Pekin’in 700 yıllık tarihi caddesi: Wangfujing

Pekin’in 700 yıllık tarihi caddesi: Wangfujing

Çin’in başkenti Pekin’de şehrin en meşhur caddesi 王府井-Wangfujing mutlaka gezilmeli. Daha önceki Pekin gezilerimde büyük bir keyifle gittiğim caddeyi, bu defa yaz mevsimini öğrenci olarak şehirde geçirdiğim için uğrak yerim haline getirdim.

Wangfujing caddesine metroyla gitmek çok kolay, kendi adını taşıyan durakta indiğinizde işte geldiniz.

Ticari faaliyetlere ev sahipliği yapması Ming Hanedanlığı’na kadar uzandığı söylenen caddenin 700 yıllık tarihsel geçmişinden bahsediliyor.

“Ateşli Tencere”de yemek

Hem yerli halkın, hem de turistlerin akın ettiği cadde, trafiğe kapalı olduğundan rahatça gezilebiliyor. Burada pek çok alışveriş merkezi, lezzetleriyle ün yapmış lokantalar, kafeler sıralanıyor. Benim favori lokantam ise Dong Lai Shun adlı Uygur lokantası oldu. 1903 yılından bu yana faaliyette olan köklü lokanta, sabah 11.00 ile akşam 21.00 saatleri arasında açık. Burası Çin mutfağının gerek Çinlilerin, gerekse yabancıların büyük ilgi gösterdikleri 火锅-Huo Guo yemeği ile özellikle meşhur. Huo Guo ismini Türkçe’ye “Ateşli Tencere” diye çevirebiliriz.

İngilizce Hot Pot olarak bilinen yemeği ısmarladığınızda önünüze büyük bir kaynayan su dolu kap getiriliyor. Sipariş ettiğiniz etleri, sebzeleri, erişteyi bu kaynayan suya atıp, piştiğinde de alıp afiyetle yiyorsunuz.

Tüm çeşitler çok ince kıyılıp hazırlandığından ve su çok kaynar olduğundan hemen yemeye hazır hale geliyor. Lafa dalıp yiyecekleri haddinden fazla haşlamamak işin püf noktası. Zaten Çin mutfağında sebzeler fazla haşlanmadan hafif diri yeniliyor.

Atıştırmalık akrep

Caddede birbirinden ilginç geleneksel yemeklerin, kıyafetlerin ve aksesuarların satıldığı bir de sokak bulunuyor. 烤鸭-kaoya (Pekin ördeği), 鸡丁-jiding (Dilimlenmiş küçük tavuk parçaları), 饺子-jiao zi (Çin mantısı), 包子-bao zi (Buharda pişirilmiş içli ekmek), 蛋炒饭-dan chao fan (Yumurtalı Pilav), 激荡汤-ji dan tang (Yumurta çorbası), 面汤-miantang (erişte çorbası) gibi birçok ünlü Çin yemeğini burada tadabilirsiniz. Eğer çok farklı seçeneklere açık biriyseniz kımıl kımıl halde satılan akrepler çekirdek gibi atıştırmalık niyetine satılıyor.

“Merhaba” yerine “yemek yedin mi?”

Çin’de ilginç ve alışılmışın dışında şeylerin yenildiği bir efsane değil. Genellikle güney bölgesinde yaşayanlarla bağdaştırılan ve günümüzde pek de kalmadığı söylenen bu yaklaşımın geçmiş zamanlarda yaşanan çok büyük kıtlıklar yüzünden doğduğu aktarılıyor.

Hatta Çin’de 你吃了吗?niçılama? (Yemek yedin mi?) sorusu okul arkadaşları, komşular gibi yakın bağlantıdaki kişiler arasında selamlaşma olarak bizim merhabamız gibi kullanılabiliyor. Yemek saatlerinde birbirini görenler karşılıklı bu soruyu sorup, olumlu cevabı memnun bir şekilde alıp yollarına devam edebiliyorlar. Eğer cevabınız hayır olursa hemen yardım etmek için harekete geçiyor, okulun yemekhanesine götürmekten, kendi yemeğini paylaşmaya kadar çeşitli çareler üretiyorlar.

Çeşitli hediyelik eşyalar

Çin usulü ipek elbiseler, gümüş ve altın takılar, şemsiyeler, porselen tabaklar, açıldıkça içinden daha küçük parçası çıkan oyuncaklar (Ruslar Matruşka bebekleri Çinlilerden görüp yapmış. Bu sadece Çinlilerin iddiası değil, Rusya’yı gezerken Rus rehberimiz de aynı şeyi söylemişti. Ben onların yalancısıyım😃) rengarenk işli çantalar, ayakkabılar ve daha pek çok özgün şey bulunabiliyor.

Caddenin gündüzü de, gecesi de ayrı güzel. Zaten vaktin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz bile, bir şuna bakayım bir bundan tadayım derken bir bakmışsınız gece olmuş…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account