Paris’in asi kızı Bastille

Paris’in asi kızı Bastille

Buket Cengizalp – Hapishane…

Bir seyahat yazısının başlangıcı olarak seçilecek belki de en son sözcük budur! Ama zaten Bastille’i Bastille yapan ironinin de temeli buradan geliyor. Semtin yapıtaşının, birbirinin zıttı iki binadan oluşuyor olmasından; hapishane ve opera binası. Bu iki bina, Fransız devrimi sırasında halkın ayaklanışının da temsili bir anlamda. Hapsetmek baskının; opera da sanatın simgeleri. Baskıya karşı sanatla direniş!

yoldasin_bastille_sokaklar

Gerçeklikle sanatın birleştiği Bastille, Paris’in bugün de önemli bir semti ve kültürel bileşeni. Yine sanat var, yine baskıya karşı özgürlük ve başkaldırı hakim. Dolayısıyla buradaki sanat da hayatın içinden. Çağdaş sanat galerileriyle Bastille’in her sokağında sanatın kokusunu alabiliyorsunuz.

Moda sanattır. Dünya modasının fahri başkentiyse malum, Paris. Moda denince ilk akla gelenler; Saint Germain, St. Honoré ya da -her ne kadar turistlerle dolup taşsa da- Champs-Élysées oluyor. Lüks modanın başkentinin ilk göz ağrıları bu caddeler. Peki ya Bastille? Paris’in asi çocuğu gibi. Paris’in bu özgür kızıysa boholüksün tanımı gibi.

‘Havasından mı; suyundan mı?’ deyimi Bastille için ‘coğrafyasından’ olarak uyarlanabilir. Fransız devrimi sırasında her tür baskıya özgürlükçü savunmalarla ayak direyen bu özel semt, modada farkını ortaya koyuyor. Lüks ama “yeni lüks” butikleriyle.

yoldasin_bastille_Bistrot

Batille’de bulunan pek çok mağazayı, galeriyi ve yeme & içme mekanını dostlarınıza tavsiye etmek isteyeceksiniz ama yapmayın. Buraya gelen, gezmeli, kaldırımları eskitmeli, kaybolmalı ve kendisine seslenen mekanı ve mağazayı bulmalı. Boholüks denilen şey böylesi bir şey. Tavsiye edilen ya da adres gösterilen değil, kendinize özel seçtiğiniz güzellik ve keyifler..

İyi alışverişler…

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account