Roma gezi rehberi

Roma gezi rehberi

M.Ö 753 yılında Remus ve Romolus tarafından kurulan Roma, 1871 yılından beri İtalyan Cumhuriyeti’nin başkenti ve papalığın ikamet yeridir. Mimari anlamda kendisini zirveye taşıyan sayısız anıt, göz alıcı sema ve mükemmel konumu ile birçok açıdan Roma karşılaştırılamayacak güzelliklere sahiptir. Aynı zamanda batı uygarlığının beşiği olarak kabul edilen Roma, İtalya’da siyasi, idari ve kültürel hayatın merkezi olma özelliği taşır.

Roma gezilecek yerler

Colosseum (Kolezyum): Roma’nın deyim yerindeyse simgesi olan bu yapı aynı zamanda kentin ebediliğinin de simgesi olarak kabul edilir. Köleler ve mahkumlar tarafından inşa edilen yapı aynı anda 50 bin izleyiciyi ağırlayabilecek kapasitede bir tarihi arena olma özelliği taşır.

Piazza Di Spagna (İspanyol Merdivenleri): Kentin en sofistike bölgesinde yer alan İspanyol Merdivenleri, yüzyıllardır Roma’yı ziyaret eden yabancıların başlıca çekim merkezlerinden biri olmuş. İnsanların basamaklarında dinlendiği ve şehrin tarihsel yapısının tadını çıkardığı merdivenler özellikle yaz aylarında açelyalarla süslenir ve pembe bir güzelliğe bürünür.

Fontana Di Trevi (Aşk Çeşmesi): Romayı, romantik bir şehir yapan en önemli nokta dünyaca ünlü Aşk Çeşmesi’dir. Aşıkların çeşmeye arkalarını dönerek bir dilek tutup bozuk para atmaları, Aşk Çeşmesi’nin en bilindik ritüelidir. Çeşmenin başlığı olarak düşünülebilecek heykellerin ise her biri sanat eseri olma özelliği taşır.

Piazza Del Popolo (Popolo Meydanı): Mimar Giuseppe Valadier’in 1818 yılında düzenlediği Popollo Meydanı, bir Açıkhava kent tiyatrosu örneğidir. Adını kuzeyindeki girişte bulunan Rönesans kilisesi Santa Maria Del Popolo’dan alan meydan, şehrin en büyük dikilitaşına da ev sahipliği yapmakta.

Piazza Navona (Navona Meydanı): Bir zamanlar Roma Stadyumu’nun bulunduğu yer olan Navona Meydanı, günümüzde sokak ressamlarının, falcıların, panayırların ve rengarenk kafelerin merkezi durumundadır.

Pantheon: Tanrılara ait olduğuna inanılan tüm anıtlar gibi kiliseye çevrilen Pantheon, Eski Roma’dan kalma en iyi korunmuş anıt olarak bilinir. Aynı zamanda ünlü Rönesans sanatçısı Rafaello’nun da mezarına ev sahipliği yapar.

Campo De Flori: 17. yüzyılda halka açık idamların gerçekleştirildiği yer olan Campo De Flori, artık rengarenk sebze, meyve ve çiçek pazarlarıyla Roma’nın en ünlü çekim merkezlerinden biridir.

Aventino: Antik dönemde “Kutsal Dağ” olarak anılan ve Roma surlarının dışında kaldığı için sakin bir sığınak gibi kullanılan bölge bugün hemen hemen aynı görevi sürdürmeye devam etmektedir. Bölgede azımsanmayacak sayıda erken Hıristiyan kiliseleri mevcuttur.

Trastavere: Çok eski zamanlardan beri Roma’nın işçi sınıfının mahallesi olarak ün yapan Trastevere, bugün şehrin geri kalanıyla pek de ilişki kurmayan ve kendini gerçek Romalı olarak tanımlayan kent sakinleri ile doludur. Semtin kalbi olan Piazza Di Santa Maria Meydanı ve buradaki civar sokaklar Trastevere’nin canlı atmosferinin en iyi hissedildiği noktalardır.

Forum Romano (Roma Forumu) Forumlardan yönetilen Roma İmpartorluğu’nun çevresinde geliştiği merkez, Roma Forumu’dur. Roma Forum’u, yaklaşık bin yıl kadar Roma şehir hayatının merkezi olmuştur.

Costantinus Takı: İmparatorluğun, başkentini Bizans’a taşımadan önce kazandığı son zaferi taçlandırmak adına yaptırdığı taktır.

