Parkın içinde bir şehir: Kiev

Parkın içinde bir şehir: Kiev

Ukrayna’nın başkenti Kiev, parkları, bahçeleri, tarihi ve turistik mekanları, damak tadımıza uygun lezzetli yemekleri, hareketli gece hayatı ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir şehir. Ülkemize olan yakınlığı, vize istememesi, kimlikle bile giriş yapılabilmesi de avantajlı yanları.

Goethe’nin ‘İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde bir şehir ilk kez görüyorum” cümlesini Kiev için söylediği aktarılıyor. Başta Dinyaper Nehri ortasındaki adacıkta kurulu olan Hydrapark ve 14 bin civarında bitki türü bulunan Botanik Bahçe olmak üzere birçok ünlü parka sahip Kiev, yeşile doyuruyor.

Hıristiyanlığın önemli merkezlerinden biri olarak gösterilen Kiev’deki Pechersk Lavra Manastırı, diğer bir adıyla Mağaralar Manastırı Unesco Dünya Miraslar Listesi’nde yer alıyor ve yaklaşık 28 hektarlık bir alan üzerinde 6 tanesi yerin altında, 12 tanesi yerin üstünde olmak üzere 18 adet kilisesi bulunuyor. Ortodoksların kutsal yeri sayıldığı için yılda yaklaşık 45 milyon turistin burayı ziyaret ettiği söyleniyor.

Ancak mikroskop ile görülebilen eserler

Şehrin yine en çok ziyaret edilen yerlerinden Güzel Sanatlar Müzesi ve Minyatür Müzesi de bu alanın içerisinde. Sanatçı Nikolay Syadristiy’ın özel bir teknolojiyle yaptığı, çoğu mikro özellikleriyle Rekorlar Kitabı’na girmiş eserler ancak mikroskop ile görülebiliyor. Dünyanın en küçük saati, kitabı, kemanı, kilit ve anahtarı, saç teli içinde gül, Gagarin’in portresi ve daha pek çok mikro eser görenleri şaşkınlık içerisinde bırakıyor.

Savaşın anısına yapılmış İkinci Dünya Savaşı Müzesi ve Anavatan Heykeli kompleksi açık hava kısmında savaş sırasında kullanılan silahlar ve tören yürüyüş alanı bulunurken; kapalı kısmında ise savaşın ne denli vahşi olabileceğini gösteren belgeler tüyleri ürpertiyor.

Yöre halkı soğuktan nasıl korunuyor?

Özgürlük ve Dünya Anıtlarının yer aldığı Özgürlük Meydanı Maydan Nezalejnasti halkın ve turistlerin buluşma noktası konumunda. Buranın altındaki yer altı çarşısı ise alışveriş yapmak ve restoran veya kafelerinde soluklanmak için ideal. Biz, seyahatlerimin bana hediyesi olan arkadaşım Nuray ile Kiev’e kış mevsiminde gittiğimizden, şehirdeki yer altı çarşı ve geçitleri soğuktan korunduğumuz kurtarıcılarımız oldu. Nuray tüm seyahat boyunca “çok soğuk” cümlesini sürekli tekrarlayıp durdu. Ben ise “gittiğin yerin keyfini çıkartmak için yöre halkı ne yapıyorsa, örnek alacaksın” ilkem doğrultusunda sıcak şarabın koruyucu zırhından yararlandığımdan gayet iyiydim.

Yeşil kubbesiyle dikkat çeken Caves Manastırı, şehrin ana caddesi Kreshatik, 15.yüzyıldan beri ticarete ve entelektüel hareketlere merkezlik yaptığı belirtilen Podil Semti, Cumhurbaşkanı’nın resmi tören alanı Marinsky Sarayı, Barok Mimarisiyle dikkat çeken Ulusal Opera Binası, çok sayıda katedralin bulunduğu Boğdan Meydanı yine şehrin gezilecek yerlerinden bazıları…

Uygun fiyatlı ve lezzetli yemekler

Uygun fiyatlı ve lezzetli yemek arıyorsanız tam yerine geldiniz. Kiev’deki pek çok yerel lokantada Kiev tavuğu, Borscht, Chebureki gibi yöresel lezzetleri uygun fiyatlarla yiyebilirsiniz. Şehrin birkaç yerinde karşımıza çıkan, yöresel dekoruyla da çok sevimli gelen Xata bizim favorimizdi. Eğer buradaki kalış süreniz uzadı ve Türk yemeklerini çok özlediyseniz Tike, tüm konukseverliği ve ikram demli çayıyla sizi bekliyor. Bize birkaç günün sonunda Tike’nin Türk misafirperverliği ile dopdolu, sevilen müziklerimizin çaldığı, samimi ortamında Tavşan Kanı çaylarımızı yudumlamak çok iyi geldi.

Taksiler farklı fiyatlar isteyebileceklerinden ve bu bazen fahiş fiyatlara varabileceğinden önceden pazarlık etmenizi veya taksiyi uygulamalardan çağırmanızı öneririm. Kiev halkı çok yardımsever, en azından bizim rastladığımız herkes öyleydi. Gençlerin İngilizceleri çok iyi, tabi en güzeli gitmeden Ukrayna dili veya yoğun olarak konuşulan Rusça’dan birkaç sık kullanılan cümleyi öğrenmek. Malum tüm dünyada geçerlidir, konuşmaya onların diliyle başlamak sempatiyi arttırır. Yeni öğrenmeye başladığım Bulgarca dolayısıyla Kiril Alfabesi’ni bilmem şehirde çok işime yaradı.

Şehrin sokak, cadde ve geçitlerine yayılmış seyyar satıcılardan, irili-ufaklı mağazalardan buraya özgü birçok hediyelik eşya alabilirsiniz. Vinok adı verilen çiçeklerden yapılmış taçlar, ismini ilk çıktığı şehirden alan Patrikivka boyama sanatıyla yapılmış çeşitli objeler, el işçiliğiyle buraya özgü desenlerle yapılmış çeşitli aksesuarlar, bez bebekler, Paskalya yumurtaları, refah-sağlık-bereket simgesi bir buket bitki olan Didukh bunlardan bazıları… İçki çeşitleri bol, fiyatlar da çok uygun, bir çeşit votka diyebileceğim Honilka denenebilir.  Biberli bir içki olduğundan, daha yumuşak içim arıyorsanız ballı çeşitlerini tercih etmenizi öneririm.

Gelelim Ukrayna’ya gittiğimi duyan herkesin ilk sorusuna, “Ukraynalı kızlar söylenildiği kadar güzel mi?” Evet, hem de sinir bozucu şekilde:)

 

 

 

 

 

 

 

 

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account