Sakarya’da bir doğa harikası: Acarlar Longozu

Sakarya’da bir doğa harikası: Acarlar Longozu

Nilüfer çiçeğinin mucizesini keşfetmeye hazır mısınız? Yaklaşık üç yüz kuş türünün şarkıları eşliğinde tahta köprülerde yürümek, doğanın ne kadar cömert olabileceğini görmek, yeşilin her tonuna tanık olmak… İstanbul’a sadece iki buçuk saatlik mesafede bulunan Karasu Acarlar Longozu, hafta sonunu doğayla iç içe geçirmek isteyenlerin gözdesi. Suda yüzen ağaçları, endemik bitki türleri ve göçmen kuşlarıyla ziyaretçilerini mest eden orman, ülkemizin beş longozundan biri.

Acarlar Longozu Dünyanın En Büyüğü!

Su basar ormanları” ismiyle de bilinen longozlar, dünya üzerinde en nadir rastlanan ekosistemlerden biri. Longoz ormanları şu şekilde oluşuyor: Denize doğru akan akarsuların getirdiği kil ve kumlar zamanla birikiyor ve set oluşturuyor. Setin dere ağzını kapatması sonucu akarsu burada birikiyor. Akarsunun birikmesi sonucunda bölge yeni bir doğal yaşam merkezi haline geliyor ve pek çok farklı canlı türü burada hayat buluyor. Kısa sürede kuş cenneti haline gelen longozlar, en nadir görülen bitki türlerine de ev sahipliği yapıyor. Dünyanın tek parça halinde bulunan en büyük longozu olan Acarlar Longozu, su menekşesi ve göl lalesi gibi iki endemik bitki türü içermesi açısından büyük önem taşıyor.

İstanbul’a Komşu: Acarlar Longozu Nerede?

Acarlar Longoz’u, Sakarya”nın kuzeyinde bulunan Karasu ve Kaynarca ilçeleri arasında yer alıyor. Sakarya merkeze 64, İstanbul’a ise yaklaşık 175 kilometre uzaklığındaki longoz, 7.5 km uzunluğunda. Longozun, kuşların göç istikametinde bulunması sebebiyle kuş cenneti statüsü de bulunuyor. Hafta sonunu değerlendirmek isteyen ailelerin ya da hafta içinde günübirlik kaçamak yapmak isteyen doğa tutkunlarının gözdesi olan Acarlar Longozu, ulaşım kolaylığı ve muhteşem doğal güzellikleri sebebiyle tercih ediliyor.

Türkiye’de Su Menekşesi Görebileceğiniz Tek Yer: Acarlar Longozu Nasıl Gidilir?

Sakarya’nın Karadeniz kıyısındaki Karasu-Kaynarca yolu üzerinde bulunan longoz ormanları özel araçla İstanbul’dan iki buçuk, Sakarya merkezden bir saat sürüyor. Toplu taşıma kullanmak isteyenler Karasu mevkisinden longoz ormanlarına giden 108 numaralı özel halk otobüsünü kullanabilir. Longoza giriş ücretsiz ancak araç parkı için on lira gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Sakarya Acarlar Longozu Gezi Rehberi

Gelelim longozda sizi nelerin beklediğine… Öncelikle, longoz, ülkemizin hatta dünyanın en kıymetli coğrafyalarından biri ve bunun bir sonucu var. Hem longozun hem de longozda yaşayan canlıların güvenliği açısından, ormanın içine doğru yalnızca 750 metrelik bir yürüyüş parkuru bulunuyor. Yürüyüş parkuru dışında orman içinde ve gölde rastgele gezinmek mümkün değil. Yani longoz içerisinde 20-30 dakikalık bir yürüyüşün ardından burayla işiniz bitiyor, tabii uzun uzun fotoğraf çekinmek ve durup derin derin nefes alarak bünyeyi oksijene doyurmak isterseniz geçireceğiniz süre biraz daha uzayabilir. Acarlar Longozu; suyun altına kök salmış ağaçları, her daim ilginizi çekmeye çalışan dost canlısı ördekleri ve mucizevi hayat hikayesine yakışır güzellikteki lotus çiçekleriyle gerçek bir stres atma merkezi. Manzara, doğada görebileceğiniz tüm renk tonlarını içeren, kusursuzca resmedilmiş bir tablo adeta.

