanın durduğu, unutulmaz anlara şahit olabileceğiniz Cefalu’ya bir Sicilya seyahatinizde mutlaka listenize alın.

Cefalu için Norman Krallar döneminde Sicilya’nın yazlık başkenti diyebiliriz. Bugün ise Sicilya Adası’nın kuzeyinde Tiren Denizi’ne bakan muhteşem kumsalları ile harika bir balıkçı kasabasıdır. Cefalu aynı zamanda bölgedeki zeytin tarımının da başkenti. Toprağın her rengi ile yapılmış yıkık dökük evleri, butik mağazaları, sevimli cafe ve restoranları ve özellikle lezzetli yemekleriyle sizi farklı bir dünyaya götüreceğinizden şüpheniz olmasın.

Çamaşır kokulu kent

Burası turistlerin de ilgi odağı halinde. Sicilya Adası’na gelenlerin mutlaka uğramadan ayrılmadığı bir yer. Sadece turistler değil. Birçok ülkenin devlet adamları da sıkça tatil için geliyor. Buraya gelen turistler Cefalu için “Çamaşır kokulu kent” yakıştırmasını yapmışlar. Bunun nedeni ise Arap egemenliği yıllarında yerin altından kaynayan suyun üzerine kurdukları bir çamaşırhane binası varmış. Yerin altından çıkan sodalı su içilemiyor. Ancak bu sodalı su çamaşırları çok güzel yıkıyor. Bugün çamaşır Cefalu’ya hala damgasını vurmuş. Zeytinyağı sabunu ile yıkadıkları çamaşır balkona asma konusunda belediyenin de ekstra bir gayreti var. Bu nedenledir ki Kuzey Avrupa başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından Cefalu’yu ziyaret edenler buraya “Çamaşır kokulu kent” adını vermişler. Öyle ki, günümüzde Cefalu’nun ara sokaklarında dolaşırken bile birçok evin balkonunda asılı çamaşırları göreceksiniz. Ancak buranın isminin kefal balığından geldiğini de bilmenizde fayda var.

Tabii ki kasaba böyle güzel olunca birçok filme de ev sahipliği yapmış. İzleyenler bilir Nuovo Cinema Paradiso adlı filmde açık hava sinema sahneleri, Cefalu’da çekilmiş.

Aralık ayında bile denize girmek mümkün

Cefalu’ya gelince eğer yaz ayları ise şüphesiz denize girmemek olmaz. Kumsalları son derece baştan çıkarıcı. Cam gibi temiz bir deniz ve uzunca kumsallar… Yaz mevsiminde kenti ziyaret ettiğinizde mutlaka deniz keyfi için de ayrı bir zaman ayırmalısınız. Ancak kasım hatta aralık aylarında bile Cefalu’da denize girmek hiç şaşırtıcı değil. Hava sıcaklığı 25-26 dereceyi bulabiliyor. Siz her ihtimale karşı çantanıza mayonuzu koymayı unutmayın. Çünkü eşiniz dostunuz kış soğuğuyla uğraşırken siz de bu tarihlerde deniz keyfini yaşayabilirsiniz.

Deniz manzaralı balık restoranları

Buraya gelince mutlaka yapmanız gereken şeylerden bir tanesi de deniz manzarasına sahip balık lokantalarını ziyaret etmek. Hepsi muhteşem lezzetlere sahip. Ahtapot salataları, kalamar, haşlanmış midyeler, çeşit çeşit balıklar, pizzalar, taze makarnalar ve et çeşitleri gibi muhteşem lezzetleri bulabilirsiniz.

Yemek siparişi verirken aklınızda bulunsun!

Sicilya Adası’nın diğer İtalya bölgelerine göre farklılıkları bulunuyor. Bunlardan biri de yemek siparişleri. Bir restorana girdiğinizde garson yanınıza geliyor ve kara tahtaya yazılı olan menüyü önünüze koyuyor. Tabii ki yemekler o tahtada yazılanlarla sınırlı değil. Ancak o günün menüsü olarak belirlenmiş. Siz ayrıca bir menü daha istemeyi unutmayın.

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account