Pokut Yaylası Gezi Rehberi

Pokut Yaylası Gezi Rehberi

Yaylalar son yıllarda gezginlerin uğrak noktası haline geldi. Bu harikulade yaylalardan biri de Rize’de bulunan Pokut Yaylası. Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Pokut Yaylası, ilçenin merkezinden 1.5-2 saatlik bir ulaşım mesafede ve 2032 metre yükseklikte. Çamlıhemşin İlçesi’ne 15 km mesafede bulunan yayla, özgün mimarisiyle dikkat çekiyor. Pokut yaylasından Hazindağ yaylası ve Sal yaylasına da geçiş yapmak mümkün. Sal yaylası Çamlıhemşin ilçesinde 2002 metre rakımlı, geleneksel ahşap evleri ile otantik özelliğini koruyan manzaralı bir yayladır. Pokut yaylası, son yıllarda seyahat fenomenlerinin keşfiyle Palovit Vadisi’nin üstünde 2000 rakımın üzerindeki yaylalar arasında özel bir yayla haline geldi.Bazı kaynaklarda Potuk’un 2050 metre olduğu belirtilse de resmi kaynaklarda 2032 metre olarak geçiyor. Adı Ermenice’de ‘rüzgar alan vadi’ anlamına gelen Pokut yaylasının güney sırtında yer alan yerleşim alanları, bulutların üzerine resmedilmiş sıralı evler gibi tablo şeklinde görüntü verirken konaklayanlar için güzel bir manzara keyfi yaşama fırsatı veriyor.

Pokut Yaylasında ne yapılır?

Doğa yürüyüşü yapmak ve dinlenmek için ideal bir ortam sergileyen yaylalar, zengin biyolojik çeşitliliklerinin yanı sıra eşsiz bir sivil mimari yapıya da sahip. Rize ili ve Çamlıhemşin ilçelerinden gelen yerli halk özellikle yaz dönemi yaylaya çıkıyor. En çok temmuz sonu ve ağustos başında buraya gelerek tatillerini geçiriyorlar. Yayla dönemi ise haziran-ekim dönemi olduğunu söyleyebiliriz. Pokut yaylası, Çamlıhemşin’in Makrevis, Ortan ve Pogina köyleri tarafından kullanılan bir yayla. Genelde 2 bin metreye yakın yükseltiden sonra bazı bitki türleri ve ağaçlar bulunmazken Pokut Yaylasında sık ağaç topluluklarına rastlamak mümkün.

Bazı yapıların restore edildiği ve modern hale geldiği gözlerden kaçmıyor. Yaylada otantik ahşap mimarinin en güzel izlerini görebilmek mümkün. Pokut’ta 200-250 yıllık evler bulunuyor. Bölgede toplam 70-75 civarında ev olduğu bilinmekte. Pokut’ta 2 bin metre yükseklikte gün batımı izlemek büyük keyif olduğunu hemen söylemeliyiz. Sırf bunun için bile yola düşülmeli. Özellikle gezginler bu fırsatı değerlendirmeden dönmüyorlar. Harika fotoğraf kareleri de yakalamanız mümkün. Zaten yaylaya gidip de sosyal medyayı ihya etmeyen yok! 1 gece kalırım diyenler mutlaka ya 2 ya da 3 gece kalıyorlar. Pokut Yaylasından Kaçkar Dağları’nı tüm heybetiyle görebilirsiniz. Özellikle sis dağa çöktüğünde bir bulut havuzu oluşuyor. Günbatımını ve güneşin bulut içindeki dansını izleyebilirsiniz.

Pokut Yaylasında nerede kalınır?

