Pekin’de bir masal diyarı: Yazlık Saray

Pekin’de bir masal diyarı: Yazlık Saray

Yaz aylarımı Pekin’de Pekin Dil ve Kültür Üniversitesi’nde Çince eğitim programına katılarak değerlendirdim. Üniversitede ilk günüm derslere ve yurda kayıt telaşı ile geçti. Koreli oda arkadaşım beni ilk gördüğünde uzun zamandır odada tek olmaya alıştığını söyleyerek pek de memnun durmasa da, yanımda götürdüğüm Türk lokumlarının da etkisiyle dakikalar içinde tatlı yiyip, tatlı konuşmaya başlamıştık bile…

İkinci günümde Çin’de Yüksek Lisans yapan arkadaşım Betül elinde çiçeklerle beni ziyarete gelince keyfim iyice katlandı. Canım kardeşim Betül’le daha önceleri de ülkenin değişik şehirlerinde bir araya gelmiştik. Hatta Pekin’e birkaç günlüğüne gelip, belli başlı yerlerini görmüştük.

40 dereceye yaklaşan sıcaklarda kaçış noktası

Bu defa şehri dolaşmaya daha önce görmediğimiz Yazlık Saray’dan başlamak istedik. Çin’in başkenti ve Şanghay’dan sonra en kalabalık ikinci şehri olan Pekin’de yazın 40 dereceye yaklaşan bir sıcaklık yaşanıyor. Çin’in en iyi korunmuş ve imparatorluğun en büyük bahçesi olarak gösterilen Yazlık Saray ise bu sıcaklarda Pekinlilerin kaçış noktası oluyor. Biz de bunaltıcı sıcağa önlem olarak kocaman şapkalarımız, güneş gözlüklerimiz ve bolca suyumuz ile yola koyulduk.

Burada en kolay ve en ucuz ulaşım sistemi şehrin her tarafına yayılmış olan metro. Epeyce karışık metro ağlarını cep telefonunuza indireceğiniz Beijing Metro uygulamasıyla rahatça çözebilirsiniz. Her metroya binişinizden önce otomatik makinelerle uğraşmak yerine bizim İstanbul Kart gibi Beijing Kartı almanız akıllıca bir çözüm olacaktır. Şehre gelir gelmez ilk yaptığımız şeyler bunlardı.

Batı kesiminde, 290 hektar genişliğindeki bir alana kurulmuş olan Yazlık Saray dünyanın en büyük meydanı olan TianAnmen meydanının 7 katı büyüklüğünde. Dörtte üçü göl olan Yazlık Saray Wan Shoushan, Saraylar ve Kunming Gölü olmak üzere üç bölüme ayrılıyor.

Tarihi Kubilay Han zamanlarına uzansa da Yazlık Saray’ın inşasına 1750 yılında başlanmış. Burayı bugünkü görkemli haline getiren ise 19. yüzyılda Çin’in son hanedanı olan Qing hanedanlığından imparatoriçe Zi Xi olmuş.

Tekne gezisi

Gölü gezdiren tekneleri görünce bu sıcakta iyi fikir olduğunu düşünüp, birine atladık. Tabi ki, teknedekilerle sohbet etmeyi ihmal etmedik. Yol arkadaşlarımızın hepsi Çinli idi. Çinliler tarihi ve turistik yerlerinde gezmeyi çok seviyorlar. Özellikle çocuklarına kültürel miraslarını tanıtmak onlar için son derece önemli. Pekin ise iç turizmden en fazla pay alan şehirlerden…

Gölün ve etrafının güzelliği bir masal gibiydi. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınması hiç boşuna değilmiş. Burası Çinlilerin çok iddialı oldukları ve övündükleri bahçe sanatının en güzel örneklerinden… Yapılırken doğal güzelliği, tapınakları, imparator sarayları ve bahçeleri ile uyumlu bir birliktelik oluşturulmaya önem verilmiş.

Tekneden indikten sonra dolaşmaya başladığımız yapılar, Yasak Kentte olduğu gibi kuzeyden güneye doğru inen bir çizgiyle sıralanıyorlardı. Tepedeki Fo Xiangge kulesi, Mermer Gemi Abidesi, Kunming gölünün ortasındaki ufak ada ve adaya bağlantıyı sağlayan taştan köprü buranın simge yapıları arasında yer alıyor.

Epeyce gezip, yorulmuşken Betül, “yağmur yağsa ne güzel olur. Bu sıcak hava rahatlar” dedi. Bunu söyledikten bir süre sonra çok şiddetli bir yağmur başladı.

Neyse ki, burada 728 metre uzunluğundaki dünyanın en uzun klasik Çin koridoru bulunuyor. Koridorların arasında da birer kulübe yer alıyor. Kendimizi koridora zor attık. Uzun süre mahsur kaldıktan sonra yağmurun hafiflemesiyle çıkabildik. Yağmurun ardından mis gibi hava gerçekten çok iyi geldi.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account