Paris’in ünlü Notre Dame Katedrali bir yangınla kül oldu

Paris’in ünlü Notre Dame Katedrali bir yangınla kül oldu

Victor Hugo’nun ünlü eseri Notre Dame’ın Kamburu’ndaki Quasimodo karakterini hatırlamayan yoktur. Bu güzel eser bu güzel şehrin en nadide noktalarından biri olan Notre Dame Katedrali’nde geçiyor. Notre Dame Katedrali, Paris’in en güzel simgelerinden biri. Seine Nehri kıyısındaki bu tarihi yapı dün küller içinde kaldı. Restorasyon sırasında çıktığı düşünülen bu yangın sadece Paris’in değil tüm dünya tarihinin nadide bir eserini kül etti. Neredeyse tüm dünya çan kulesinin yıkılışını hüzünle izledi. Katedral Sözcüsü 13. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar her şey yanıyor derken Fransızlar göz yaşlarını tutamadı. Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik şehri olan Paris‘in bu tarihi yapısı da her yıl 13 milyon ziyaretçi ağırlıyordu. Louvre Müzesi’nden çıkıp nehir kıyısında ağır ağır yürüyerek bu muhteşem yapının girişindeki turist kuyruğuna takılıp ziyaret edeli henüz 5 ay olmuştu. Notre Dame etrafındaki cafe’lerde oturup uzaktan kulelerine bakarak kahve yudumlama keyfi de bu yangınla bir süre ertelenmiş olacak.

Gotik-Roma karma çizgilerini görebileceğiniz Notre Dame mimari kurgusunun yaklaşık 850 yıllık bir geçmişi var. Katedralde 10 bin kişi ibadet edebiliyor. 130 metre genişliğindeki Notre Dame katedralinin vitrayları, pencere süslemeleri ve kabartmaları dikkat çekici. 12. yüzyılda yapımına başlanan kilisenin tamamlanması 170 yıl sürmüş ve 1334 yılında bitirilmiş. Yapı 19. yy’da neredeyse 20 yıl süren bir restorasyona girmiş. Ve son olarak 2019’da devam eden yenileme sırasında çıkan yangınla kendi tarihine yeni bir sayfa açmış oldu. Benim yapıda dikkatimi çeken 2 nokta var. Biri güney ve kuzey kısımlarında bulunan vitraylarla süslü Gülpenceresi ile katedrali kötü ruhlardan koruduğuna inanılan yaratık heykelleri.

Notre Dame sadece turistlerin değil, Fransız Halkı’nın da önemli bir buluşma noktasıydı. Da Gaulle cenaze töreni, Napolyon Bonopart’ın taç giyme merasimi gibi önemli toplumsal olaylara ev sahipliği yaptı. Haydarpaşa Garı’nın yanmasına o gün ne kadar üzüldüysem zamana meydan okuyan bu yapının zarar görmesine de o kadar üzüldüm. İnsanlığı ayakta tutan geçmişin omuzlarında duran o güzel tarihi yapıları değil mi?

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account