Safari meraklıları için belgesel tadında bir deneyim: Serengeti Ulusal Parkı

Safari meraklıları için belgesel tadında bir deneyim: Serengeti Ulusal Parkı

En şaşırtıcı macera yolculuklarından biri de yaban hayatı ile iç içe olan yolculuklarıdır. Her yıl binlerce turist vahşi doğayla unutulmayacak deneyimler yaşamak için safari turunu tercih ediyor. Kuşkusuz bu egzotik yerlerde vahşi hayvanları görmek gibisi yok! Doğal yaşam alanlarında size poz verecek aslanları, leoparları, zürafaları düşünün ve uçsuz bucaksız otlaklarda dolaşan onlarca sürüyü… Diğer gezilerinizden farklı bir yere koyacağınız ve yıllar geçse de unutamayacağınız bu deneyim Afrika Serengeti’de sizleri bekliyor.

Serengeti Nerede?

Afrika Serengeti Milli Parkı, safari tutkunları için Tanzanya ülke sınırları içinde bulunan ve Büyük Göç’e ev sahipliğiyle bilinen doğal sit alanlarından biri. Tanzanya’nın en eski ve en popüler milli parkı olan yer ayrıca Afrika’nın da 7 doğal harikası arasında. Büyük Göç’e ev sahipliği yapan bölge oldukça hareketli. Bölgenin isminin bu hareketlilikten geldiğini biliyor muydunuz? Yöre halkı olan Masailerin dilinde “siringiti” sürekli hareket halinde olan yer demek. Her yıl 1 milyonlarca hayvan kuzey güney doğrultusunda göç ediyor ve ortaya muhteşem büyüklükte göç manzaraları çıkarıyor. Yaklaşık 30 bin km alana sahip bölge geniş hayvan popülasyonlarıyla da oldukça ünlü. 3 milyona yakın vahşi hayvan türü 500’den fazla kuş türü ve en fazla aslan türünün olduğu bölge olarak öne çıkıyor. Bölgenin geniş bozkırları, büyük beşli olarak anılan fil, buffalo, aslan, leopar ve gergedanlara ev sahipliği yapıyor. Geziniz sırasında gergedanların, geyiklerin ve impalaların devasa sürülerini izleyebilir, akasya ağaçlarında Afrika çakalları, benekli sırtlanları görebilirsiniz. Şansınız yaver giderse nadir bulunan yarasa kulaklı tilkiye bile denk gelebilirsiniz.

Ulaşım Nasıl?

Ulaşım Tanzanya’nın Arusha şehri üzerinden sağlanıyor. Arusha’da havaalanı olmasına rağmen Türkiye’den buraya direkt uçuşlar bulunmuyor. İstanbul’dan Tanzanya’nın başka bir şehri olan Dar Es Salaam’a uçabilir buradan iç hat uçuşları ile ya da karayolu ile Arusha’ya gidebilirsiniz. İkinci bir ulaşım yolu ise Klimanjaro Havaalanı. İstanbul, Klimanjaro arası direkt uçuşlar mevcut ve büyük bir kolaylık sunmaktadır. Klimanjaro ve Serengeti arasında ise 400 km’lik mesafe var; karayolu ile geçiş sağlayabilirsiniz. Bu alan doğal bir sit alanı olduğu için yerleşime kapalı. Alan içi ulaşımda toplu taşıma sistemi de ne yazık ki burada yok. O nedenle gezi öncesinde gerekli ayarlamaları yapmanız gerekecek. Bu noktada kalacağınız yeri, gideceğiniz vasıtayı düşünmeden konforlu bir tatil yapmak isterseniz, turlardan faydalanmak size büyük bir kolaylık sağlayacaktır.

Ne Zaman Gidilmeli?

