Saraybosna gezi rehberi

Saraybosna gezi rehberi

Bosna Hersek’in başkenti olan Saraybosna coğrafi olarak ülkenin merkezinde yer alır. İç savaşın ardından hızla gelişen şehir, modern yapılarla yeniden inşa edilmiştir. 1984 Kış Olimpiyatları bu şehirde yapılmıştır. 1 milyona yaklaşan nüfusuyla Saraybosna veya yerli halkın diliyle Sarajevo’da Boşnakların yanısıra Sırp ve Hırvat nüfus da demografik yapıyı oluşturmakta…

Saraybosna gezilecek yerler

*Başçarşı (Stari Grad)

*Sebil Meydanı

*Saat kulesi

*Latin Köprüsü

*Saraybosna Katedrali

*Kurşunlu Medresesi

*Gazi Hüsrev Bey Camii

*Ferhadiye Caddesi

*Vrelo Bosne Milli Parkı

*Historijski Müzesi

*Bosna-Hersek Milli Kütüphanesi

*Sönmeyen Ateş Anıtı

*Savaş Tüneli

*Kovaçi Şehitliği

Saraybosna’da ne yenir, ne içilir?

Saraybosna denildiği zaman eşsiz köftesi, boşnak böreği ve tabii ki Balkan tatlısı Tirleçe akla geliyor. Bunun yanısıra sebze ve et suyu ile yapılan Begova Çorbası, soğan ve dometes dolması, Boşnak mezeleri, Şopska Salatası, karamelden yapılan Kaymacina tatlısını denemekte fayda var. Boşnak kahvesi de tavsiyeler arasında. Sarajevsko birası ve meyveli rakıları da alkollü içecekler arasında.

Saraybosna’da alışveriş

Saraybosna’da alışverişin ilk adrsi Başçarşı. Alışveriş ve hediyelik eşyaların birçoğunu Başçarşı’daki dükkanlarda bulmak mümkün. Burası büyük meydanları, dar sokakları, restoran ve kafeleri ile dikkat çekici bir mekan. Burada bulunan Bakırcılar Çarşısı’ndan bakır işlemeler hediyelik olarak alınabilir. Yine Boşnak Kahvesi, kurutulmuş et, kırmızı biber, patlıcan ve biberden yapılan Ajvar, ev yapımı şaraplar alınabilir. Bazı ürünler Türkiye’den ithal ediliyor. Saraybosna’da Skenderija, Importanne, Otaka gibi büyük alışveriş merkezlerinin yanısıra savaş döneminden kalma eşyaların satıldığı sokak pazarları da kurulmakta.

Saraybosna’da sosyal hayat

Saraybosna, Balkanlar’ın en iyi festivallerine evsahipliği yapıyor. Saraybosna film ve jazz festivalleri, tiyatro festivali sadece birkaçı. Saraybosna, gece hayatı ile de renkli bir şehir ve eğlenceli vakit geçirmek isteyenler için de olanaklar sunuyor. İngilizce ve Boşnakça müzik yayınlarının yapıldığı The Club, City Pub, Sloga gibi eğlence mekanları bunlar arasında.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account