Yaylada konaklama alternatifleri mevcut. Burada kalabileceğiniz birkaç motel ve pansiyon bulunuyor. Pokut Dağ Evi veya diğer bilinen adıyla Demircioğlu pansiyonu önerebiliriz. Açık büfe kahvaltısı beğeniliyor. Dağ evi veya konuk evi formatında konaklama imkanları da var. Doğa Konuk Evi ve Pokut Yayla Evi de seçenekler arasında. Bu konaklama alanları aynı ev gibi. Ayrıca ev mutfağından çıkan leziz Karadeniz yemeklerini de tadabilirsiniz. Ormanlık alana bakan ve konumuyla dikkat çeken 10 odalı Plato’da Mola da diğer konaklama seçenekleri arasında. Gecelik fiyatlar 150-250 TL arasında. Öte yandan yasak olsa da yayla etrafında kamp yapanlar olduğunu da söyleyelim.

Yukarı yayla geleneği sürüyor

Hemen her yaylada karşımıza çıkan yukarı yayla kavramı Pokut için de geçerli. Eskiden yaylada yaşayan yerli halk çoğu zaman Samistal yukarı yaylasını da tercih edermiş. Pokut daha küçük bir mera niteliğindeymiş. Yukarı yayla geleneği Hemşin yaylasında olduğu gibi hala birçok yaylada devam ettiriliyor. Ancak neredeyse 40 yıldır Samistal yerine bölge sakinleri Pokut’u tercih ediyor. Çamlıhemşin’den gelen araç yolunun zahmetli olduğu ve ulaşımı zorlaştırdığını söylemeliyiz ancak yaylaya ulaştığınızda göreceğiniz heybetli manzara sizin yorgunluğunuzu alacak ve tüm olumsuzlukları yok edecektir. Yaylalar yüksek rakım ve dağlık bölgeler oldukları için yazın da gitseniz mutlaka soğukturlar. Hele geceleri iyice soğuk olduğunu söylemeliyiz. Bu nedenle yanınıza trekking ayakkabılar, yağmurluk, hırka, kazak, kalın çorap ve içlik gibi kışın da giyilen kıyafetler bulundurmanızda fayda var.

Bir film sahnesi gibi…

Küçük bir yer olmasına ve birkaç saat içinde tüm yaylayı gezerek bitirebilmeniz mümkün olmasına karşın daha çok vakit geçirmek isteyeceğiniz bir yer Pokut yaylası. Masalsı bir tarafı var ve masala inanmayan gerçeğe inanır mı dedirtecek güzellikte. Sessizlik, huzur ve dinlencenin en güzel halini size hediye ediyor. Çocukken bulutları pamuk zannedip dokunmaya çalışanlar için şimdi o bulutların içinde yürüme fırsatı veriyor. Gürültü yok, şehrin kargaşası ve insan kalabalığı yok. Hayat durdurulmuş bir film seti gibi, zaman senin elinde akıyor. Sen istersen uzam içinde durduruyorsun zamanı. Bir sis basıyor, uzakta ineklerin boynundaki zil sesi geliyor, bir yerde köpekler havlarken kuşlar cıvıldıyor. Yağmur başlıyor biraz sonra yine güneş açıyor. Soğuk olur yayla havası diye yanınıza kalın giysiler alıyorsunuz ama uçurumun kenarında kollarınızı açıp o mis havayı içinize çekmeyi, oksijen banyosu yapmayı da ihmal etmiyorsunuz. İşte yayla doğası bu. Sizi şaşırtırken bedeninize de ayrı bir direnç katar. Yine de dikkati ve doktorunuzun söylediği tavsiyeleri hatırlayın. Ancak tabii Pokut’ta güneşi doğurmadan günbatımını yaşamadan dönmeyin.

Pokut Yaylası’nda ne yenir?

Karadeniz demek süt ürünleri ve mısır unu demek. Mutfaktan tereyağı, kaymak, lor peyniri, bal, çay, mısır ekmeği eksik olmaz. Muhlamasız yayla olur mu sabahları. Tatlısı laz böreği olmayan bir Karadeniz yaylası var mıdır? Binbir çeşit otlar, lahana çorbası, karalahana ve pazı dolması, turşular ve balık çeşitleri mutfak zenginliğini gösteriyor. Pokut yaylasında et ve sebze çeşitleri epey lezzetli. Çohala ve husli çorbaları, kabak sütlacı yine yöresel lezzetler arasında. Meğo’ya yakınlığı nedeniyle karakovan balı da meşhur. Yaylada küçük ve büyük baş hayvancılık yok denecek kadar az. Su kaynaklarının da dar olduğu biliniyor.