Bölge Ekvator iklim kuşağında yer alması sebebiyle hem sıcak hem de nemli bir havaya sahip. Hint Okyanusu’nun etkisiyle de bölgede uzun süreli yağışlar görülüyor. Büyük yağışlara yakalanmadan gezinizi tamamlamak istiyorsanız, yağışın az olduğu haziran ve ekim ayları arasındaki dönemde bölgeyi ziyaret edebilirsiniz. Gezinizi planlarken Büyük Göç tarihlerini de hesaplamayı unutmayın! Safari gezisinden devasa sürüleri görmeden dönmek istemezsiniz. Büyük Göç aslında yıl boyunca Afrika’da devam eder. Gitmek için en uygun zaman ise haziran-ekim arası. Mayıs ayı kuraklık döneminin başlamasıyla bölgedeki hayvanlar özellikle antiloplar daha sulak alanlara Grumeti nehrine geçerler. Buradan da Serengeti’ye sınır olan Masai Mara’ya. Özellikle ağustos- eylül gibi bölgeden geçen milyonlarca hayvanın devasa göçünü izleyebilirsiniz. 

Vahşi Doğayla Çepeçevre Bir Konaklama

Serengeti size vahşi hayvanlarla iç içe adrenalin eşliğinde konaklama imkânı sunuyor. Doğal sit alanları olduğu için konaklama çadırlar ile sağlanıyor. Mobil kamplarda ya da sabit kamplı çadırlar olmak üzere iki tip kamplarda kalarak doğal hayatı birebir gözlemleyebilirsiniz. Göç yollarını takip ediyorsanız mobil kamplar size uygun olacaktır. Konforundan vazgeçemeyenler ise otel rahatlığını aratmayan lüks çadır lounge’larda kalabilir.

Belgeselleri Canlı Canlı İzleyin

Afrika kıtasında bir gezideyseniz daha önce deneyimlemediğiniz bir sürü şey yaşayacaksınız. Canlı belgesel izleme fırsatı sunan Serengeti manzaralarıyla da hayranlık uyandırıyor. Parka girmeden önce Naabi Hill tepesine çıkabilir manzaranın panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Ayrıca tepenin çevresinde kertenkele, yılan ve yarasaları görmeniz de mümkün. Çitalar ve leoparların avlarını buralardan gözlemlediğini biliyor muydunuz?

Mutlaka Görmeniz Gereken Büyük Beşli

Afrika safari turunuz sırasında mutlaka görmeniz gereken şey Big Five olarak adlandırılan fil, aslan, leopar, gergedan ve buffalodur. Gezi boyunca gergedan sürüleri ile karşılaşabilir ağaçlardan meraklı gözlerle size bakan leoparları, ağaçlara tünemiş akbabaları, yılan yiyen kuşları görebilirsiniz. Aslandan kaçan antiloplar, su kenarlarında uzun bacaklarıyla süzülen zürafalar ve görkemli cüsseleriyle yeri titreten filler Serengeti’de deneyimleyeceklerinizden sadece birkaçı. Ama merak etmeyin, güvendesiniz! Park alanı boyunca ulaşım sadece araçlarla sağlanıyor ve güvenliğiniz için izin verilen noktalarda araçlardan iniş sağlanıyor. Park doğal bir yaşam alanı olduğu için sit alanı boyunca öncelik de hayvanlara ait. Yol güzergâhınıza sürüler çıksa bile onların geçişine müsaade etmeniz gerekecek.

Balon Turu İle Serengeti’ye Kuş Bakışı

Bu milli parkta ziyaretçilerin giremediği bazı bölgeler mevcut. Düzenlenen balon turuyla girilemeyen bu bölgelere yukarıdan göz atabilir bölgeyi bir uçtan bir uca görme şansına sahip olabilirsiniz. Güneşin doğmasına yakın vakitlerde başlayan balon yolculuğu yaklaşık bir saat sürüyor. Serengeti ovaları üzerindeki bu muhteşem gezinin ardından ikram edilen güzel bir kahvaltı ile gününüzü taçlandırabilirsiniz. Tüm gününüzü belgeselleri aratmayan bu ortamda geçirdikten sonra gece ise sizi pırıl pırıl ışıklarıyla yıldızlar bekliyor olacak. Bu yıldız selinin altında hayvan sesleri eşliğinde sıra dışı bir uykuya hazır olun. Safari tutkunu herkesin rotasında olması gereken bu dünyayı keşfetmek için geç kalmayın.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account