Rusya’da Dünya Kupası maçlarının oynanacağı şehirleri yakından tanıyalım…

Rusya’da Dünya Kupası maçlarının oynanacağı şehirleri yakından tanıyalım…

Dünya Kupası heyecanı artık tüm dünyayı sardı. 4 yılda bir düzenlenen organizasyonunun başlamasına artık çok kısa bir süre kaldı. Bu dev organizasyona ev sahipliği yapacak olan Rusya’da tüm hazırlıklar neredeyse tamamlandı. 14 Haziran-15 Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek ve tüm dünyanın takip edeceği Dünya Kupası maçları Rusya’nın toplam 11 farklı şehrinde oynanacak. Gelin, bu şehirleri yakından tanıyalım.

Moskova

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova, 15 milyonluk nüfusu ile ülkedeki iki federe şehirden biridir. Moskova, sadece Rusya’nın değil, aynı zamanda tüm Sovyet ülkelerinin de merkezi durumundadır. İçinden nehir geçen şehir mimari açıdan çok güzel eserlere sahiptir. En çok milyarderin yaşadığı şehir unvanına sahip olan Moskova, dünyanın en pahalı şehirleri listesinde ilk sırada yer alır.

Moskova kurulduğu günden beri Rusların askeri, ekonomik, kültür ve sanat merkezi olmuştur. Rus aristokrasisinin yaşadığı ve geliştirdiği tüm değerleri içinde barındıran şehir, misafirlerini büyüleyen bir havaya sahip. Moskova’yı gezerken hiç ummadığınız bir yerde hayatınız boyunca hatırlayacağınız ince sanat eserlerine ve yapılara rastlamanız mümkün.

Günümüz Moskova’sı ise son derece kozmopolittir. Uluslararası ticaretin gelişmesiyle Moskova’da her alanda çeşitlilik artmış ve hayat daha da renkli hale gelmeye başlamıştır. Moskova gece hayatı tüm renkliliği ile parmak ısırtacak cinstendir.

Moskova’da Kızıl Meydan, Kremlin Sarayı, Aziz Vasil Katedrali, Lenin’in Mozolesi, Bolşoy Tiyatrosu, Arbat Caddesi, Gorky Park, Puşkin Müzesi ve Tverskaya Caddesi listenizde bulunsun.

St. Petersburg

St. Petersburg, Rusya’nın en kültürel şehri olarak kabul ediliyor. Muhteşem sarayları, müzeleri, parkları, gece hayatı ve yeme içme özellikleri ile gezginlerin rüyasını süslüyor. Ancak dünya kupası zamanı özel misafirler özel bir dönemle karşılaşacaklar. Taraftarlar bu dönemde Beyaz Geceler’e tanık olma şansını yakalayacaklar. Bu zaman diliminde hava saat 23’e kadar aydınlık kalacak. Gece 3 gibi de tekrar gün açmaya başlayacak.

St. Petersburg, Rus edebiyatının çok önemli isimlerine de ev sahipliği yapmıştır. Mikailoviç, Dostoyevski, Puşkin, Gogol ve Çaykovski gibi birçok önemli şair burada yaşamıştır. Dostoyevski’nin Suç ve Ceza, Ezilenler ve Beyaz Geceler isimli eserleri de bu şehirde geçmiştir.

St. Petersburg, eğlence hayatıyla da ünlü bir şehir. Burada gece hayatı çok hızlı yaşanıyor. Öyle ki, gece kulüpleri ve barlar tıklım tıkış doluyor. Burada ayrıca birçok Avrupa şehirlerindeki gibi eğlenmek için hafta sonunu beklemenize gerek yok. Hafta içi de eğlence sabahlara kadar devam ediyor. St. Petersburg’daki gece kulüpleri hakkında daha fazla detayı öğrenmek isterseniz, St. Petersburg’un çılgın mı çılgın gece hayatını yaşamaya var mısınız? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

St. Petersburg gezinizde, Nevsky Caddesi, Hermitage Müzesi, Kazan Katedrali, Peterhof Sarayı, St. Isaac Katedrali, Katherine Sarayı ve Kanlı Kilise görülmesi gereken yerler olarak öne çıkıyor.