Acarlar Longozu’na Ne zaman Gidilir?

Longoz gezisi her mevsim için farklı ve büyülü bir atmosfere tanık olmanızı sağlıyor. Su seviyesi mevsimlere göre değişiklik gösteriyor, yağışların azaldığı yaz ve sonbahar aylarında su seviyesi de alçalıyor. Eğer sonbahardaki renk değişimini seviyorsanız, Ekim ve Kasım ayları sizde romantik hisler uyandırıyorsa, Acarlar Longozu’na mutlaka bu tarihlerde gelmelisiniz. Nilüferlerin asil beyaz rengi yavaş yavaş pembeye dönüyor, ağaç dallarında tutunan son yapraklar turuncuya çalıyor ve sararıp dökülen yapraklar tahta köprü zeminin kaplayarak adeta önünüze halı seriyor… Sonbahar bana göre değil, ben daha çok yeşilden hoşlanıyorum diyenler de yaz aylarında longozun hayat dolu enerjisiyle dinçlik kazanıyor. Bu arada, ziyaret saatlerinizi sabah dokuz ile öğlen üç arasına getirmeniz şiddetle tavsiye ediliyor çünkü mucize lotus (nilüfer) çiçekleri bu saatler arasında açık kalıyor. Kökleri çamur bataklığında olmasına rağmen içine iç çamur kaçmadan tertemiz bir şekilde su yüzeyine ulaşıp açan nilüfer çiçekleri bazı Doğu dinlerinde kutsal sayılıyor.

Longozda Konaklama ve Yemek İmkanları

Longozun girişinde yer alan ahşap restoran zengin menüsüyle yemek ihtiyacını karşılasa da, longoz gezisi yapanların tercihi genellikle Sakarya merkezde veya Karasu’da yemek yemek oluyor. Ayrıca longozun bulunduğu bölgenin çevresinde sekiz köy var, buraları ziyaret ederek de yöresel ürünlerden ve yemeklerden tadabilirsiniz. Ormanın içindeki piknik alanında mangal kiralama hizmeti sunuluyor. İster kendi mangalınızla gelin, ister sadece etinizi yanınızda getirin; rahatlıkla piknik yapabilirsiniz. Kalma konusuna gelince; longozun içinde bungalov evlerde kalabiliyorsunuz. Longozun civarındaki köy ve ilçelerde de konaklama alternatifleri mevcut, otel veya pansiyon tutabilirsiniz. Doğal yaşam tutkunları için kamp yapmak da güzel bir seçenek olarak göze çarpıyor ve longoz yakınlarında kamp yapmaya elverişli mükemmel alanlar var.

