Peru’nun kayıp şehri: Machu Picchu

Peru’nun kayıp şehri: Machu Picchu

Peru’da 1450 yılında kurulan antik bir şehir Machu Picchu… Pachacutec Yupanqui tarafından kurulan şehir deniz seviyesinden 2450 metre yükseklikte bulunuyor. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan İnka’ların kayıp şehri Machu Picchu’yu gezerken manzaraya hayran olacaksınız. Dağın zirvesinde yer alan şehrin dört bir yanı ormanlarla kaplı. Küçük bir hatırlatma yapalım bu şehre gelirken kesinlikle fotoğraf makinenizi unutmayın.

Machu Picchu nasıl keşfedildi?

Ünlü kaşif Cristof Colomb, Yeni Dünya’yı keşfetmek için çıktığı gemi yolculuğunda Amerika Kıtasını bulur. Bunun sonucunda bu kıta istilacıların saldırısına uğrar. İnka’lar da teknolojiden uzak bir medeniyet olduğu için silah gibi savaş araçlarına karşı savunmasız kalır. Ayrıca kıtaya bazı hastalıklarda yayılır. Böylece İnka İmparatorluğu’ndan olanların soyu tükenir.

İnkalar şehirlerini korumak amacıyla bütün yolları ortadan kaldırırlar. Böylece şehir uzun yıllar boyunca bulunamaz. Ta ki 1911 yılında Hiram Bringham adındaki Amerikalı bilim adamı gelene kadar. 1912 yılında da büyük bir kazı çalışması yapılarak şehrin tamamı ortaya çıkarıldı.

Machu Picchu’ya nasıl gidilir?

Peru’da Machu Picchu turu yapmayı düşünüyorsanız turla gitmek muhteşem bir fikir olabilir. Çünkü bu yer çok zorlu bir bölgede bulunuyor. Bu nedenle de tek başınıza gitmek yerine turla gitmenizde fayda var. Bu şehre ulaşım için tren yolunu tercih edebilirsiniz. Urubamba Nehri kıyısındaki Ollianta Tren istasyonundan hareket eden tren ile And Dağları’nın muhteşem manzarası içinde yolculuğa başlıyorsunuz. Aguas Calientes (Durgun Sular)adındaki istasyonda indikten sonra otobüsle bu şehre varıyorsunuz.

Machu Picchu, Urubamba Vadisi’nin üzerinde bulunuyor. Şehrin neden bu kara yukarıya yapıldığına dair ilginç bir hikayesi bulunuyor. İnka’lar, İmparatorları için Güneşin oğlu olduğuna inanırlardı. Bu nedenle güneşe yakın olmak içinde bu kadar yukarı yapılmış olduğu söyleniyor.

Peru’da ne yenir?

Machu Picchu turu yapmak isteyenler Peru’nun eşsiz lezzetlerini tatmak için harika bir fırsat yakalıyorlar. Machu Picchu’ya gitmeden ya da gittikten sonra şehirde yemek yemek isterseniz zengin bir Peru mutfağı ile karşılaşacaksınız.Tren istasyonunun olduğu yerde çok sayıda restoranı bulabilirsiniz.

Et yemekleri Peru’da çok ünlü. Anticucho ve Rocoto Relleno sığır etinden yapılan popüler yemekleri arasında. Tavuk etinden yapılan pilav yemeği olan Arroz Con Pollo’yu da deneyebilirsiniz. Deniz ürünlerin yapılan yemekler de Peru mutfağında mevcut. Ayrıca patatesten yapılan yemekleri de turistler tarafından çok seviliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account