Pekin’de yabancıların favori adresi: Shichahai

Pekin’de yabancıların favori adresi: Shichahai

Geçtiğimiz yaz Çince sertifika programına katıldığım Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi’nde bir yandan dersler, sınavlar arasında yoğun günler yaşarken, diğer yandan da çok derin bir kültürü barındıran Çin’in başkenti Pekin şehrini gezme fırsatı buldum. Oda arkadaşım Koreli Woo Sangwon ile birlikte gittiğimiz Shichahai 什刹海 (bölgesi) ise tarihi, turistik yapısı, doğal güzellikleri ile mutlaka görülmesi gereken yerler listemde yer aldı. Üniversitedeki diğer arkadaşlarım ve Pekin’deki yabancıların en favori adresinin de 8 numaralı metro hattıyla kolayca ulaşılabilen Shichahai olduğunu gözlemledim.

Üç güzel göl

Tarihi geçmişinin 1115 yılına Jin Hükümdarlığı’na dayandığı belirtilen Shichahai; Qianhai, Houhai, Xihai isimlerinde üç güzel göle sahip. Göllerde kiralık gezinti tekneleriyle dolaşmak popüler etkinlikler arasında.

Gündüz-gece pek çok restoran, kafe, barı dolup taşıyor. Ünlü 后海 Houhai barlar sokağında Çinliler ile birlikte dünyanın dört bir yanından gelen turistler ve yabancı öğrenciler birlikte eğleniyorlar.

Buranın tarihi eserleri arasında ise Prens Gong Wang Fu ve Prens Chun Wang Fu’nun konakları, Guang Hua Tapınağı ve tanınmış bir Pekin operası sanatçısı olan Mei Lan Fang’ın evi sayılabilir.

Tarihi Hutong bölgesi

Buradaki tarihi Hutong bölgesi olan, trafiğe kapalı, dar, uzun Nanluoguxiang 南锣鼓巷 sokağını özellikle çok sevdik. Genellikle kuzey Çin şehirlerinde bulunan dar sokaklar ve geleneksel avlulu tarihi evlerin bulunduğu yerlere Hutong deniliyor. Pekin’de yaklaşık 800 yıllık geçmişe sahip olduğu söylenen Hutongların ilk olarak Yuan Hanedanlığını kuran Moğollar tarafından yaptırıldıkları aktarılıyor. O zamanlar kapı önlerine kuyular kazılır, bu kuyu başları suyun sağlandığı yer olmasının yanısıra sohbet edilen, şarkılar söylenen sosyalleşme alanları halini alırmış.

Uğur sembolleri

Uğur getireceğine inanıldığından evlerin kapısının çoğunlukla kuzeydoğu yönüne açıldığı ve zenginliğin sembolü sayıldığından kapının her iki yanına canavar oyması veya heykeli konulduğu da aktarılanlar arasında…

Çin devletinin 2008 yılında Pekin’de yapılan Olimpiyat Oyunları için hutong bölgelerini restore etmesiyle buralar eski bakımsız çehrelerinden kurtulmuş. Ancak o zamana kadar düşük kiralarla döküntü, küçücük, ortak tuvaletli, evlerde yaşayan yoksul kesim için de Hutongların değer kazanmasıyla sancılı bir vedalaşma vakti yaşanmış. Şimdilerde ise bu bölgeler turistlerin vazgeçilmez rotası halinde. Zaten çoğu ev otel, restoran, bar veya hediyelik eşya dükkanı olarak kullanılıyor.

Ağaçlıklı Nanluoguxiang sokağında hediyelik eşya dükkanlarına daldık, ünlü balık toplarından ve dondurmasından yedik, el yapımı davulları çaldık, duvar resimlerine baktık… Çok ama çok keyifli bir gün geçirdik.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account