Sanatın ve müziğin kenti: Leipzig

Sanatın ve müziğin kenti: Leipzig

Almanya’nın en önemli kültür merkezlerinden biri olan Leipzig; sanata, müziğe, şiire aşık bir şehir. Şaşalı sanat tarihinden kalan mirası en iyi şekilde değerlendiren Leipzig hızla gelişiyor ve Saksonya eyaletinin başkenti Dresden’in tahtına göz dikmiş gibi görünüyor. Sanatçıların ve sanat tutkunlarının gözdesi olan kent, seyahatseverler arasında da hızla popülerleşiyor. Her geçen yıl daha fazla misafir ağırlayan şehir, Münih ve Berlin gibi metropollere göre daha ucuz olması sebebiyle de tercih ediliyor. Yılın her döneminde eğlenceli festivaller düzenleniyor ve bu festivaller dünyanın dört bir yanından ziyaretçi akınına uğruyor. Sanat ve kültürle böylesine iç içe olan bir şehrin sokaklarında yürümek insan ruhuna iyi geliyor.

Almanya Leipzig Sizi Görsel Şölene Davet Ediyor

Leipzig’in büyük mahallelerinde, işlek caddelerinde ve dolambaçlı dar sokaklarında önemli tarihi karakterlere ait hayaletler kol geziyor. Şehrin atmosferi, sanat ve kültürü harmanlayarak ruha hitap ettiği kadar muhteşem mimarisiyle göze de hitap ediyor. Leipzig şehri, genel görünümüyle masal kent Viyana’ya benzetilse de yüz ölçümü olarak çok daha küçük. Şehir merkezi, ikinci dünya savaşı sırasında bombaların hedefi haline gelmiş olsa da, titizlikle yürütülen restorasyon çalışmaları sayesinde günümüz Avrupası’nın en canlı şehirlerinden birisi. Leipzig; zarif dekoratif süslemeleri, görkemli mimarisi ve doğadan gelen motifleri ile ziyaretçilerine görsel bir şölen yaşatıyor. Seyahatiniz sırasında ara sokaklara göz atmayı ihmal etmeyin çünkü en orijinal ve sanatsal fotoğraf karelerini ara sokaklarda yakalayabilirsiniz.

Leipzig Nerede?

Kenti dolaşırken, savaş sırasında tahrip olduğuyla kalmış, kötü ve bakımsız binalarla da karşılaşabilirsiniz. Ancak bu binalar, çevrelerindeki şık yapılarla öyle bir bütünlük oluşturuyor ki, günümüzden geçmişe uzanan bir köprü görevi görüyor adeta. Savaşın karanlık yüzü ve barışın aydınlık yüzü bir arada! Böylesine derin bir felsefe, sanata ve kültüre gönül vermiş olan Leipzig’e çok yakışıyor. Wiesse, Parthe ve Elster nehirlerinin kesiştiği noktada bulunan kent, Berlin’e 150 kilometre uzaklıkta. Üç nehrin kesiştiği konumda bulunması şehrin masalsı atmosferine de katkı sağlıyor.

Leipzig’in Dünü ve Bugünü

Geçmişte burada yaşan Slavlar, şehre “ıhlamur ağaçlarının bulunduğu yer” anlamına gelen “Lipsk” ismini vermiş. Günümüzde yarım milyonluk nüfusu ile Saksonya’nın en büyük yerleşim merkezi olan şehir, 16. yüzyılda yapılan ticari atılımlar sayesinde ikinci dünya savaşına kadar nüfus patlaması yaşamış ve günlük ziyaretçilerle birlikte bir milyona yakın nüfusa ulaşmış. Ne var ki, savaştan sonra Almanya’nın yaşadığı kaostan en çok etkilenen şehirlerden biri de Leipzig olmuş. Kayıtlı nüfusun 400 binlere kadar gerilemesinin ardından Alman hükumetinin ve yerel yönetimlerin çabalarıyla yeniden toparlanan şehir pek çok önemli kişiliğe de ev sahipliği yapmış. Barok müziğin dünyaca ünlü isimlerinden Bach, Schubert, Mendelsshon ve Schiller’in yanı sıra; Almanya’nın simgelerinden biri olarak kabul edilen, dünya edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından biri olan Goethe de ilhamını Leipzig’ten alanlar arasında.