Nijniy Novgorod

Rusya’nın 5. büyük şehri olan Nijniy Novgorod; Oka ve Volga nehirlerinin birleşme bölgesinde bulunuyor. Maksim Gorki’nin şehri olarak adlandırılan Nijniy Novgorod, ülkenin batısında St. Petersburg’un yaklaşık 100 km uzağında bulunuyor. Tarihi bir şehir olan Nijniy Novgorod, 1992 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. Şehrin için Volkhov Nehri geçmektedir.

Orta Çağ’dan kalma eserleri, katedrali ve ülkenin en eski sarayı olan Novgorod Kremlin ile gezginlerin hayranlık duyduğu bir şehirdir. Nüfusu 220 bin civarında olan şehir, kültürel etkinlikleriyle ülkede adından söz ettirmektedir. Küçük bir şehir olan Novgorod’da Milenyum Anıtı, Kremlin Kalesi, St. Sophia Katedrali görülmesi gereken yerlerden bazılarıdır.

Novgorod hakkında daha detaylı bilgiler için Maksim Gorki’nin şehri Njniy Novgorod adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kazan

Tataristan’ın başkenti Kazan, 2018 Dünya Kupası maçlarına ev sahipliği yapacak şehirlerden biri. Volga Nehri’ne kıyısı olan şehir, tarih yerleriyle ziyaretçilerini etkileyen bir yer. 1 milyon civarında nüfusu bulunan Kazan, günümüzde Rusya’nın başkenti olan Moskova’dan yaklaşık 150 yıl daha eski bir şehirdir. Kazan’da Tatar ulusu hakim olmasına rağmen radikal değildir. Nüfusun yarısını Slav Ruslar oluşturur. Tatar ile Slav kültürünün karışımı Kazan’ı çok ilgi çekici ve cazip bir şehir haline getirir. Kazan Kremlin, Sosyalizm Müzesi, Kul Şerif Cami, Tatar Mirasları Müzesi, Tatar Şehir Müzesi, Süyümbike Minaresi şehrin görülmesi gereken yerleridir.

Yekaterinburg

Yekaterinburg Rusya’nın orta batı kesiminde önemli ticaret ve sanayi kentlerinden birisidir. Buraya Rusya’nın İstanbul’u diyebiliriz. Tıpkı İstanbul gibi Asya ve Avrupa’nın kesiştiği yolda bulunan Yekaterinburg, Rusya’nın en büyük 3. şehridir. Gezilecek yerler açısından da misafirlerine çok fazla seçenek sunar. Şehirde, Yekaterinburg Yönetim Binası, Kan Kilisesi, Vysotsky, Gökdeleni, Iset Nehri, Yakov Sverdlov heykeli, tarihi tren istasyonu gibi birçok tarihi, doğal ve kültürel değer bulunuyor.

Samara

Rusya’nın önemli kültür, sanayi ve politik yerlerinden olan Samara, Volga ve Samara nehirlerinin birleştiği noktada bulunuyor. Samara genel olarak Tatarların yoğunlukla yaşadığı bir şehirdir. Burası aynı zamanda ünlü Rus yazar Lev Tolstoy’a da ev sahipliği yapmış. Yeşil alanlarıyla dikkat çeken şehir düzenli yapısıyla ziyaretçilerinin beğenisini kazanmaktadır. Aynı zamanda Volga Nehri’nin en güzel ve en uzun rıhtımı Samara’da bulunmaktadır. Burası ayrıca kaplıcalarıyla da ünlüdür.

