Selanik’te Atatürk Evi’nde duygu dolu anlar…

Selanik’te Atatürk Evi’nde duygu dolu anlar…

Yunanistan’ın Selanik şehrinin bizim için önemi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün burada doğmuş olmasından kaynaklanıyor. Bugün müze olarak ziyarete açık olan Atatürk Evi’ne yaklaşırken benim gibi içeri girmek için sıra bekleyen diğer ziyaretçilerin de gözleri dolmuştu bile.

Sabahın erken saatleri olmasına rağmen epeyce bekledikten sonra avluya alındık. O’nun doğduğu, çocukluk ve gençlik dönemlerinin bir kısmının geçtiği, memleketin özgür bir idare rejimine kavuşması için arkadaşlarıyla birlikte karar verdiği tarihi ev Selanik’in Aya Dimitriya mahallesinde Apostolu Pavlu Caddesi’nde, Türk konsolosluğunun bitişiğinde yer alıyor. Bodrumu ile birlikte üç katlı olan eve her defasında belirli sayıda kişi alınıyor. Çok yoğun ziyaretçi akınına uğrayan ev daha önceleri çökme tehlikesi atlatmış. Avluda bizi Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin diktiği, Atatürk’ün çocukluğunda gölgesinde oynadığı nar ağacı karşıladı.

 

Sıram geldiğinde önce zemin katı dolaştım. Buradaki kilerde bakır kaplar, toprak testiler, çömlekler, havan ve küpler, sandıklar gibi çeşitli mutfak eşyaları sergileniyor. Mutfakta dolap ve raflar var.

Birinci katta ise bahçeye bakan atlas perdeli üç penceresi önünde bir sediri bulunan geniş bir sofa yer alıyor. Sofanın bahçe girişinde, misafir odası ve bu odadan geçilen küçük bir sandık odası bulunuyor. Misafir odası, kadife koltuk ve kanepeler, atlas perde, aynalı komodin, bakır mangal ve sehpalarla döşenmiş. Yatak odasında çift kişilik demir bir karyola görünüyor.

Atamızın doğduğu oda

İkinci kattaki Atatürk’ün doğduğu odaya gelindiğinde herkesin heyecanı daha da artmıştı. Burada Atatürk’ün tunç bir büstü ile bir yazı masası, pirinç mangal, koltuklar dizilmiş. Duvarlarda Atatürk’le ilgili levha ve tabaklar asılı. Bu kattaki odanın vitrinlerinde Atatürk’ün kullandığı elbiseler ve şahsi eşyaları görülüyor. O’nun hayatına ait fotoğraflarla, okul çağlarına ait belgelerin sıralandığı bir de küçük Atatürk kitaplığı kurulmuş. Atatürk’ün balmumu heykelinin önünde ise uzun bir fotoğraf sırası oluşuyor. Herkes heyecanla Atamız ile birlikte fotoğrafının olması için bekliyor.

Ali Rıza Efendi Zübeyde Hanım’la 1878 yılında evlendiğinde bu pembe boyalı evi sahiplerinden kiralamış. Atatürk 1881 yılında bu evin ikinci katındaki sol tarafa düşen ocaklı odada doğmuş. Küçük Mustafa Kemal’in burada bir balmumu heykeli duruyor.

Selanik Belediyesi, 19 Şubat 1937’de bu tarihi evi Yunanlı sahibinden satın alıp, anahtarları Selanik Konsolosluğumuza teslim etmiş. Atatürk Evi böylece, Selanik’teki Türk Konsolosluğu’nun bakımına verilmiş. Atatürk Evi’nde sergilenmek üzere gerekli eşyalar İstanbul Dolmabahçe ve Topkapı Saraylarından seçilerek Selanik’e gönderilmiş. Böylelikle evin bütün odaları eski şekline göre değerlendirilerek 10 Kasım 1953 günü törenle ziyarete açılmış.

Ebediyen kalbimizdesin Atam

Kurtuluş Savaşı’nın askeri ve lideri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında doğduğu evin kapısının üzerinde mermer bir plakada Türkçe, Yunanca ve Fransızca olarak şu ibare yazılı: (Türk milletinin büyük müceddidi ve Balkan ittihadının müzahiri GAZİ MUSTAFA-KEMAL burada dünyaya gelmiştir. İş bu levha Türkiye Cumhuriyetinin onuncu yıldönümü münasebetiyle konulmuştur. Selanik, 29 Birinci teşrin 1933)

Selanik’teki Atatürk Evi’ni ziyarette herkes duygu dolu anlar yaşadı. Çıktığımızda herkes gözyaşları içindeydi. Vefatının 79.yılını ansak da Ebediyen Kalbimizdesin Atam…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account