Prag’da tekne gezisi keyfi  

Prag’da tekne gezisi keyfi  

Büyük konuşmuş olmayayım ama suyun yanında olmayan bir şehirde yaşayamam herhalde. Deniz olmasa bile göl veya nehir mutlaka ararım. Bir defasında denizi olmayan bir şehrimizde uzunca süre kalmam gerekmişti de, son günlerimde resmen serap görmeye başlamıştım. Bunun için Prag şehrini Vltava Nehri’nin üzerinde yer almasıyla ayrı sevdim. Tekne gezisi fırsatını da tabii ki kaçırmadım.

prag-aylin-saracoglu-1

Vlatava ve bitişiğindeki Certovka kanalındaki tekne gezileri için alternatifler mevcut. Benim dahil olduğum tur; gündüz, içki veya içecek yanında atıştırmalık ikramlı ve canlı müzikliydi. Tekne turlarının geçtiği yerler farklılık gösterebiliyor.

Akordeon ile Çek şarkıları

prag-aylin-saracoglu-2

Havanın güzel olmasından faydalanıp, teknenin açık olan üst katına çıktığımızda akordeon müzisyeni bizi birbirinden güzel Çek şarkılarıyla karşıladı. Hoş, sevecen bir hanımdı. Beraber fotoğrafımız çekilirken, çok benzediğimiz söylenince mutlu oldum.

kafka-muzesi-prag

 

Teknemiz yol alırken bazen evlerin arasından geçmesi kendimi Venedik’te gibi hissettirdi. Şehrin simgelerinden Charles Köprüsü’nün görkemi tekne gezisinde daha da iyi anlaşılıyor. Selden tarihi boyunca olumsuz etkilenen bu köprünün altından geçilmesine belirli noktalarda izin veriliyor. Diğer bölümler ise tahta kızaklarla geçişe kapatılmış durumda.

charles-koprusu

Az ileride Praglı yazar Franz Kafka’nın kişisel eşyalarının sergilendiği Kafka Müzesi karşımıza çıkıyor. Burası yazarın hayatına, dolayısıyla romanlarındaki esin kaynaklarına dair önemli ipuçları taşımakta.

Dans eden ev

dans-eden-ev-prag

Yine bu şehrin sembollerinden “Dans Eden Ev” de tekne gezisinde görülebiliyor. Hollanda kökenli bir sigorta şehrinin olan bina ilginç mimari görünümü nedeniyle bu isimle anılıyor. Geleneksel mimari akımlara uygun olmayan dekonstrüktivizm stilindeki yapı inşaatı sırasında tartışmalara yol açmış. Şehrin genel silüetini bozacağını öne sürenler olmuş.

Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı Vaclav Havel bu inşaatın gerçekleşmesinin kültürel bir zenginlik katacağını söyleyerek desteklemiş. Zaman onu haklı çıkartmış. “Sarhoş Ev” ismiyle de anılan 1996 tarihli bina şu anda şehrin en çok görülmek istenen yapıları arasında.

prag-aylin-saracoglu-8

Yaklaşık 2 saatlik turumuz boyunca bu güzel şehri bir de tekneden görüp daha da sevdim. Kıyılarda dolaşan, çimlerde piknik yapan veya başka teknelerde dolaşanlara karşılıklı olarak el salladık.

prag-aylin-saracoglu-12

Prag halkı hayatı keyifle yaşamasını bilen, rafine zevklere sahip kişiler. Şehre turist olarak gelenlere de bu geçiyor. Ve burada adeta bir masalda gibi yaşıyorsunuz.

prag-aylin-saracoglu-4

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account