Rusya’nın ikinci büyük katedrali: İshak Katedrali

Rusya’nın ikinci büyük katedrali: İshak Katedrali

St. Petersburg’da bulunan ve Rusya’nın ikinci büyük katedrali olarak bilinen İshak Katedrali göz alıcı bir mücevher gibi şehrin ortasında arz-ı endam eder.

Rusya’nın ikinci, dünyanın dördüncü büyük katedrali olarak bilinen bu katedral,  Fransız bir mimar tarafından 1800’lü yıllarda yapılmıştır. İnşaat alanı tamamen bataklıktır. Fransız mimar, bu kadar büyük bir yapıyı yapmak için zemine 10 bin melez ağacı kütüğü çakmıştır.

İnşaatı 40 yıl sürmüş

İshak katedralinin inşaatı 40 sene sürmüş, 20 milyon gümüş ruble harcanmış. Kubbeler üzerinde 100 kilodan fazla altın, iç süslemeler için 300 kilodan fazla altın kullanılmış… Sütunların dikilmesi bile 10 sene sürmüş. Çar Petro’nun doğum günü 30 Mayıs, İshak aziz bayramıydı. Bu katedral bu amaçla yaptırılmıştır.

Bu katedral bugün müze olarak hizmet veriyor. İki bilet satılıyor. Birincisinde müzenin içi geziliyor, diğer biletle ile müzenin dışından yukarı çıkılıyor. Müze, aynı zamanda ibadete açık. Her gün iki tane ayin var. Ayrıca İshak Katedralindeki merdivenleri çıktıktan sonra sizi büyük bir sürpriz bekliyor. Altın kubbenin olduğu yere vardığınızda sizi muhteşem bir St. Petersburg manzarası karşılıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account