Rusya’nın Avrupası: Minsk

Rusya’nın Avrupası: Minsk

Vize alma telaşından bunalan Türkler için, sadece iki saat uzaklıkta bulunan hem Rusya hem de Avrupa tadında bir şehir olan Belarus’un başkenti Minsk, sizleri bekliyor.  Avrupa’nın doğusunda yer alan Belarus Cumhuriyeti, Ukrayna, Rusya, Litvanya, Polonya ve Letonya ile sınır komşusu olarak biliniyor. Belarus’un başkenti Minsk hem Rusyalı hem Avrupalı hem de Baltıklı bir şehir gibi duruyor. Bu ülkede en çok Rusya’nın karakteristik özelliklerini görmek mümkün ancak Belaruslular kendilerine Rus denilmesinden rahatsız oluyor.

 Herkes mutlu ve huzurlu…

Belarus’ta hayat, insanların mutluluğu üzerine kurulmuş desek abartmış olmayız. Herkes son derece sakin, huzurlu. Ülkede adli vaka sayısı hemen hemen hiç yok. Çünkü güvenlik gerçekten en üst seviyede. Buna karşın etrafta polis ya da asker görmüyorsunuz. Üniformalı güvenlik görevlilerden çok sivil görevliler halkın arasında dolaşıyor.

Cennetten bir parça…

Denizle bağlantısı olmayan Minsk, yemyeşil alanları, parkları, nehirleri ve gölleriyle adeta bir cenneti andırıyor. Çevresinde dağ olmadığı için tüm alanlar dümdüz. Bu da şehirde yaşamı kolaylaştırıyor. Minsk’teki sokaklar çok geniş, temiz ve tertipli… Özellikle de bu yönüyle ziyaretçilerinin büyük beğenisini topluyor.

 950 yıllık bir şehir

Minsk ile ilgili tarih kayıtları 1067 yılına kadar uzanıyor. Bu sene şehrin kuruluşunun 950. Yıldönümü törenlerle kutlanmış. Minsk Orta Çağ’da önce büyük Litvanya Prensliği, daha sonra da Rus imparatorluğunun parçası olmuş. 1900’lü yılların başından 1991 yılına kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti’nin başkenti sayılan Minsk’in nüfusu iki milyon civarında…

Savaştan sonra tekrar inşa edilmiş

1941 yılında Almanlar tarafından işgal edilen şehir, savaş sırasında yerle bir olmuş. Stalin tarafından yedine inşa edilen şehir, bugünkü mimarisine kavuşmuş. Şehrin inşaatı sırasında esir düşen Alman askerleri de görev almış. Şehirdeki tüm yapılar, sizi küçük hissettirmeye çalışıyormuş gibi devasa boyutta. Minsk sokaklarında dolaşırken SSCB’nin yoğun etkilerini görüyorsunuz ancak aynı zamanda sanki bir Avrupa şehrinde dolaşıyor gibi hissediyorsunuz.

Minsk adı nereden geliyor?

Peki 1991 yılında bağımsızlığını ilan eden Minsk’in adı nereden geliyor. Rivayete göre eskiden şehirler, nehirlerin yanına kurulurmuş. Bu bölgede de Menka adlı küçük bir nehir varmış. Menka Nehri’ne sk takısı eklenerek Minsk adı konulmuş bu şehre…

Resmi dil Belarusça ama halk Rusça konuşuyor

10 milyon 400 bin civarında nüfusu olan Belarus, 270 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş ve ülkenin toplam altı eyaleti bulunuyor. Nüfusun yüzde 14’ü Rus, diğerleri Polonyalı, Ukraynalı ve farklı ülkelerden oluşuyor. Belarus’ta resmi dil, Belarusça ancak halkın çoğu Rusça konuşmayı tercih ediyor Sadece resmi kurumlarda Belarusça kullanılıyor. Sovyet döneminde batı ülkesi gibi algılanan Belarus, daha çok bilim, IT teknolojisi ve kültür sanat alanlarında öne çıkıyor.

Belarus’a neden Beyaz Rusya deniliyor?

Bu konuyla ilgili çok çeşitli rivayetler var. Bir rivayete göre Rusya’da çar döneminde Belarus askerlerinin oluşturduğu teşkilata beyaz ordu denilirmiş. Bir başka inanışa göre ise Belarus’un milli kuşu beyaz leylek. Belarus, beyaz kanatlar altında beyaz ülke olarak anılırmış.

Minsk’te gezilecek yerler

Minsk, gezilecek yer açısından misafirlerini çok memnun eden bir yer. Şehrin görülmesi gereken birçok yeri var. Bunların başında Aleksandrovsky Meydanı, Özgürlük Meydanı, Nezavisimosti Caddesi, Eski Şehir Bölgesi, Zafer Meydanı, Kızıl Kilise, Ulusal Tiyatro Binası, Kuğulu Çocuk Çeşmesi, Gözyaşı Adası, Ulusal Sanat Müzesi, Ulusal Tarih Müzesi, Taş Müzesi, Minsk Sinema Tarihi Müzesi gibi yerler geliyor. Minsk gezilecek yerler adlı yazımızda bu yerleri daha detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz.

Minsk’te ayrıca görülmesi gereken birçok park ve bahçe bulunuyor. Bunlara örnek olarak da Mikhailovsky Parkı, Troitskaya Gora Parkı, Chelyuskinites Parkı ve Loshitsa Parkı’nı verebiliriz.

Eski şehirdeki evler neden rengarenk?

