Pekin’in tarih ve kültür kokan 3 önemli yapısı…

Pekin’in tarih ve kültür kokan 3 önemli yapısı…

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Pekin, muhteşem yapıları ile dikkat çeken bir yer. Öyle ki içinde bulundurduğu yapıları görmek için seyahatseverler dünyanın dört bir yanından ziyarete geliyorlar. Pekin’de görülecek yerler arasında pek çok tarihi yapı var. Bunlar günümüzün modernizasyonuna uğramamış çok nadide yapılar. Bu önemli yerleri gezerek Pekin’in 3000 yıllık tarihi hakkında ilginç bilgiler öğreneceğinize çok eminiz. İşte Pekin’de mutlaka görmeniz gereken 3 önemli yapı…

Yasak Şehir

Pekin’in en turistik ve en bilinen yeri Yasak Şehir. 6 asırdan fazla zamandır ayakta duran Yasak Şehir günümüze ulaşan en geniş ahşap yapılardan biridir. O dönemdeki Ming Hanedanlığı tarafından inşa edilmiş. Yasak Şehrin inşa edilme nedeni hükümdarların güvenliğiniz sağlamak içindi. 14 yılda tamamlandığı söylenen bu küçük şehir, 720 bin metrekarelik bir alana üzerinde konumlanıyor.

İmparatorluk döneminden kalma bu görkemli yapı gören herkesin ilgisini çekiyor. Pekin’de yer alan saraylar arasında en bilineni bu yapıdır. Burası Çin hakkında görebileceğiniz milyonlarca tarihi ve kültürel eseri içinde bulunduruyor. Günümüze ulaşana kadar 24 farklı hükümdara ev sahipliği yapmış. Bu saraya neden Yasak adı konulduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni o dönemlerde alınan üst düzey güvenlik önlemlerinden dolayı.

Hutong

Pekin’in 700 yıllık geçmişe sahip olan mahallesi Hutong, alışveriş için turistlerin en uğrak noktası olarak biliniyor. Dar sokakları arasında gezinerek bir çok dükkanı keşfedebilirsiniz. Aslında Hutong, Pekin eski evleri arasında kurulu olan dar sokaklara denilir. Yani güzel keyifli ve uzun bir yolculuk sizleri bekliyor.

Pekin’de 500 tane Hutong olduğu düşünülüyor. Bunlardan kimisi çok kısa kimisi ise kilometrelerce uzunlukta. Normalde Pekinliler bu evlerde 6 – 7 Dolara kalıyormuş. Fakat gelen turistler ise bu eski evlerde kalmak için neredeyse binlerce dolar ödüyor. Pekinliler bu duruma çok şaşıyor. Sonuçta normalde daha iyi ve lüks evlerde oturan turistler burada eski yıkık dökük evlerde kalmak için binlerce dolar veriyor.

Yonghe Tapınağı

Lama Tapınağı ya da Cennet Tapınağı olarak da bilinen Yonghe Tapınağı, Pekin’in Dongcheng semtinde konumlanıyor. 17. yüzyılın sonlarında bir konutun parçası olarak inşa edilmiş. Sonrasında ise Tibetli Budist keşişlere ev sahipliği yapmaya başlamış. Dongcheng’te bulunan en güzel dini mekanlar arasında yerini alıyor.

Tapınağın ortasında birçok Budist heykeli görebilirsiniz. Avlularda gezerken huzur bulacaksınız. Budizm’in en önemli mabedi olarak biliniyor. Tapınağın ortasındaki salonda gülen bir Buda Heykeli bar. Bu heykel Çin’de misafirperverliği simgeliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account