Palatino Tepesi: Roma’nın doğum yeri olarak anılan Palatino Tepesi, ilk Roma döneminden kalan sütunların kır çiçekleri ve kenger ağaçlarının arasına saklandığı bir bahçedir. Burada eski Cumhuriyet döneminin en varlıklı ve en soylu sınıfın yaşadığı da bilinmektedir.

Piazza Venezia (Venedik Meydanı): Roma’nın en merkezi meydanı olarak bilinen Venedik Meydanı, Vatikan’a ve şehrin önemli antik Roma eserlerine oldukça yakın.

Musei Capitolina: Sadece Roma’nın değil, dünyanın en önemli müzelerinden biridir. Müzenin yanı sıra Conservatori Sarayı ve Resim Galerisi de gezilebilmektedir.

Vatikan

Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan Vatikan, bir devlet olarak Roma sınırları içinde yer alır. Vatikan, yerleşik 900 kişilik nüfusu ve 100 kişilik ordusu ile yüzölçümü açısından dünyanın en küçük devletidir.  Vatikan ziyareti boyunca görülebilecek yerler ise şöyle;

  • Castel Sant’Angelo: Tiber Nehri üzerinde bulunan en güzel köprüdür.
  • San Pietro Bazilikası: Vatikan’da bulunan en görkemli bazilikadır. Üzerinde görülen her şey sanat eseri olma özelliği taşır.
  • San Pietro Meydanı: Vatikan’ın merkez noktasıdır. 140 aziz heykeli ve 284 adet sütunu bünyesinde barındıran meydan, birçok otoriteye göre dünyanın en görkemli meydanıdır.
  • Sistina Şapeli: Katolik ihtişamının en güzel ve en sanatsal ifadesi Sistina Şapeli’nde görülebilir.

 

Roma’da ne yenir?

Lazanya: Bir çeşit makarna türü olan Lazanya, belki de Roma’nın en ünlü yemeği olma özelliği taşır.

Fettuccine Alfredo:  Bir diğer makarna çeşidi olan Fettuccine Alfredo, taze hamurdan yapılıp krema ve peynir soslarıyla desteklenir.

Gelato (Roma Dondurması): Dünyaca ünlü Roma dondurmasının anavatanı Roma’dır. Roma’da dondurma ya da İngilizce “Icecream” adıyla bilinmeyen Roma dondurmasının bilinen adı “Gelato”dur.

Roma’da alışveriş

Antikalar: Değerli antika konusunda Roma oldukça önemli bir şehir. Gümüş, cam, mobilya, resim ve daha birçok antikayı özellikle Via Del Babuino ve Via Margutta civarında bulabilmek mümkün.

Gıda: Roma’dan alınabilecek gıdaların başında Parmesan peyniri ve zeytinyağı geliyor.

Giyim: Erkek ve kadın giyimde İtalyan modasının nabzını Piazza Di Spagna’da tutmak mümkün.

Seramikler: Seramik konusunda hayli köklü bir geçmişe sahip olan Roma’da mozaik masalar büyük ilgi görmektedir.

Dekoratif cam ürünleri: Roma’nın en gözde ürünlerinden biri de dekoratif cam eşyalardır. Stilvetro bu konuda aranan her şeyin bulunabileceği yerlerin başında geliyor.

Roma’da sosyal hayat

Eğlencesine hayli düşkün Romalıların gündelik hayatı daha eğlenceli hale getirdiği bolca festival bulunuyor. Birçoğu dünya çapında ün kazanmış roma festivallerinin bazıları şöyle:

Roma’nın Doğum Günü: Her yıl 21 Nisan’da Roma’nın kurulması kutlanır. Müzik ve havai fişek gösterileriyle renklenen festival genelde Piazza del Campidoglio’da gerçekleştirilir.

Yaz Opera Festivalleri: Caracalla Hamamları’nda yaz aylarında sergilenen opera gösterileri zamanla festival atmosferine bürünmüş. Roma Operası’nın önderlik ettiği şovlara dünya çapında opera sanatçıları da katılıyor.

Roma Europa Festivali: Kentin en önemli sanat merkezlerinin ve bu merkezlerin yer aldığı meydanların ev sahipliği yaptığı Roma Europa Festivali’nde müzik, dans, tiyatro ve farklı dallarda birçok gösteri sergilenir. Festival Eylül ve Kasım aylarında gerçekleştirilir.

Hareketli bir gece hayatına sahip olan Roma’da dans etmek isteyenlerin ilk tercihleri, Distillerie Clandestine, Goa, L’Alibi canlı müzik dinlemek isteyenlerin ilk tercihleri ise LA Casa del Jazz, Micca ve Villaggio Globale’dir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account