Rotterdam’ın kübik evleri

Rotterdam’ın kübik evleri

Aylin Saraçoğlu – Otobüsümüz Rotterdam şehir merkezine vardığında, karşımda ünlü Kübik Evleri görünce hafif bir baş dönmesi hissi yaşadım.

Yana yatırılmış küplerden oluşan bu yapıda yaşamak ister miydim, bilemiyorum.
45 derecelik açıyla duran, altıgen şeklindeki Kübik Evler, dünyanın en ilginç mimari yapılarından sayılıyor. Mimar Piet Bloom tarafından tasarlanan, 1978 yılında yapılan Kübik Evler, turizm açısından önemli bir cazibe merkezi. Evlerin her biri ağacı, hepsi birlikte ise ormanı simgeliyor. Yapılardaki sarı, beyaz ve grinin uyumu da beni çok etkiledi.

Aşağı açılan pencere

yoldasin_rotterdam_kübik2

Alt katta yer alan salonun penceresi, yana yatık küpün eğiminden dolayı aşağı açılıyor. Yatak odası ve banyo orta katta yer alıyor. Harika bir Rotterdam manzarası sunan üçgen şeklindeki en üst kat, salon veya yatak odası olarak düzenlenebiliyor.

Küplerin altındaki ufak yerler; bazılarında depo, bazılarında giriş merdiveni olarak kullanılıyor. Bazı Kübik Evlerde ise bu bölüm dükkan olarak değerlendirilmiş. Altından otoyol geçen evlerin kiralarının son derece yüksek olduğu konuşuluyor.

Ziyaretçilere açık örnek eve ise 3 euro ödeyerek girilebiliyor. Kübik Evlerde ofis ve okul da var. Yanındaki kalemi andıran bina, genel ilginç görüntüyü tamamlıyor.
Buraya toplu taşıma ile ulaşmak çok kolay. Metrodan Blaak Metro İstasyonu’nda inerek veya 21 numaralı tramvayı kullanarak gelebilirsiniz.

Rotterdam’a yolunuz düşerse, Kübik Evleri mutlaka ziyaret edin! Buralara sırf evleri görmeye gelenler bile var. Hele ki, mimariye ilgi duyuyorsanız burası tam size göre!

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account