Leipzig Gezilecek Yerler Listesi

Köklü üniversiteler, kadim meydanlar, tarihi yapılar ve zengin içerikleriyle göz dolduran müzeler… Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu’ndan bu yana Almanya’nın en görkemli şehirlerinden biri olan Leipzig’te görmeye değer pek çok mekan-eser bulunuyor.

Bach’ın Kabri: St. Thomas Kilisesi

Neredeyse bin yaşında olan St. Thomas Kilisesi, Leipzig’te görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Kilisenin hem tarihi hem de mimarisi önemli olsa da, kiliseyi öne çıkaran kişi dünyaca ünlü besteci Johann Sebeastian Bach… Alman besteci, 27 yıl boyunca bu kilisede kantodu, yani besteleriyle dini ayinleri yöneten kişi konumundaydı. 1212 yılında kilisenin erkek öğrencileriyle kurulan Thomanercher korosunun başında görev yapıyor ve çocuklara müzik eğitimi veriyordu. Ayrıca kiliseye bağlı bir eğitim kurumu olan Thomas Okulu’nda da Latince öğretmenliği yapıyordu. Bach’ın ölümünden sonra mezarı uzun süre Johannis Kilise’sinde kaldı ancak bu kilisenin savaş sırasında bombalanmasının ardından kemikleri St Thomas Kilisesi’ne taşındı. Kilisenin önünde Bach’a ait bir heykel bulunuyor.

Eski Belediye Binasının İhtişamı: Leipzig Markt

Rönesans mimarisinin en etkileyici eserlerinden biri olan eski belediye binasına da ev sahipliği yapan Leipzig Martk, şehrin en eski bölgelerinden biri. Turistlerin ve yerlilerin yoğun ilgisine maruz kalan meydan, gün boyu hareketli kalıyor. Şehrin eski belediye binası olan Atles Rathaus ya da diğer ismiyle Old Town Hall, Rönesans döneminin Almanya’ya bıraktığı en büyük hazine olarak dikkat çekiyor. Binanın içinde bulunan Stadtgeschichtliches Müzesi, Leipzig’in tarihine ışık tutan oldukça geniş bir arşive sahip.

Ünlü Müzisyenin Evi: Bach Müzesi

Leipzig’e kadar gelmişken dünya müzik tarihine damgasını vurmuş olan Johann Sebeastian Bach hakkında her detayı, her yapıyı, her eseri görmeden dönmek olmaz. St Thomas Kilisesi’nin hemen karşısında bulunan müze, 1800’lü yıllarda enstrüman koleksiyonerlerinin ve müzisyenlerin buluşma noktasıydı. 1900’lü yılların sonunda Bach müzesine dönüşen binada, Bach’ın kilisede kullandığı orgu görmeniz de mümkün. Müzenin zeminindeki dijital harita Bach’ın Leipzig’te vakit geçirdiği yerleri fotoğraflarıyla birlikte gösteriyor. Bach’ın el yazması nota kağıtlarını görmek, sanatçının hatırasına ne denli saygı duyulduğunu görmek insanı gerçekten çok etkiliyor.

Leipzig’in Kitaplara Olan Aşkı: City-Hochhaus

Üniversiteli gençler tarafından esprili şekilde “sivri diş” olarak adlandırılan bu kule 143 metre uzunluğunda. Kule, özel mimarisiyle açık bir kitabı anımsatıyor ve şehrin kitaplarla olan bağını vurguluyor. Kulenin üst katlarından şehrin kuş bakışı fotoğraflarını çekmek oldukça keyifli.

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account