Denizli’nin dünya mirası: Pamukkale Travertenleri

Denizli’nin dünya mirası: Pamukkale Travertenleri

Denizli’nin pamuk diyarı gibi duran Pamukkale Travertenleri hakkında bir şeyler duymayan yoktur. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yerini alan bu bembeyaz yeri herkesin görmesini öneriyoruz. Pamukkale insanı şaşkına çeviren bir doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor.

Bu doğal oluşumun muhteşem görünümünün bozulmaması çok dikkatli bir şekilde korunması gerekiyor. Çünkü geçtiğimiz yıllarda travertenlerin kararmaya başladığı ile ilgili haberler çıkmaya başlamıştı. Görenleri adeta aşık eden bir doğa harikası olan bu travertenlere gereken önem verildiğinde tekrar eski haline dönmüş. Ama tabii ki bu önemi devam ettirmek gerekiyor. Çünkü dikkat edilmediği zaman bu doğal oluşum yok olma tehlikesi içine giriyor.

Pamukkale Travertenleri nasıl oluşmuş?

Travertenler çeşitli kimyasal reaksiyonların çökelmesi sonucunda oluşuyor. Aslında bir çeşit kayadır. Pamukkale bölgesinde travertenlerin olduğu alanda 17 adet sıcaklığı 35-100 derece arasında değişin sıcak su kaynağı bulunuyor. Bu termal su kaynağından çıktıktan sonra travertenlerin başına geliyor ve travertenlerin katlarında çökelmeye başlıyor.

Termal su kaynağından çıkarken 35 derece civarında oluyor. Suyun içerisinde bol miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunuyor. Kaynaktan çıktıktan sonra oksijen ile temas ettiğinde Karbondioksit ve Karbon Monoksit uçuyor. Geriye de Kalsiyum Karbonat kalıp çökelmeye başlıyor. Aslında ilk olarak jel halinde oluşuyor. Zaman içinde sertleşerek kaya formuna giriyor.

Pamukkale Travertenleri’nde dikkat edilmesi gerekenler

Önceden bölgeye yapılan oteller Pamukkale Travertenleri’nin çok yakınına inşa edilmiş. Aynı zamanda gelen turistler ise daha jel halinde olan Kalsiyum Karbonat  çökelip sertleşmeden üzerinde dolaştığı için bu kar beyaz travertenler birikememeye başlamış. UNESCO Dünya Mirası Listesinde olan tüm yerlerin düzgün bir şekilde korunması gerekiyor. Eğer korunmazsa UNESCO bu unvanı geri alıyor. Bu unvanın alınması da o yerin turizm açısından olumsuz etkilenmesine neden oluyor.

Pamukkale Travertenleri’nin korunması için çeşitli önemler alınmış. Alana özel araçlar ile ulaşım yapamıyorsunuz. Uzağa park edip Belediyenin koymuş olduğu toplu taşıma araçları ile bölgeye ulaşım yapılabiliyor. Çevrede bulunan oteller de travertenlerin uzağına taşınmış. Ayrıca gelen turistler artık travertenlerin her yerinde gezinemiyorlar. Bunun yerine turistler için ayrılmış yerler ziyaret edilebiliyor. Turistler için açık olan teraslarda suya girilip yüzülebiliyor. Ayrıca ayakkabı ile girmek yasak. Bunun içinde yanınızda ayakkabılarınızı koyabileceğiniz bir poşet getirmenizi öneririz. Çoğu turist yanına travertenlerden hatıra olsun diye parça koparıp almaya çalışıyormuş. Yılların oluşumunu oradan koparıp almak doğaya verilen en büyük zararlar arasında. Ayrıca koparılan o parça yerinde durduğu gibi bembeyaz kalmıyor. Zamanla kararmaya başlıyormuş.

Sadece oteller, araçlar ve turistler açısından bir önlem alınmamış. Ekstra olarak su akıtma sistemi de kontrol altında tutulmaya başlanmış. Kaynaktan sürekli olarak suyun akması travertenlerin yosun tutup sararmasına neden oluyor. Bunun olmaması için de Pamukkale Belediyesi suyun akışını da kontrole almış.

Pamukkale’ye ne zaman gidilmeli?

