Rusya’da edebiyatın peşine düşeceğiniz şehirler..

Rusya’da edebiyatın peşine düşeceğiniz şehirler..

Rusya tarih boyunca pek çok ünlü yazarın doğup büyüdüğü bir ülke oldu. Puşkin, Çehov, Tolstoy ve Dostoyevski gibi dünyaca ünlü isimler Rusya’da doğup büyüdü. Hem bir seyahatsever hem de edebiyat aşığı biriyseniz bu yazımız size geliyor. Rusya’da edebiyatın peşinden giderek dünyaca ünlü yazarların doğduğu ve yaşadığı iki şehri sizler için yazdık. Romanlarına, hikayelerine, şiirlerine ilham kaynağı olan bu iki şehri gelin beraber keşfedelim…

Moskova

Puşkin Edebiyat Müzesi

Şair Alexander Puşkin‘in doğup büyüdüğü şehir MoskovaEugene Onegin romanının da yazarı olan Puşkin’in adına açılan Moskova’da iki tane müze bulunuyor. Ayrıca şehrin meydanında da görebileceğiniz büyük bir Puşkin Heykeli yer alıyor. Puşkin Edebiyat Müzesi’ne giderek yazarı etkileyen tarihsel olayları yakından görebilirsiniz. 1816 yılından kalma bir konak müze haline getirilmiş. İçeride aile portreleri ve Puşkin’in elleri ile yazdığı şiirler sergileniyor. Gezebileceğiniz bir başka yer ise Puşkin Evi Müzesi. Bu evde zamanında Puşkin ve eşi Natalia Goncharova yaşamış. Evin yakınlarında onları simgeleyen iki kumru heykeli yer alıyor.

Moskova’da yaşayan bir diğer yazar ise Lev Tolstoy. Şehirde onun izlerini yakından görebileceğiniz ili müze bulunuyor. Savaş ve Barış’ın yazarı olan Tolstoy’un ailesi ile birlikte yaşadığı sonrasında müzeye çevrilen Tolstoy Malikanesi Müzesi sizleri bekliyor. 1980-1900 yılları arasında yaşadığı bu evi ziyaret edebilirsiniz. Ünlü yazarın evini gezerek yaşantısı hakkında ayrıntılı bilgiler toplayabilirsiniz. Eserleri hakkında bilgiler almak içinse Tolstoy Edebiyat Müzesi’ne gitmelisiniz.

Anton Çehov’da bu güzel şehirde yaşamış bir başka dünyaca ünlü yazar. Tıp okumak için gelen Anton Çehov burada üniversite okurken yazılar yazmaya başlar. Şehirde gezebileceğiniz bir evi bulunuyor. Çehov Evi Müzesi, Moskova’da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Vanya Dayı ve Martı eserlerini bu evde kaleme aldı. Moskova’nın merkezinde gezebileceğiniz bir başka müze ise Mihail Bulgakov Müzesi. Roman yazarı olan Mihail Bulgakov’un da pek çok ünlü eseri var.


Bu yazımızı da okuyabilirsiniz!

Moskova’da Nazım Hikmet’in mezarını gördünüz mü?


St. Petersburg

Suç ve Ceza’nın yazarı Dostoyevski, St. Petersburg’da yaşamış. Şehirde Dostoyevski’nin eserlerine konu olmuş olan yerlere yürüyüşler düzenleniyor. Petersburg’da gezilecek yerlerin başında Dostoyevski Müzesi geliyor. Fyodor Dostoyevski yaşamı boyunca çoğunlukla hep apartmanlarda oturdu. Fakat son evi 1878 – 1881 yılları arasında bu müzeye çevrilen evde yaşadı. Müze, Vladimirskaya metro istasyonunun yakınlarında bulunuyor.

Pek çok kişi adını bilmiyor olsa da Anna Akhmatova, ünlü bir Rus şairdi. Geçmişte ünlü olan kadın yazar ve şairlerin isimleri ne yazık ki fazla duyurulmuyor. Anne Akhmatova’yı yakından tanıyabilmek için Sheremetyev Sarayı yakınlarında bulunan Anna Akhmatova Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Ünlü Rus şair Puşkin’in Petersburg’da küçük bir dairesi varmış. Bunu söylemeyi de unutmamak lazım. Puşkin Müzesi’ni gezmeden dönmemenizi öneririz. Puşkin’in kaldığı ev müzeye dönüştürülmüştür. Fakat ünlü şair bu evde sadece 4 ay yaşayabilmiş. Cam kitaplıklar içerisinde sergilenen el yazması eserlerini yakından görebilirsiniz. Ayrıca Puşkin’in heykelini görmeden de dönmemenizi öneririz.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account