Sadece tatlısı için bile ziyaret edilecek yerler…

Sadece tatlısı için bile ziyaret edilecek yerler…

Seyahatleri genellikle bir yerleri keşfetmek duygusuyla yaparız. Ancak ziyaret ettiğimiz yerlere özgü lezzetleri tatmadan da dönmek olmaz. Ana yemeklerin dışında o topraklarda ortaya çıkmış tatlıları denemek de apayrı bir keyiftir. İşte sadece tatlıları için bile ziyaret edebileceğiniz yerler…

Portekiz – Pastel de Nata

Portekiz’e özgü bir tatlı olan Pastel de Nata ya da kısacası Nata tatlısı, ülke sınırları içinde her yerde karşınıza çıkıyor. Ancak bu lezzetli tatlıyı Portekiz dışında görmeniz pek mümkün değil. Laz böreğine benzeyen tadıyla Portekiz’i ziyaret edenlerin yemeden dönmediği bir lezzet… Nata tatlısının dışı milföy hamuruyla kaplı olup içinde yumurta, şeker ve süt gibi malzemeler vardır. Üst kısmı hafif yanık şekilde servis edilir ve görünüm olarak tarta benzer.

Nata tatlısını her pastanede görebilirsiniz. Ancak bu müthiş lezzeti Portekiz’in başkenti Libzon’da denemenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu tatlının ilginç bir hikayesi var. Lizbon’un Belem Bölgesi’nde yer alan Jeronimos Manastırı’nın masraflarını karşılaması için kadınlardan bir tatlı yapmaları istenir. Manastırın hemen yanına da 1800’lü yılların sonunda bir dükkan açılır. Bu dükkan günümüzde hala hizmet vermektedir. Bazı günlerde 10 bin tane Nata tatlısının bile satıldığı ifade ediliyor.

Sicilya – Cannoli

Cannoli, İtalya’nın en meşhur adası Sicilya mutfağının en bilinen ve geleneksel lezzetidir. İlk kez ortaya çıktığında sadece festival zamanlarını kapsıyormuş. Ancak günümüzde 365 gün Cannoli tatlısını Sicilya’da bulabilirsiniz. Cannoli bir İtalyan hamur tatlısıdır. Rulo şeklinde yapılan ve kızartılan hamurların içine ricotta peyniri, limon ve çikolata doldurularak yapılan bir tatlı türüdür. İtalya’da diğer şehirlerde de karşılaşacağınız bu ünlü lezzet aslında Sicilya’ya özgüdür.

Belçika – Waffle

Günümüzde birçok yerde karşılaştığımız waffle için Belçika’nın anavatanı desek yanılmayız. Özellikle başkent Brüksel’de sokaklar buram buram waffle kokuyor. Her köşe başına kurulu olan dükkanlarda waffle keyfini mutlaka yaşamalısınız. Waffle hamuru fırından çıktığı gibi de tüketilebilmektedir. Ancak ekstra olarak çikolata ve meyve de ilave edilerek yenmektedir. Türkiye’de genellikle yuvarlak olarak servis edilen waffle, Belçika’da dikdörtgen şeklindedir.

İspanya – Churros

İspanya’nın bu lezzet harikasını yurt dışında birçok yerde görmeniz mümkün. Ancak Churros tatlısının orijinali İspanya’dır. Bir hamur tatlı olan Churros, eritilmiş çikolataya batırılarak yenmektedir. Görüntüsü tulumba tatlısına benzeyen churros genellikle sıcak bir şekilde tüketilmektedir. Özel kartonlar içine konulan tatlıyı genellikle ayak üstü bir şekilde tüketebilirsiniz.

Avusturya – ApfelStrudel

ApfelStrudel, 18. yüzyılda Habsburg İmparatorluğu döneminde popüler olan bir tatlıdır. Avusturya’nın başkenti Viyana’nın özel bir tatlısı olan ApfelStrudel, kat kat açılmış hamurun içinde elma turtası ve güzel bir krema ile üzerinde pudra şekeri ile hazırlanıyor. Özellikle Viyana gezinizde herhangi bir cafeye oturduğunuzda kahve ve ApfelStrudel tatlısını deneyebilirsiniz.

Apple Pie – Amerika

Amerika’da çok meşhur olan Apple Pie aslında yabancı olmadığımız bir lezzettir. Elmalı turta olarak dünyamıza giren tatlının geçmişi 17. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Turtanın üstü şerit şeklinde hamurlarla kapatılır ve bu da ona estetik bir görünüm sağlar. Dondurma gibi ek besinlerle tüketilebilir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account