Pamukkale’de gezilecek çok fazla açık alan olduğu için yaz aylarını tercih etmeniz daha iyi olabilir. Ayrıca travertenleri ziyaret saatleri yaz ve kış aylarında değişim gösteriyor. Kış ayı 3 Ekim – 14 Nisan zamanını kapsıyor. Bu aylar arasında gelirseniz 08.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Yaz ayı ise 15 Nisan – 2 Ekim tarihlerini kapsıyor. Bu dönemlerde ise açılışı saat 08:00’de yapıyorlar. Akşam kapanışı ise kış ayına göre daha geç oluyor. Kapanış saat 21:00’a kadar Pamukkale Travertenleri yaz ayında açık oluyor.

Pamukkale’de gezilecek yerler

Pamukkale Travertenleri’ni gezmek için Pamukkale’ye geldiyseniz mutlaka birkaç yeri daha gezmelisiniz. Çünkü travertenler için yarım gününüzü ayırmak bile burası için fazla oluyor. Bu bembeyaz travertenlerin üzerinde yürüyebilirsiniz. Ayrıca havuz gibi olan alanlarında girip yüzebilirsiniz de. Çevrede gezmeniz gereken çok güzel yerler bulunuyor. İşte Pamukkale’de gezilecek yerler:

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Travertenleri ile Hierapolis Antik Kenti aynı ören alanında bulunuyor. Bu kent M. Ö. 2.yüzyıl zamanında Bergama kralı tarafından kurulmuş. “Kutsal Kent” olarak bilinen Hierapolis Antik Kenti içinde çok fazla dini yapı bulunuyor. Bu kentte ayrıca görmeniz gereken yerler arasında büyük bir amfitiyatro ve St. Philippe Martyrion Kilisesi var.

Travertenler içerisinde acıkırsanız eğer yemek yiyebileceğiniz iki adet cafe bulunuyor. Tabii içeride sadece iki tane cafe olduğu için fiyatlar biraz pahalı. Dilerseniz yanınıza yiyecek ve içecek alabilirsiniz.

Antik Havuz

Antik Havuz - Kleopatra Havuzu

Antik Havuz – Kleopatra Havuzu

Antik dönemlerden beri bu travertenlerin oluşumunu sağlayan sıcak su kullanılıyor. Çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan büyük bir havuz bulunuyor. Kleopatra Havuzu olarak da biliniyor. Bu havuza sizler de girip yüzebilirsiniz. Havuz içerisinde kırık sütun parçaları bulunuyor. Bu havuzda yüzmek sizlere çok farklı bir deneyim yaşatacak. Gelirken yanınıza havlu ve mayo almayı unutmamanızı öneririz.

Anadolu Mezarlığı

Anadolu Mezarlığı

Mezarlık gezilir mi diyenleri duyar gibiyiz. Ama burası sadece bir mezarlık değil. Tarihe tanıklık etmiş gezilip görülmesi gereken bir mezarlık. Hierapolis Antik Kenti’nin mezarlığı olan bu yerde zamana karşı dimdik duran eski mezarlıkları görebilirsiniz. Anadolu’da en iyi şekilde korunup günümüze kadar gelmiş çok eski bir mezarlık. Dilerseniz antik kenti gezerken bu mezarlığa da uğrayabilirsiniz.

Laodikya Antik Kenti

Laodikya Antik Kenti

Laodikya Antik Kenti

Denizli şehir merkezi ve Pamukkale Travertenleri arasında Laodikya adında bir antik kent konumlanıyor. Bu antik kent zamanında Roma İmparatorluğu’nun önemli bölgelerinden biriymiş. Burada yaşayan farklı bir koyun türünden dolayı kent tekstil alanında önemli bir merkez halindeymiş. Kazı çalışmalarından sonra ortaya çıkarılmış antik tiyatro, tapınak ve çeşitli yapıların kalıntılarını yakından görebilirsiniz.

