Pisa Kulesi’nin tarihini merak ediyor musunuz?

Pisa Kulesi’nin tarihini merak ediyor musunuz?

Samih Nusret Kocataş – Aslında Pisa Katedrali’nin çan kulesi olan Pisa Kulesi, 1173’te inşa edilmeye başlanmıştır. Kulenin yapımı, 1370 yılında bitirilmiştir.

Kule, bugün ismi Mucizeler Meydanı olarak adlandırılan yerde ve yakınında yer alan katedral ve vaftizhane ile birlikte bulunmaktadır.

Pisa Kulesi’nin mimarının kim olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Kule üst üste bindirilmiş yuvarlak 6 sütun dizisinden meydana gelmiştir. 56 metre yüksekliktedir. Üzerine 294 basamaklı bir merdivenle çıkılır. En üstteki çanların bulunduğu 8. kat silindir biçimindedir. Ağırlığı yaklaşık 14 500 tondur. İçinde her biri bir notaya denk gelecek şekilde 7 tane çan bulunmakta olup her biri bir notanın sesini vermektedir.

Pisa Kulesi bitirildiği tarihten itibaren güneye doğru eğilmeye başlamıştır. Bunun sebebi temeldeki yumuşak zemindeki bir çökmedir.Kulenin tepesinden güney yönünde aşağı sarkıtılan bir çekül 4,3 metre açığa inmektedir.Fakat binanın ağırlık merkezinin izdüşümü kendi temel dairesinin içinde olduğundan kule devrilmemektedir.

Her yıl eğiliyor

Kule her yıl milimetrenin onda yedisi kadar (100 yılda 0.7 cm) eğilmektedir. Kulenin mevcut eğimi 5,5° kadardır ve yapıldığından beri güneye doğru eğilmektedir.

Kulenin yapılış amacının Cenova ve Venedik’e rakip olmasından dolayı olduğu düşünülmektedir..
Kule 1990-2001 yılları arasında onarım için kapalı tutulmuştur.Bu dönem zarfında İngilizler 20.milyon sterlin harcayarak kuleyi restore etmişlerdir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account