Pisa Kulesi hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Pisa Kulesi hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

İtalya denilince akıllara gelen ünlü bir yapı var. Pisa Kulesi eğimli duruşu ile tüm seyahatseverlerin zihnine kazınmış durumda. İtalya turu yapan herkes muhakkak bu kuleyi ziyarete gelip fotoğrafını çekiyor. Kimisi kuleyi tek parmağı ile itiyor gibi kimisi sırtı ile dayanıp düzeltmeye çalışıyor gibi poz verip birbirinden eğlenceli fotoğraflar çekiliyorlar. Peki, Pisa Kulesi hakkında ne kadar şey biliyoruz? Evet, beyaz bir renge sahip olduğunu ve zamanla eğildiği için de yamuk durduğunu biliyoruz. Ama geçmişinde ne olayların döndüğünü bilmiyoruz. Gelin Pisa Kulesi’nin hiç bilmediğimiz yanlarına yakından bakalım:

Pisa Kulesi neden yapıldı?

Pisa Kulesi 1173 yılında yapılmaya başlanmış. Fakat çeşitli savaş, siyasi olaylar ve veba gibi sağlık faktörlerinden dolayı yapımı 200 yıla yakın sürmüş ve 1370 yılını bulmuş. İnşaatı içinde 12.yüzyılda şimdiki durduğu yeri Mucizeler Meydanı’nı seçmişler. Çünkü kentin askeri, ticari ve siyasi bakımdan önemli bir yer sayılıyordu. İtalya küçük limanları ile bölgesel bir güç elde etmeye başlamıştı.

Orta Çağ zamanlarında ülkeler zenginliklerini göstermek için büyük yapılar inşa ediyorlardı. Pisa Kulesi’de zenginlik ve gücün göstergesi olarak inşa edilmeye başlandı. Mimarının kim olduğu halen daha bilinmiyor. Bu kule aslında bir çan kulesidir. Tepesinde bir çan bulunuyor.

Pisa Kulesi ne zaman eğilmeye başladı?

Pisa Kulesi’nin eğilmesi tek gecede olmadı. Eğilmesindeki hata inşaata başlanmadan önce yapıldı. Evet, yanlış duymadınız. Mimarlar yer yapısını iyice incelemediği için kule eğilmeye başladı. Kulenin ikinci katı inşa edilmeye başlandığında ağırlık nedeniyle kulenin bir tarafı toprağa doğru batmaya başladı. Buna rağmen inşa edilmeye başlandı ve her katın inşası yapılırken kule biraz daha eğildi. İnşaat sırasında kulenin batan kısmına daha az ağırlık vermeye çalıştılar. Ama yinede eğilmesin önüne geçemediler.

İtalya’da eğilen sadece Pisa Kulesi değil!

İtalya, yumuşak bir zemin yapısına sahip. Bu nedenle çoğu yapısı eğimli olarak duruyor. Özellikle Aziz Michele degli Scalzi adındaki kule, Pisa Kulesi’nden sonraki en ünlü eğimli yapıdır. Ayrıca Nicola Kilisesi’nin sekizgen çan kulesi de eğilmeye başlamış. Araştırmacılar yapımının çok uzun yıllar sürmesinin Pisa Kulesi için iyi olduğunu savunuyorlar. Çünkü çok yavaş inşa edilen bu ağır yapı zamanla toprağın sıkışmasını sağlamış ve kulenin daha fazla eğilmesini önlemiş. Pisa Kulesi’nin aslında 60 metre yüksekliğe sahip olması gerekirken eğim nedeniyle en yüksek noktası 56 metre olarak kalmış. En düşük tarafı ise 55 metre uzunluğunda.

Mussolini 1922 yılında İtalya’nın başbakanı olunca kulenin yamukluğunu düzeltmek istedi. Pisa Kulesi’ni ise yamuk olduğu için bir utanç olarak görüyormuş. Bu nedenle acilen bunu düzeltme kararı almış. Ama Kule eğim konusunda ısrarcı çıkmış ve ne kadar uğraşılsa da düzelmemiş. Neyse ki 2001 yılında bir grup araştırmacı artık kulenin eğilmediğini keşfetmiş.

Pisa Kulesi’nin en tepesi…

Pisa Kulesi ne kadar eğik yapısı ile sağlam gibi durmasa da pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. En üstünden şehri izlemek isteyenler önceden bilet alarak buraya çıkabilirler. 296 basamak ile çıkılan kulenin tepesinde 7 tane çan bulunuyor. Bu çanların her biri bir notaya denk geliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account