Rotterdam’da turistlerin uğrak yerleri

Rotterdam’da turistlerin uğrak yerleri

Hollanda’nın ikinci büyük kenti Rotterdam; Nieuwe Maas, Ren ve küçük Rotte Gölü’ne karıştığı gelgitli güney kolu kıyılarında uzanır. Büyük miktarda yük taşımacılığı gerçekleştirilen dünyanın en büyük limanı Europoort’a ev sahipliği yapan Rotterdam’ın temelleri Orta Çağ’a kadar dayanır.  Bir barajla Rotte Nehri’ni Nieuwe Maas’tan ayırdığı (Rotterdam adı buradan gelir) 13. yüzyıldan bu yana Rotterdam, zengin bir kenttir.

Uzun zamandır önemli bir kültürel merkez olan Rotterdam’ın en ünlü vatandaşı, 1467’de burada doğan hümanist Erasmus’tur. Bugün kent, enerjik eğlence hayatı seçenekleri, iyi müzeleri ve görkemli mimarisiyle popüler bir turizm kentidir.

1 Euromast

Euromast Rotterdam

Euromast, Hollanda’nın halka açık en yüksek kulesidir. 185 metre uzunluktaki kule, Rotterdam semalarında kolaylıkla tanınabilir. Kent merkezi, Rotterdam Limanı ve çevresinin muhteşem manzarası ile Euromast, görülmeye değer. Ayrıca Euromast’ta akşam yemeği yiyebileceğiniz 92 metre yükseklikte bir restoran ve 2 suiet oda bulunuyor. Maceraseverler için ise halatla iniş yapma imkanı sunuluyor. Euromast bilet ücreti 9,25 eurodur.


2 Rotterdam liman turu

Rotterdam harbor tour 2

Rotterdam Limanı dünyanın en büyük limanlarından biridir. Spido’da tersaneler, rıhtım ve koyteynerlerin manzarasını görebilirsiniz. 75 dakika süren liman turunda etkileyici Rotterdam siluetine tanık olacaksınız. Alternatif olarak Splashtours’tan da eşsiz bir tura çıkabilirsiniz.

Spido Rotterdam biletleri: 10,75 euro.

Splashtours Rotterdam biletleri: 22,50 euro.


3 Rotterdam hayvanat bahçesi ‘Diergaarde Blijdorp’

gorilla primaat man Bokito gorilla buitenverblijf

Hollanda’nın en eski hayvanat bahçelerinden biri olan Diergaarde Blijdorp, Rotterdam Centraal İstasyonu’nun kuzeyinde yer alır. Blijdorp’ta tüm kıtalar, kendine ait alanlarda temsil ettiği hayvanlarla birlikte yer alır. Hayvanat bahçesinde yer alan Oceanium akvaryumu da 2001 yılında açılmış. Diergaarde Blijdorp biletleri 21 eurodur.


4 Erasmusbrug

Erasmusbrug

Rotterdam’ın güneyi ile kuzeyini birbirine bağlayan Erasmusbrug, Rotterdam’ın simgesidir aynı zamanda. Ben van Berkel tarafından tasarlanan Erasmusburg, 1996’da tamamlandı.


5 Boijmans van Beuningen Müzesi

Museum Boijmans van Beuningen

Orta Çağ’dan çağdaş sanata koleksiyonlara sahip olan Boijmans van Beuningen Müzesi, Rotterdam’ın ana sanat müzesidir. Müzenin asıl odağı Hollanda sanatıdır. Daimi koleksiyonda Rembrandt, Monet, Van Gogh ve Dali gibi tanınmış sanatçıların eserleri yer alıyor. Müze biletleri 12,50 eurodur.


6 Oude Haven Rotterdam

Oude Haven Rotterdam3

Oude Haven, (Eski Liman) Rotterdam’ın en eski limanıdır. Kübik evlerin ve Avrupa’nın ilk gökdeleni olan Beyaz binanın yanında yer alan liman bölgesi, son zamanlarda akşam yemeği veya içmek için gidilen ünlü bir yer. Yaz aylarında deniz manzaralı terasta oturmak Rotterdam’ın vazgeçilmez zevklerinden biridir.


7 Rotterdam’ın kübik evleri

Rotterdam kübik evler

Piet Blom tarafından tasarlanan Rotterdam kübik evleri, yenilikçi bir konut projesidir. Zeminde yeterli olacak kadar ayrılmış alanıyla yoğun sıkıştırılmış evler, şehir içinde bir köy adeta. Evlerden bir tanesi müze olarak ziyaretçilerini ağırlarken başka bir tanesi de Stayokay otel zincirinin bir parçası olarak konuklarını ağırlıyor. Kübik ev müzesi bileti 2,50 eurodur.


 8 Delfshaven

Delfshaven

1795’te bağımsız olana kadar Delfshaven, aslında Delft’e ait bir limandı. Ancak artık Delfshaven, Rotterdam’ın bir ilçesidir. Liman boyunca birçok tarihi binaya sahip olması nedeniyle Delfshaven, 2. Dünya Savaşı’nda bombalanmamış ve bugüne kadar korunmuş.


9 Feijenoord Stadyumu ‘De Kuip’

Feyenoord Stadion ‘De Kuip’2

De Kuip, Feyenoord Stadyumu’nun takma adıdır. 1937’de tamamlanan stadyum bugün 49 bin seyirci kapasitesine sahip. Stadyum, bugünkü CampNou gibi en büyük stadyum örneklerinden biri. De Kuip’i 90 dakikalık bir turla gezebilir ve çoğu insanın ulaşamayacağı yerleri görebilirsiniz. De Kuip biletleri 13,50 eurodur.


10 Rotterdam Deniz Müzesi

Maritiem Museum Rotterdam

Denizcilik tarihine adanmış Rotterdam Deniz Müzesi 1873’te kurulmuş. Birçok yeni bilgiye ulaşabileceğiniz müzede oldukça geniş kapsamlı bir koleksiyon bulunuyor. Müzenin en ilgi çeken öğelerinden biri de müzenin yanında limanda duran 19. yüzyıla ait HNLMS Buffel zırhlı gemisidir. Burada müzenin diğer gemileri de görülebilir. Rotterdam Deniz Müzesi biletleri 7,50 eurodur.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account