Seymen Bozaslan İran’ın başkenti Tahran’ı yazdı: Allahım ne karışık şehir!

Seymen Bozaslan İran’ın başkenti Tahran’ı yazdı: Allahım ne karışık şehir!

Tahran, İran’ın İstanbul’u desem yanlış olmaz sanırım. 18 milyon nüfusu ile koca bir metropol.  İran’ın ticaret, ekonomi merkezi, kocaman başkenti.  Tahran’da iki havalimanı var bunlardan birisi uluslararası uçuşların yapıldığı İmam Humeyni  diğeri ise iç hat uçuşların yapıldığı Khomeyni. İstanbul’dan yapılan uçuşlar sizi şehre 45 km uzaklıktaki İmam Humeyni Havalimanı’na ulaştırıyor.

Buradan merkeze gitmek için tek seçenek taksi. Korsan taksicinin bol olduğu bu noktada size önerim kesinlikle resmi olarak bu işi yapan sarı taksiler. Yoksa 30 40 Dolar gibi inanılmaz rakamlar ödeyebilirsiniz. Taksi ile otelime ulaştıktan sonra odaya yerleşmemle kendimi sokaklara atmam bir oldu. İlk düşündüğüm şey şu oldu. “Allahım ne karışık şehir” her yerden motorsiklet çıkıyor, araçlar çok hızlı kullanılıyor, karşıdan karşıya çıkmak ciddi bir tecrübe istiyor. Tam bir kaos geldi bana. Hatta bindiğim taksilerden birinde taksici “Türkler mi biz mi iyi şoförüz sence” diye sordu. Hiç lafı uzatmak istemedim “siz siz” dedim sustum.

Tahran 3.nesil kahveci zengini bir ülke desem ?  Gerçekten İran Sahr Caddesi üzerinde yer alan çok güzel art cafelere rastladım. Buralarda safranlı çaylardan veya tatlılardan deneyimleyebilir, Tahran gezinde kendinizi biraz olsun şımartabilirsiniz.

Peki Tahran’a geldiniz  nereleri görmelisiniz ? Bence uzun bir İran seyahati yapacaksanız Tahran’a minimum günü ayırın. 1 veya 1,5 gün ideal mesela.  Dönemin ihtişamına ve cam sanatlarının süslediği devasal salonları görmek için Gülistan Sarayı’na mutlaka gitmeli. Tipik uzunlamasına havuz ve yemyeşil bir bahçenin olduğu bu sarayda mükemmel hatıra fotoğrafları çıkartabileceğinize eminim.

Saray gezisi sonrası İran’ın simge yapılarından Azadi Tower ve Milad Tower’ı ziyaret ettim. Buralar gerçekten görülmesi gereken güzellikler. Tahran görülecek diğer iki güzellik ise, zamanında Şah’ın ailesiyle yaşadığı ve günümüzde halka ziyaret açık olan Sadabad Sarayı ve dağlar arasında İranlıların serinlemek için tercih ettiği bölge olan Derbent.

Bu arada, Tahran’da şehir içi ulaşımı nasıl yaptım diye sorarsanız Tahran’da ciddi bir metro ağı var. Bir çok noktaya metro ile ulaştım. Metro’nun yetmediği yerde ise taksiler baya iş gördü. Tahran’da taksiye ödemeniz gereken max. ücret 20 TL olsun. Fazlasını ödemeyin aman.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account