Prag’ı bir de Kafka’nın izini sürerek keşfedin!

Prag’ı bir de Kafka’nın izini sürerek keşfedin!

Dava’yı, Şato’yu Amerika’yı veya Dönüşümü mutlaka okumuşsunuzdur. İnsanı bütün dünyanın psişik dehlizlerine sürükleyen sözcüklerin kahramanı Kafka’nın doğduğu şehir Prag’a bir de Franz Kafka’nın yaşadığı Prag olarak bakmaya ne dersiniz? 1883’te Prag’da doğan 41 yaşında Viyana’da ölen ünlü romancı Kafka, Çek tebasından gelen, aslen proleter olan tüccar bir baba ve entelektüel bir Alman annenin 6 çocuğunun en büyüğü olarak dünyaya gelmiş. Nazi Almanyası kız kardeşlerini elinden alsa da hastalığıyla boğuştuğu ölüme yakın yıllarını Berlin’de geçirmiş. Almanca konuştuğu için Çek’ler, Yahudi olduğu için de Almanlar tarafından sevilmeyen Kafka bugün tüm dünyanın merakla okuduğu bir yazar. İçe dönük kendiyle mücadele eden huzursuz bünyede babaya olan nefreti ve her türlü imkansız aşkların kolayca içselleştiği izleri görebilirsiniz.

Kadim dostu Max Brod vasiyete uymadı

Biz dijital evrenin insanları uygulamalar, e-postalar ile mücadele ederken mektubun mektup olduğu yıllarda sırf sevdiğinin iki satırını bir kez görmek için bile dünyaları verebileceği bir zamanın insanı Kafka. Edebiyatı hayata daha çok tutunmak ve kendi sağıltımına dönük belki bir araç gibi kullansa da yazdıklarını yakmasını istediği arkadaşı Max Brod sözünü dinlemeyerek onu ölümsüzlüğe açmış, edebiyatın yıldızı yapmıştır. İşte her Prag seyahatimde o yıldızı mutlaka görürüm. Kışın kar tanesi olarak düşer Prag’a yazın çoban yıldızı olur asılır gökduvara.

Prag’a ilk gittiğimde Nazım’la özdeşleşen Cafe Slavia’da vakit geçirmiş ancak Kafka’nın ne evini ne de o meşhur adını taşıyan turistik cafe’yi görebilmiştim. Bildiğiniz üzere, kartpostallara taş çıkartan güzeller güzel Prag aynı zamanda bir kültür başkenti. Charles Köprüsü’nün üzerinde Vltava Nehri kıyısında Joseph K’nın hikayesini, belki aforizmaları veya Milena’ya mektupları okumanın keyfi bir başka! Yüz Kuleli şehirde Prag Kalesi, Astronomik Saat Kulesi gibi kentle özdeşleşen yerler her mevsim uğrak duraklar arasında.

Prag’da Kafka’nın izleri

Ancak biri var ki onun gizemli yaşamı her sokakta peşinizden gelen bir soluk gibi sizi takip ediyor. Acaba Felice Bauer mi yoksa Milena Jesenka’yı mı daha çok sevdi? Babasına olan nefreti Oidipus kompleksi miydi? Nazi kamplarında hayatlarını kaybeden kız kardeşlerinin ölümü onu ne kadar sarsmış olmalı? Bu dünyaya bu dünyadan sinyaller gönderen bir insan Kafka..

Julie-Hermann’ın ilk çocukları Franz, St. Nicholas Kilisesi’nin hemen yanındaki binada gözlerini açmış. Yaz aylarında evin önündeki sokakta onun adını taşıyan küçük bir cafe görebilirsiniz. Kafka’nın doğduğu ev aslında yanmış ve bir bölümü günümüze ulaşmış. Bu sokak o yıllarda yahudi gettosunun yaşadığı mahalleye çok yakınmış. Prag’da aslında her köşe başında Kafka’nın izlerini bulabileceğiniz detaylar karşınıza çıkabilir.

Kafka bir dönem kız kardeşinin yaşadığı Prag Kalesi’ndeki küçük taş kulübede de yaşamış. Bazı eserlerini burada kaleme aldığı da söyleniyor. Prag’da bir de Müze Kafka var. Burada ünlü yazarın kişisel eşyaları sergileniyor. Şehrin en çok dikkat çeken noktalarından biri de Vezenska Caddesi’ndeki Franz Kafka Anıtı. Sigorta şirketi memurluğundan emekli olan Franz Kafka’nın çalıştığı şirket Wenceslas Meydanı’na bakıyormuş. Büyük yazar, Old Town’da şehir meydanına yakın yerde bulunan 5 numaralı evde de yaşamış. Hatta ünlü fizikçi Einstein ile bu evde buluştuğu yönünde evde bir yazı bile var. Franz Kafka’nın Cafe Louvre’da konuşmalar yaptığı ve Cafe Arco’da da arkadaşı Max Brod ile sıkça buluştuğu söylenir. Ve görmek isteyenler için Kafka’yı anlatan son yerlerden biri de Zizkov’daki Yahudi Mezarlığı; yani dünya ile davasını bitirememiş Joseph K’nın ebedi istiratgahı…

Görülecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Prag’ı Trabzonspor’un Avrupa kupası maçı oynayacağı Sparta Prag’ın şehri veya eski siyasetçi, AB Bakanı Egemen Bağış’ın büyükelçi olarak atandığı şehir olarak da anlatabilirdik. Ama bence Prag’ı en güzel Franz Kafka’nın izleri anlatıyor. Lafı da onun güzel aforizmasıyla sonlandıralım:

“Sayısız sığınak vardır, ancak kurtuluş yolu tektir; ama kurtuluş olasılıkları yine de sığınaklar kadar çoktur.”

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account