Portekiz’e ismini veren şehir: Porto

Portekiz’e ismini veren şehir: Porto

Sizlere önceki yazımda Portekiz’in başkenti Lizbon‘u, başkentin üç incisi olan Sintra, Cabo Da Roca ve Cascais‘i ve ilginç hikayesi ile adını duyurmuş Fatima‘yı kaleme almıştım. Şimdi bu yazımda da Portekiz’in isim babası olan şehir Porto’yu anlatacağım. Ülkenin Atlas Okyanusu kenarındaki incisi Porto…

Portekiz gezimizin 2. ana durağı olan Porto şehrine Lizbon’dan 3 saatte geldik. Gelişimizle beraber öncelikle şehri tanıma için panoramik bir tur yaptık. Atlas Okyanusu kenarında olan Mira Flores muhteşem plajları ve dinamik görüntüsüyle insanın içini açıyordu. Malecon caddesiyle devam edip Casa de Musica’yı gördükten sonra şehrin iç kısımlarına doğru ilerledik.

Tarihi şehrin merkezinde ilk durağımız Sao Bento tren istasyonu oldu. 1905-1916 yılları arasında inşa edilmiş olan bu istasyonun ana salonu 20000 muhteşem azulejo seramikle kelimenin tek anlamıyla bütün tarihini yansıtıyor. Aliados meydanında bir kahve içtikten sonra Porto’nun olmazsa olmazlarından Clerigos Kilisesi’ne gidiyoruz. Kilise barok mimari tarzıyla yapılmış, 75 metre uzunluğundaki kulesi, toplam 6 kat ve 240 basamaktan oluşuyor. Yalnız yukarı çıktığınızda Porto’nun en güzel manzarasını görüyorsunuz ve buna değiyor.

İkinci güzel manzara için Dom Luis köprüsüne doğru gidiyoruz. 45 m yüksekliğinde ve 385 metre uzunluğundaki köprü 31 Ekim 1886 yılında yapılmış. Özellikle akşam güneşini batırmak için muhteşem bir destinasyon. Köprünün yanındaki Se Katedrali’ni de ziyaret ettikten sonra daracık sokaklardan kendine has dokusu olan ve genelde yaşayanların Portekizli çingeneler olduğu bu yerleri geçip Riberia bölgesine geliyoruz. Burası Porto’nun en güzel bölgesi bence. Douro Nehri’nin iki şehri ayırdığı yer. İspanya’nın Castilla Leon bölgesinde doğan 897 km uzunluğundaki nehir Porto’dan Atlas Okyanusu’na dökülüyor. Döküldüğü yerde bir taraf Porto şehriyken diğer taraf Gaia şehri oluyor. Nehrin Riberia tarafında Chez Lapin restoranında muhakkak fırında ahtapot yiyin derim. Yanında da vino verde ve sokak sanatçılarıyla beraber muhteşem bir gece.

Sabah ise ilk işim Livraria Lello’yu (Lello kitabevi) ziyaret etmek oldu. Muhteşem merdivenleri insana Harry Potter filminin bir sahnesindeymiş izlenimi veriyor. Öğlen molasını ise Majestic Cafe’de veriyorum. Burası Avrupa’nın en eski kafesi olma unvanına sahip ve iç dekorasyonu muhteşem. Kafenin olduğu sokak ise Rua Santa Catarina ve burası Porto’nun alışveriş caddesi olarak biliniyor.

Porto’da yapılması gereken bir diğer aktivite ise Douro Nehri kenarında bir Karavel gemisine binip bir saatlik turlara katılmak (15 Euro). Üniversite binasının etrafındaki disko ve barlar gece hayatı için hem güzel hem de ekonomik bir eğlence sunuyor. Clerigos Bar ve Pitch ise bunlardan bazıları.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account