Saransk

Saransk, 2018 Dünya Kupası maçlarına 300 bin civarında nüfusu ile ev sahibi yapacak olan küçük bir şehir. Rusya’ya bağlı özerk bir cumhuriyet olan Mordovya’nın başkenti olan Saransk, İnsar Nehri kıyısında, Moskova’nın 656 km güneydoğusundadır. St. Petersburg ile Moskova arasında konumlanan şehir öyle çok turistik bir yer değildir. Ancak, Rusya’nın en ekolojik şehri olan Saranks, tiyatroları ve opera gösterileriyle kültürel açıdan zengin bir şehirdir. 1641 yılında kurulan şehirde Puşkin’den Lenin’e kadar önemli isimlerin heykellerini görebilirsiniz. Ayrıca Alexander Nevsky Şapeli ile Fyodor Ushakov Katedralini ziyaret edebilirsiniz.

Volgograd

1 milyon civarında nüfusa sahip olan Volgograd, ismini Volga Nehri’nden almaktadır. Nehrin batısına kurulan şehir, tarihte önemli savaşlarla adı sıkça duyulmuştur. 1943 yılında o zaman ismi Stalingrad olan şehir özellikle 2. Dünya Savaşı’nın tarihine sahiptir. Savaşın bir müzesi de bulunmaktadır. Her noktasında adeta 2 Dünya Savaşı’nın izlerine rastlayabileceğiniz Volgograd, tarihe düşkün seyahatseverler için harika bir destinasyondur. Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında şehrin en yüksek noktası Mamayev Kurgan’ın tepesindeki Anavatan Heykeli geliyor.

Rostov-na-Donu

Rostov-na-Donu için ilk başta söylenmesi gereken şey, kuzeyde yer alan Rostov ile karıştırılmasıdır. “Don Nehri Üzerinde” anlamını taşıyan şehir her ne kadar denize kıyısı olmasa da bir liman kentidir. 1 milyon civarında nüfusa sahip olan şehir, Moskova’nın 1.076 kilometre güneydoğusunda ve Don Nehri’nin ağzından 46 kilometre yukarısında yer alıyor. Birçok tiyatro salonuna ev sahipliği yapan şehirde Maksim Gorki Akademik Drama Tiyatrosu, Yakolevskiy Manastırı, Kurbağa Prenses Müzesi, Ticaret Müzesi, Khors Sanat Galerisi gibi birçok kültürel mekanı ziyaret edebilirsiniz.

Soçi

Soçi, Rusya Federasyonu’nda, Krasnodar Kray’da bir şehirdir. Kafkasya’nın batı kesiminin eteklerinde, Karadeniz kıyısında bulunur. Soçi’nin nüfusu 2002 sayımlarına göre 397 bindir. Soçi 7 – 23 Şubat 2014 tarihinde 22. Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmıştır. Dünya olimpiyat tarihine en pahalı olimpiyat olarak geçen oyunlar için Rusya Federasyonu’nun harcadığı para 40 milyar Euro’yu aşmıştır. Rusya’nın Antalyası veya Karadeniz’in Rivierası olarak da bilinen Soçi’nin 145 kilometreyi bulan sahilinde çeşitli büyüklüklerde turistik tesisler bulunuyor. Soçi’de hem Rus hem de Kafkas mutfağının en doğal malzemelerden yapılmış halini deneyebilirsiniz. Hem yaz hem de kış destinasyonu olan Soçi, sahip olduğu doğal güzellikler ile yıl boyunca hem Rusya’dan hem de komşu ülkelerden ziyaretçilerini bekliyor.

Kaliningrad

Kaliningrad, Rusya’nın Rusya ile kara bağlantısı olmayan, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında bir toprağıdır. Rusya’nın Avrupa’daki tek toprak parçası olan Kaliningrad, tarih boyunca Rusya’nın önemli bir şehri olmuş ve dönemin Alman Doğu Prusya Eyaletinin başkentliğini yapmıştır. Yaklaşık 500 binlik nüfusa sahip kentin tüm sınır komşuları Avrupa Birliği üyesidir. Dolayısıyla şehirde birçok Avrupa’daki mimariden etkilenen yapılar görebilirsiniz. Köninsberg Katedrali, Kehribar Müzesi, Deniz Müzesi, Sığınak Müzesi, Kraliçe Kapısı, Balıkçılar Köyü gibi birçok görülmesi gereken yerlerden bazıları…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account