Acarlar Longozu Kamp İmkanları

Longoz koruma bölgesi olduğundan ormanın içine girip kamp yapma imkanınız bulunmasa da, civarda kamp yapmaya uygun pek çok yer bulunuyor. Kampçıların en çok tercih ettiği lokasyonların başında Maden Deresi geliyor. Longoza yalnızca on kilometre uzaklıkta olan Maden Deresi’ne özel araçla on dakika gibi bir sürede ulaşmak mümkün. İsmini, Fransız işgali döneminde işletilen madenlerden alan Maden Deresi’nde dağın içine doğru ilerleyen maden oyukları hala görebilirsiniz. Birinci dünya savaşı sonrasında kimsesizliğe terk edilen madenler zamanla içinden sular akan, yeşille iç içe bir kanyona dönüşmüş. Doğa yürüyüşleri, piknik, kampçılık gibi aktivitelerin yapıldığı Maden Deresi’nin, dağın derinliklerinden gelen buz gibi suyu bazı yerlerde küçük şelaleler oluşturmuş. Şelalelerin altında biriken buz gibi suyun tadını çıkartmak, yazın sıcağından ve şehrin kalabalığından bunalan herkese ilaç gibi geliyor. Turistik ziyaretlerin bir bölümü de bu suyun gerçekten ilaç niteliğinde olduğuna inanan kişiler tarafından gerçekleştiriliyor. Sedef hastalığı ve mide ağrısına şifa olduğu düşünülen su, derideki bazı yarların iyileşme sürecine de katkıda bulunuyor. Hem doğal güzellikleri, hem şifalı suyuyla ünlenen ve ziyaretçi akınına uğrayan Maden Deresi’ne araç girişi için on beş lira gibi bir ücret isteniyor. Yiyecek ve içeceklerinizi yanınızda götürüp piknik yapabileceğiniz gibi restoranları da tercih edebilirsiniz. Maden Deresi konaklamak için de farklı alternatifler sunuyor; kendi çadırınız ile kamp yapabileceğiniz alanlar olduğu gibi, yaz aylarında kampçılar için kiralık çadır ve karavan hizmetleri bulunuyor. Tesis içerisinde geceliği 150-200 liradan başlayan fiyatlarla kiralayabileceğiniz bungalov evler de var. Doğanın içinde tahta evlerde konaklamak muhteşem bir his ve evlerde buzdolabı bulunması gerçekten güzel bir hizmet. Bungalovların 2+1 olanları beş-altı kişilik gurupların rahatça konaklayabileceği büyüklükte. Maden Deresi’nin tertemiz havasıyla uyanmak, şelale ve kuş sesleri eşliğinde güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra doğaya karışmak, kaplıcalarda rahatlamak, olta balıkçılığı yapmak… Yeşilin her tonuna doyacağınız bu gezi hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyim olacak.

Acarlar Longozu Gezilecek Yerler

Acarlar Longozu’nun muhteşem doğasına tanık olduktan sonra günün geri kalanını dolu dolu geçirebilmeniz için bölgede gezilebilecek pek çok yer bulunuyor. Longozun içinde geçirebilecek süre yemek yeme dahil toplam bir saat. Bu yüzden çoğu ziyaretçi daha verimli bir gün yaşamak adına longoza oldukça kısa mesafedeki diğer cazibe merkezlerine uğramadan seyahati bitirmiyor. İşte longoz ormanlarının çevresinde bulunan, mutlaka görülmesi gereken diğer lokasyonlar…

Poyrazlar Gölü: Longoz ormanlarından ayrılıp Karasu’ya doğru ilerlerken karşılaşacağınız Poyraz Gölü, piknik yapmak için ideal bir lokasyon. Göl derinliğinin yer yer on metre olduğu söyleniyor. Göl çevresinde avlanmak yasak olduğundan kuş sesleri pikniğiniz için fon müziği oluşturuyor. Toprağa basarak tüm haftanın stresini atabileceğiniz bu mekanda başarılı fotoğraf kareleri yakalamak da mümkün. Gölün masmavi suyu ormanın canlı yeşiliyle birleştiğinde muhteşem bir manzara ortaya çıkıyor. Göl sınırlarında yalnızca küçük bir büfe ve lokanta dışında tesis bulunmadığından, piknik yapmak istiyorsanız malzemelerinizi yanınızda getirmeyi unutmamalısınız.

Narköy: Acarlar Longozu’na 50 dakikalık mesafede, Kandıra sınırlarında bulunan Narköy, ekolojik bir yaşam merkezi olmasıyla önem kazanıyor. Enerji ihtiyacını kendi güneş panellerinden karşılayan bu tesiste yağmur sularını geri dönüştürüyor ve organik tarım yapıyor. Doğaya en ufak bir zararı bulunmayan, tüm ihtiyaçlarını doğadan karşılayan ve tüm benliğiyle doğanın faydası için çalışan tesisin bünyesinde çiftlik ve ekolojik otel de bulunuyor. Ekmek yapımı, reçel yapımı gibi konularda kursların verildiği Narköy’de ayrıca doğa bilincini arttırmaya yönelik çalışmalar da yapılıyor. Yolunuz Narköy’e düştüğünde ilk yapmanız gereken şey ise yemek yemek! Sofradaki yemeklerin neredeyse tamamı çiftlikte üretilen doğal besinlerden yapılıyor. Ayrıca kas gücünüzü ve/veya bilginizi gönüllü olarak çiftliğin kullanımına sunarsanız, konaklama ve yemek ihtiyaçlarınız çiftlik tarafından ücretsiz olarak karşılanıyor.