Eski şehirdeki evler, 1990’lı yıllarda inşa edilmiş. Buradaki evlerin her birinin ayrı renkte olmasına dair, ilginç bir hikaye var. Eskiden evlerin numarası ve sokakların isimleri yokmuş. Bu nedenle Belaruslular, evleri farklı renklerle boyarlarmış. Bir evin adresini tarif ederken de örneğin ‘sarı evi geç, kırmızı evin hemen sağındaki ev’ derlermiş. Trinity bölgesinde tarihi evlerin bulunduğu yerin hemen yanında hediyelik eşyaların satıldığı bir Pazar yeri yer alıyor. Pazar yerinin devamı ise devasa bir gölete ve parka açılıyor.

Belarus’tan ne alınır?

Minsk’te cadde ve meydanlar üzerinde sıralanmış irili ufaklı pek çok mağaza var ancak kıyafetler bizim ülkemize göre çok çok pahalı. Nimiga, Gum gibi alışveriş merkezlerinde dünyanın her yerinde bulabileceğiniz markalar yer alıyor. Hatta Koton, Lcwaikiki, Defacto gibi Türk markalar da var. Ancak buradaki fiyatların Türkiye’den daha pahalı olduğu söyleniyor. Belarus’tan illa bir şeyler almak isterseniz tahtadan yapılmış irili ufaklı hediyelik eşyalara bakabilirsiniz. Camdan yapılan ufak hediyelik de fena değil. Bunun yanında meşhur tahta bebek matruşkalar, hemen hemen her yerde bulunuyor. İçki içiyorsanız Ruslar’ın milli içkisi sayılan votkanın farklı seçenekleri de mevcut.

Belarus’ta alıveriş konusunu daha detaylı bir şekilde işlediğimiz Belarus’un başkenti Minsk’te alışveriş için ipuçları adlı yazıdan okuyabilirsiniz.

Minsk’te taksiye nasıl binilir?

Minsk, diğer Rus şehirlerinde olduğu gibi geniş caddelerden oluşan bir kenttir. Bu nedenle bir yerden başka bir yere yürüyerek gitmek epeyce zordur. Eğer ülkeye turist olarak gitmişseniz, toplu taşıma zor olduğundan mecburen taksiyi kullanacaksınız demektir. Minsk sokaklarında Türkiye’deki gibi elinizi kaldırıp boş taksi bulmak biraz zordur. Bunun yerine gittiğiniz mekanlarda çıkarken taksi istediğinizi söyleyin. Görevliler size taksinin ne kadar süre içinde geleceğini ve kaç ruble ödeyeceğinizi bildirecektir. Eğer yoldan bir taksi bulmayı başarıp biner ve pazarlık yapmazsanız yüksek ücretler ödemeye de hazır olmalısınız.

Havalimanından merkeze ulaşım

Havalimanı çıkışında eğer bir transfer ayarlamadıysanız ulaşım için birkaç alternatif bulunuyor. Birincisi otobüslerle şehre ulaşabilirsiniz. İkinci alternatif ise taksiler ancak taksicilerle çok iyi pazarlık yapmanız gerekebilir. Havalimanından şehre taksiyle ulaşım 40 Ruble kadar tutuyor. Bu arada havalimanından çıkmadan önce pasaport kontrolü sonrası ikinci kata çıkıp para bozdurmayı unutmayın. Çünkü doları genelde kabul etmiyorlar.

Minsk’te ulaşım konusunu çok daha detaylı öğrenmek istiyorsanız, Belarus’un başkenti Minsk’te ulaşım nasıl adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Minsk’e vizesiz nasıl girersiniz?

Belarus, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamıyor. Türkler bir aya kadar ülkede vizesiz olarak kalabiliyor. Ancak bunun da bazı prosedürleri var.

Uçaktan indiğinizde pasaport kontrolüne gitmeden önce yol üzerindeki bankolardan zorunlu sigorta yaptırmanız gerekiyor. Üç günlük seyahat için yaklaşık 2 dolarlık bir ücret isteniyor. Eğer yanınızda bozuk para yoksa, kredi kartıyla ödeme yapabiliyorsunuz. Sigortanızı yaptırdıktan sonra uçakta dağıtılan ülkeye giriş formlarını doldurup, pasaport kontrolüne yöneliyorsunuz. Pasaporttan geçtikten sonra hem sigortayı hem de bu formu ülkeden çıkana kadar yanınızda tutmanız gerekiyor.

Minsk’te graffiti cennetine hoşgeldiniz

Günümüzdeki popüler sanatlardan biri haline gelen graffiti. Dünyanın pek çok yerinde giderek yaygınlaşıyor. Belarus Cumhuriyeti’nin başkenti Minsk sokaklarında da Belaruslular’ın graffiti sanatını icra ettikleri bir sokak var: October Sokak.

Minsk’in kıyı mahallerinden biri olan October Sokak’ta eskiden ülkenin önemli fabrikaları bulunurmuş. Zamanla bu fabrikalar birer ikişer kapanmış ve sokak izbe bir yer halini almış. Ancak daha sonra üniversite öğrencileri b sokağı keşfetmişler ve başlamışlar graffiti sanatını icra etmeye…

Tüm sokaklar, birbirinden farklı graffiterle donatılmış. Sonrasında sokakta bir bar açılmış. Bu bar, çok iyi iş yapınca hemen yanına cafeler ve başka barlar da açılmış. Günümüzde bu sokak, üniversite öğrencilerinin gündüzleri rahatça dolaşıp vakit geçirdikleri bir sokak halini almış. Hatta öyle trend olmuş ki Minsk’teki barlar sokağının bile önüne geçmiş ve gece eğlenceleriyle adından söz ettirir hale gelmiş.

October Sokak, aynı zamanda yeni evli çiftlerin fotoğraf stüdyosu olarak da kullanılıyor. Buraya gelen çiftler, graffitileri arkasına alarak mutluluklarını burada ölümsüzleştiriyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account