Çin’in başkenti Pekin’de Beihai Park şifa dağıtıyor

Çin’in başkenti Pekin’de Beihai Park şifa dağıtıyor

Çin’in başkenti Pekin’de geçirdiğim öğrencilik günlerimde ülkenin en tarihi, en büyük ve en iyi korunmuş antik imparatorluk bahçelerinden biri olan Beihai Park’a gitmesem olmazdı. Tarihsel geçmişi 11. yüzyıla dayanan, Çince yazılışıyla 北海公园Beihai Gongyuan (Kuzey Denizi Parkı) şehrin övünç kaynakları arasında. O kadar ki okulda öğretmenlerim sürekli gittiniz mi sorusunu sordular, ders kitaplarımda konu olarak karşıma çıktı, sokakta sohbet ettiğim Çinlilerden en çok aldığım önerilerdendi ve tabi ki gitmek kaçınılmaz oldu😀

Pekin’e daha gelmeden beni hiç tanımadığı halde bir sorunumu çözmek için talip olan, sonrasında da ablasıyla ilgileniyormuş gibi sevgiyle ilgilenen, Çin’de üniversite öğrencisi Fatma’yla parka gitmek üzere yola koyulduk.

Yaz sertifika programına katıldığım üniversitenin yüzden fazla Türk öğrencisi var ve biz Fatma’yla Türk öğrenci grubunun we chat grubu sayesinde tanıştık. Gerçi ben Pekin’deyken çoğu Türk öğrenci tatil nedeniyle Çin’den gitmişti ama hepsi de bir sorum olduğunda hemen destek verdiler. Buradan hepsine çok teşekkür ediyorum.

Beihai Park’a 6 numaralı metro hattıyla kolayca ulaşılıyor. 北海北BeihaiBei (Kuzey Denizi Kuzey) durağında inip, B çıkış kapısından çıkın, 5 dakika kadar yürüyünce işte parka geldiniz. Giriş ücreti kişi başı 15 yuan (yaklaşık 12 TL) olsa da bize öğrenci indirimi yaptıklarından 5 yuan (yaklaşık 4 TL) verdik.

Efsaneden günümüze

Burası sadece doğal güzellikleriyle değil, muhteşem imparatorluk yapıları ve tapınaklarıyla da mutlaka görülmeli.

Parkın ünlü bir Çin efsanesine göre inşaa edildiği aktarılıyor. Buna göre, bir zamanlar şifalı bitkileri ve suları olan, insanlara sonsuzluğu verebilecek sihirli dağlar varmış. Çin’in ilk imparatorları bu dağların sihrini çözmek üzere keşif heyeti göndermişler ama başarısız olmuşlar. Sonunda Beihai Park imparatorluk tarafından efsanede anlatılanları taklit ederek yapılmaya başlanmış. 1925 yılında halka açılan parkın efsanedeki gibi şifa dağıttığı, ömrü uzattığı da söyleniyor.

70 hektarlık parkın çok güzel bir de gölü var.

Yeşim Çiçekli Adacık, Botanik Bahçesi, Beyaz Dagoba, Dairesel Şehir, Dokuz Ejderha ve Beş Ejderha buranın mutlaka gezilmesi önerilen özellikli bölümleri arasında yer alıyor.

Gölde botla gezinti

Parkı gezmek için en az iki saat gerekiyor. Biz Fatma ile gölde botla gezintiyi sona bırakmıştık. Bota binmek için girdiğimiz uzun kuyrukta tam bize sıra gelmişti ki, telaşla gişeyi kapadılar, 大风da feng (büyük fırtına) diye bağrışmaya, göldeki botları geri çağırmaya başladılar. Kısa sürede gökyüzü kapkara oldu. Biz tam Fatma’nın internet uygulamasından çağırdığı taksiye binmiştik ki, fırtına ve şiddetli yağmur etkisini gösterdi. Sonrası sıkışan trafikte birbirimizle ve taksi şöförüyle keyifli bir sohbet oldu. Gerçi gölde botla dolaşamadık ama Pekin’de yaşayan Fatma nasılsa yine gider, bana da Beihai Park’ın borcu kaldı, en yakın zamanda alacağım inşallah 😀

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account