Melen Ağzı: Melen Ağzı, Melen Çayı’nın Karadeniz ile birleştiği bölgede bulunuyor. Longoz ormanlarından 40 kilometre uzaklıkta bulunan bölgede doğa fotoğrafçılığı yapmak ve gün batımını izlemek mükemmel! Melen Ağzı’nda tekne turlarına katılabilir, restoranlarda taze ve lezzetli balıklar yiyebilirsiniz.

Kerpe: Acarlar Longozu’na 33 kilometre mesafedeki Kerpe, başlı başına bir seyahat rotası. Tertemiz plajları ve dalga sörfüyle denizin tadını çıkartabileceğiniz bir yer olan Kerpe, Acarlar Longozu ile başlayan hafta sonu kaçamağınızı taçlandırmak için en ideal lokasyon! Ülkenin dört bir yanından turist akınına uğrayan Kerpe’nin doğal güzelliklerine aşık olacak ve her adımda fotoğraf çekinmek isteyeceksiniz. Koylar, piknik alanları, bisiklet rotaları, mucizevi kayalıklar ve çok daha fazlası… Kerpe’yi anlatmaya kelimeler yetmiyor, iyisi mi longoza yolunuz düşerse Kerpe’ye de mutlaka uğrayın. Kasabanın butik otelleri ve sevimli pansiyonları konaklama açısından harika bir alternatif oluşturuyor.

Yenimahalle: Yenimahalle, Sakarya Nehri’nin denize kavuştuğu noktadaki yerleşim yeri. Nehrin adeta bir sınır görevi gördüğü bölgede bir yaka Yenimahalle, diğer yaka ise İhsaniye olarak adlandırılıyor. Mahalle girişindeki rengarenk yol, denize kadar uzanıyor. Renkli parke taşlarına eşlik eden rengarenk balıkçı tekneleri denize açılmak ve iki yaka arasında ulaşımı sağlamak için kullanılıyor. Nehrin kenarında yürüyüş yapmak, deniz ile akarsunun aşkına tanık olmak, elinizde çayınız ile küçük bir balıkçı kasabasında dolaşmak ruhunuza iyi gelecek.

Karasu Sahili: Acarlar Longozu’ndan Karasu Sahili’ne ulaşmak yaklaşık yirmi dakika sürüyor. Zaten İstanbul’dan longoz ormanlarına giderken muhtemelen Karasu ilçesinden de geçeceksiniz. Batı Karadeniz’in en güzel sahillerinden biri olarak gösterilen sahil, ülkemizin en uzun ikinci sahili. Sahilde mavi bayraklı iki adet plaj bulunuyor. Sahil şeridi boyunca devaö ücretsiz araç parkı gerçekten takdir edilesi bir rahatlık. Karasu, tam manasıyla bir tatil beldesi konumunda olmasa da, dönüşüm yavaş yavaş tamamlanmak üzere. Burayı ziyaret etmeniz şart değil ama dönüş yolu üstünde keyifli vakit geçirebileceğiniz bir alternatif olarak değerlendirebilirsiniz. Konu dönüş yolundan açılmışken; yol üstünde karşınıza çıkan restoranlarda Sakarya’nın dillere destan lezzeti ıslama köfteyi denemeden eve dönmemenizi tavsiye ediyoruz. Özellikle Sakarya merkezde ıslama köftesiyle ün salan pek çok mekan bulunuyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account