Portekiz’in fazla bilinmeyen gizli kalmış rotaları

Portekiz’in fazla bilinmeyen gizli kalmış rotaları

Bir önceki yazımda sizler için Portekiz’e adını veren şehir Porto‘yu kaleme almıştım. Ayrıca Portekiz hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz yazılarım LizbonFatima, Sintra, Cabo Da Roca ve Cascais‘i de okumanızı tavsiye ederim. Bu yazımda da Portekiz’in diğer gezilmesi gereken yerlerinden Bom Jesus de Monte, Braga ve Guimaraes’i kaleme aldım.

Bom Jesus de Monte

Porto’dan ayrıldıktan sonra ilk durağımız bir saatlik mesafedeki Bom Jesus de Monte oluyor. Bu kilise 1784-1857 yılları arası Carlos Amerante tarafından Neo-klasik tarza çevrilmiştir. Kilise Portekiz’deki önemli hac yollarından bir tanesidir. Özellikle merdivenleri görülmeye değer bir muhteşemlikte. Merdivenlerden aşağı doğru inerken İsa’nın acılarını ve duyularımızı gösteren sembolik çeşmeler bulunmakta. Bu çeşmelerden aşağı indikçe sağımızda ve solumuzda şapeller kalmakta. Her bir çeşmede bir başka hikaye anlatılmakta. Ve aşağı indikçe yukarıya doğru baktığımızda manzara biraz daha güzelleşmekte.

En aşağıda ise 111 m yükseklikteki kilise ve merdivenler inanılmaz güzel bir kompozisyon oluşturuyor. Bu kiliseden aşağı inerken Hristiyanlık inancına göre merdivenler o kadar güzel ki Hristiyanlık dinine sırtını dönemiyorsun. Hatta bazı hacılar bu 100lerce merdiveni aşağıdan başlayıp yukarıya kadar dizlerinin üzerinde çıkıyorlar ellerinde teşbihlerle ve dua ederek. Merdivenler kesinlikle yorucu değil, İspanyol merdivenleri tarzında olduklarından (yani kısa ve geniş olduklarından dolayı) ergonomikler; bu nedenle insanı yormuyor. Gezimin en güzel doğa yürüyüşü burada oldu. Aşağı indikten sonra bizi bekleyen arabamızla 15 dakikalık bir yolculuk  ile Braga şehrine vardık.

Braga

Braga Kuzeybatı Braga bölgesinde bulunan, tarihi Minho Vilayetindeki bir Portekiz kentidir. Toplam nüfusu 181494 kisiyle Portekiz’deki 7. kalabalik kent. Cavado Nehri ve Este Nehri arasında kalan bölgede kurulmuştur. 2012 yılında Avrupa Gençlik Başkenti seçilmiş.

Portekiz’in dini başkenti ve öğrenci şehri. Balkonları ve bina üzeri kırmızı yeşil seramikleriyle göz kamaştırıyor. Braga şehrinin dar ve renkli sokakları Lizbon ve Porto’dan farklı olarak sessiz ve elegandı. Bu kaliteli görünüşü hiç de fiyatlara yansımamış, gayet ekonomik hediyelik eşyalar ve yeme-içme mevcut. Braga’nın etrafındaki tüm sıradağlar granit olduğu için mimaride kullanılan ana malzeme bazalt granit ve kırmızı-yeşil renkte seramiklerde kaplı. Braga’da öğlen yemeği molamı Hamburgueria DeGema’da muhteşem bir hamburger, el yapımı patates kızartması ve limonatayla taçlandırdım. Ve bütün bunların hepsine sadece 5.5 euro verdim.

Jardim de Santa Barbara hamburgercinin tam karşısında, muhakkak gezilmesi gereken bir park. Buradan Braga Katedrali ve katedralin içerisine girildiğinde barok muhteşem tavan işlemeleri göz kamaştırıcı. Liberdade caddesi barok bir peyzaja sahip. Tiyatro Circo de Braga muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir destinasyon. Castello de Braga, Arcada gibi tarihi binalar muhakkak gezilmeli. Şehrin bir diğer büyük parkı Jardim da Avenida Central görülmeye değer.

Braga’dan ayrıldıktan sonra 45 dakikalık uzaklıktaki Guimaraes şehrini ziyarete gidiyorum.

Guimaraes

Burası Portekiz’in ilk başkenti; yani kurulduğu yer. Tarihi bu şehir 12. yy’da Portekiz ulusal kimliğinin ortaya çıkmasıyla bağlantılıdır. Tamamen Ortaçağdan kalma bir şehir. Granitten yapılma evler, güzel balkonlar ve evleri birbirine bağlayan köprüleriyle şehrin içerisinde gezinirken kendinizi Ortaçağ’da gibi hissedebilirsiniz.

Şehir 2001 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınacak kadar güzel bir şehir. Gezilecek yerler arasında ilk kralları Alfonso Henriques’in doğduğuna ve büyüdüğüne inandıkları kale de burada. Bu kale muhakkak gezilmeye değer. Nossa Senhora da Oliveira Kilisesi’ne de muhakka gidin derim ve bu kilisenin bulunduğu meydan şehrin en güzel meydanlarından biri. Bu meydandaki kafelerde birer sangria ya da vino verde içmenizi tavsiye ederim. Öğle yemeğinizi daha önce yemediyseniz Historica Cafe’ye muhakka uğramanızı ve birşeyler yemenizi öneririm. Guimaraes’in ara sokakları ise kaybolmaya değecek kadar güzel, ,insana bir masaldaymış hissi veriyor.

Maalesef Portekiz turum bitti ve geri dönmek zorundayım.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account