Serena Karamızrak yazdı! İşte Zagreb’de görülmesi gereken yerler…

Serena Karamızrak yazdı! İşte Zagreb’de görülmesi gereken yerler…

Yoldasın.com yazarı Serena Karamızrak sizler için Zagreb’de görülmesi gereken yerleri yazdı. İşte Zagreb’de görülmesi gereken yerler:

Plitvice Gölleri Doğal Parkı

Zagreb gezisinde ilk olarak muhteşem doğa güzellikleri nedeniyle UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Plitvice Gölleri Doğal Parkı’na gittik. Bu en keyif aldığım turlardan biri oldu. Her gün yaklaşık 15 bin turistin ziyaret ettiği parkın içinde 16 adet göl, birçok şelale ve binbir çeşit bitki türü bulunuyor. Devasa büyüklükteki doğa harikasında ayılar, kurtlar, vahşi kediler ve yılanlar yaşıyormuş. Bu arada koruma amaçlı olarak buradaki doğal göllere girmeyi kesinlikle yasaklamışlar. Giren olursa cezası 200 Euro. Bu yaptırım gerçekten çok önemli. Doğal yapılarını koruyorlar ve kesinlikle zarar gelmesini önlüyorlar. Bize de örnek olmasını umarım.

Rastoke Kasabası

Plitvice gezimizden sonra 300 yıllık su değirmenleri ile ünlü Rastoke kasabasını ziyaret ettik. Burada kalan son 4 değirmeni işleten yerlilerle konuştuk ve su değirmenlerinin nasıl çalıştığını gördük. Kasabanın doğası ve küçük şirin evleri görülmeye değerdi. Bu da bizim için oldukça ilginç bir deneyim oldu.

Rovinj, Opatija ve Rijeka

Turumuzun üçüncü gününde Rijeka’ya gidiş görünüyordu. Ama ısrarlarımız sayesinde rehberimiz bizi daha önce çok güzel olduğunu duyduğumuz Rovinj ve Opatija’ya da götürmeye razı oldu. Gerçekten de Rovinj kasabası inanılmaz güzellikte bir yerdi. Adeta İtalya’nın Positano’su denebilir.  Şirin renkli sokakları, bir sürü teknenin olduğu güzel limanı ve yerel restoranlarıyla göz dolduruyordu. Istria bölgesinde bulunan Rovinj 18 yy’a kadar adaymış. Daha sonra halk tarafından taş ve kumla doldurularak kasaba haline getirilmiş. Positano’ya benzemesinin nedeni de bir zamanlar İtalyan’ların burada yaşıyor olmasıymış. Zaten meydanda da San Marco Meydanı’nda yer alan saat kulesinin küçük bir replikası bulunuyor. Bu anlamda da Venedik’ten de izler taşıyor burası. Kendilerine de küçük Venedik adını koymaları bu nedenden.

Bu kasabanın dondurmaları da bir şahaneydi. Özellikle Gelato Artigianale’den yediğimiz dondurmanın tadına doyamadık desek yeridir. Dondurmacıda çalışan Arnavut Muhammed Türkçe konuştuğumuzu duyunca hemen çat pat aksanıyla Türkçe bir şeyler söyledi ve ayak üstü sohbet ettik. Çok sıcak ve çok samimi bir insandı. Gittiğinizde siz de ayaküstü kendisiyle sohbet edebilirsiniz. Bu arada Zagreb’te gençlerin ikinci veya üçüncü bir dil olarak Türkçe’yi öğrendiğini de rehberimizden duymuştuk. Bunun en güzel kanıtı son gün şehirde gezerken yolumuzu şaşırdığımızda Hırvat bir kızın gelip bizle Türkçe konuşması oldu. Gayet düzgün Türkçesiyle bize gitmek istediğimiz yeri çok güzel tarif etti. Biz de tabii çok mutlu olduk.

Öğlen yemeğimizi de iç dekorasyonuyla göz dolduran Veli Joze’de yedik. Buranın da deniz mahsülleri çok iyiydi. Rovinj’e tam bir gününüzü ayırmanızı hatta bir gün konaklamanızı  öneririm. Ama konaklamak için bir sene önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın çünkü yaz aylarında hiçbir otelde yer olmuyormuş.

Bir sonraki durağımız Opatija ise tam olarak deniz kenarındaki Viyana şehriydi. Yazlık bir yerleşim olduğu için saray ve köş tarzındaki binaları görünce çok şaşırıyorsunuz. Eskiden soylu ailelerin yaşadığı bu binalar artık otel olarak kullanıyormuş. Hırvatlar burayı yazlık mekan olarak tercih ediyorlarmış. Bu arada ünlü şair Lord Byron da bir zamanlar burada yaşamış.

Son olarak Kvarnerler Körfezi manzarası eşliğinde Rijeka’ya gittik. Burası klasik bir Avrupa şehrine benzemekle birlikte, tarihten bugüne bir liman kenti olarak her zaman önemini korumuş, ılıman iklimi, mimari güzellikleri, turistik, kültürel ve sanatsal etkinlikleri ile her zaman bir cazibe merkezi olarak görülmüş.

Bayram tatilinde Prontotour ile yaptığım Zagreb gezisi hiç unutamayacağım anılarım arasında şimdiden yer aldı. Gerek rehberimiz, gerek organizasyon, gerekse gördüğümüz yerlerden oldukça memnun kalarak şehirden ayrıldık.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account