Pokut Yaylası’na ne zaman gidilir?

Yukarıda da belirtiğimiz üzere yayla dönemi genel olarak bölge sakinleri için haziran ayının başından eylül ayı ortalarına kadar sürüyor.. Yani yaylalarda karlar erimeye güneş kendini göstermeye başladığında, çiçekler açar. Bitkiler kendini gösterir. Derlerde sular akmaya başlar. Bu vakitlerde ilçe ve kasabalardan yaylaya göçler de başlar. Pokut sakinleri daha çok temmuz-ağustos dönemi yaylaya gider. Bayram ve tatil dönemleri demografik anlamda yaylada yoğunluk artar. Tabii ağustos dönemi Pokut Yaylası gezginlerin de varış noktasıdır. Ekim ayından sonra yaylada kalmak zorlaşabilir. Ancak çatıya kadar kar olsa da yaylada kışı geçirenler de yok değildir. Tabii kışı yaylada geçirmek pek çok nedenle risklidir.

Pokut Yaylasına nasıl gidilir?

Yazının girişinde bahsettiğimiz gibi en güzel Rize yaylalarından biridir. Pokut yaylası Çamlıhemşin’e 15 kilometre uzaklıkta. Aslında kısa görünse de minimum 1.5 saatte gidiliyor. Çünkü dik yamaçların arasından giden toprak bir yol bulunuyor. Doğanın tabii hali bozulmasın diye yola çok fazla işlem yapmamışlar. Dolayısıyla yol gerçekten kötü. Bu yolu aracınızla gitmek istiyorsanız mutlaka 4×4 özellikli bir araç tercih edin. Normal binek bir araçla çıkmanız çok zor. Mümkünse yanınızda usta bir şoför olsun. Bu arada Çamlıhemşin’den Pokut yaylasına giden minibüsler de var. Bu minibüs veya dolmuşları tercih edebilirsiniz. Otostop yapmak da tercihler arasında yer alıyor. Bazı pansiyon sahipleri konaklayanlara ücret karşılığı transfer hizmeti verebiliyor. Gitmeden önce araştırmakta fayda var. Bu arada Pokut yaylasından hemen yanındaki Sal Yaylasına maksimum 25 dakikada yürüyerek gidebilirsiniz.

Rize yayla turizmi ile öne çıkıyor…

Yayla kültürü Rize ve çevresinde çok yaygın. Yayla turizmi de yıllar içinde gelişme gösteriyor. Kültür ve Turizm bakanlığı’nın Turizm Eylem Planı içerisinde yayla turizminin önemi vurgulanırken yaylaların teleferik ile birbirine bağlanması projeleri de sıcak gündemini koruyor. Kaçkar Dağları’nın eteklerinde doğayla başbaşa kalabileceğiniz çok sayıda yayla bulunur. Handüzü, Çağrankaya, Vaşa, Petran, Demirkapı(Homeze), Sivrikaya, Anzer, Ovit, Gölyayla, Sal, Pokut, Hazindağ, Samistal, Golezana, Palovit, Elevit, Amlakit, Çat, Verçenik, Hacivanak, Aşağı Kavron, Yukarı Kavron, Ambarlı, Kito. Yaylada yaşam Haziran ayının başından Eylül ayının ilk haftasına kadar sürüp giden üç aylık bir dönemi kapsıyor. Rize Valiliği’nin sitesinde yaylaların insanların bir araya getiren önemli bir kültür olduğu vurgulanırken, bereketi simgeleyen gülsuyu ile ıslatması anlamına gelen ve coşkuyla kutlanan bağbozumu bayramı “Vartavor” şenlikleriyle ünlü olduğu da ayrıca vurgulanıyor. Horon ve sisli manzaralar, yayla yaşamının vazgeçilmezlerinden biri olarak kabul ediliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account