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası

Kaklık Mağarası

Pamukkale Travertenleri’ne 40 kilometre uzaklıkta konumlanan Kaklık Mağarası, Denizli’de gezilecek yerler arasında bulunuyor. İçeride traverten basamakları, dikitler ve sarkıtlar bulunuyor. Aynı zamanda Küçük Pamukkale olarak da biliniyor. İçeride muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Pamukkale Natural Park

Pamukkale’yi gezip yorulup biraz soluklanmak isteyenlerin rotası Pamukkale Natural Park. Bu büyük park alanında yüzme havuzu, yapay göl, çamur havuzu ve kutlamaların yapıldığı bir alanı bulunuyor. Gölde deniz bisikletine binerek dolaşabilirsiniz. Göl kenarında bir adet cafe bulunuyor. Yorgunluğunuzu burada bir çay içerek atabilirsiniz. Yüzme havuzları şifalı sular ile doldurulmuş. Ayrıca çamur havuzunda kendinizi dinlendirebilir ve şifalı çamuru üzerinize sürebilirsiniz.

Ağlayan Kaya Şelalesi

Şehir merkezine yaklaşık 1 saat uzaklıkta bulunan Ağlayan Kaya Şelalesi, turistlerin gözde rotaları arasında. Burası Yeşildere Şelalesi olarak da biliniyor. Özellikle yaz aylarında sıcaklardan bunalanlar bu şelaleye kaçıyorlar. Çünkü şelale bölgesinin etrafını buz gibi akan suyun serinliği sarıyor.

Karahayıt Kaplıcaları

Kızıl Su ismi ile de bilinen Karahayıt Kaplıcaları, Pamukkale merkeze yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Kaplıca suyu pek çok sağlık sorununa çare oluyor. Pamukkale Travertenleri’ne benziyor fakat içindeki minerallerden dolayı kırmızı bir renge sahip. Dilerseniz bu kaplıcalara gelerek dinlenebilirsiniz.

Denizli Horozu Heykeli

Denizli Horozu Heykeli

Denizli’nin simgesi olan Denizli Horozu’nun bir heykeli şehir merkezine yapılmış. Bu horozun çok farklı bir vücut yapısı var. Hatta rengi de diğer horozlara göre çok farklı. Bu horoz şehrin simgesi haline geldiği için bir heykelini şehir merkezine yapmışlar. Heykel günümüzde turistlerin yoğun ilgisini görüyor.

Denizli’de gezilecek yerleri gidip gördükten sonra sıra Microlight uçuşu yapmakta. Uçuş süresi yaklaşık 15-20 dakika sürüyor. Bu süre boyunca motorlu planör olan Microlight ile Pamukkale’nin gezilecek yerlerini yukarıdan kuş bakışı olarak izleyebilirsiniz. Microlight ile çok farklı bir deneyim yaşayacağınıza eminiz. Pamukkale Travertenleri üzerinde uçuş yapmak yasak olsada Hierapolis Antik Kenti üzerinde uçarken travertenleri yukarıdan görebilirsiniz.

Pamukkale’de alışveriş

Pamukkale’ye özgü çeşitli hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Pamukkale Travertenleri ve meşhur Denizli horozu ile ilgili kart postallar ve buzdolabı magnetleri turistler tarafından çok tercih ediliyor. Bunların dışında Buldan kumaşından yapılan ev tekstili ürünlerden de alabilirsiniz.

Ayrıca Mayıs veya Haziran ayında geldiğiniz zaman Buldan Dokuma Festivali’ne katılabilirsiniz. Gelmeden önce festival tarihine bakmanızı öneririz. Bu festival zamanında pamuktan yapılmış çeşit çeşit ürünler satın alabilirsiniz. Pamuk üreticileri bu festivalde tezgah açıyorlar ve yaptıkları ürünleri satıyorlar. Ayrıca pamuğun nasıl işlendiğini de yakından görebilirsiniz.

 

Pamukkale’de ne yenir?

Denizli Kuyu Kebabı

Denizli Kuyu Kebabı

Denizli’nin yerel yemekleri arasında çoğunlukla et yemekleri bulunuyor. Keşkek, çaput aşı, güveçte mantar ve Denizli kebabı bu yemeklerden en popüler olanı. Ayrıca Denizli turşusu da çok ünlü. Bunların dışında buldan kapaması adındaki yerel yemekte turistler tarafından çok seviliyor. Bu yemeği yaparken kuşbaşı etleri haşlayıp içerisine salça, zeytinyağı, karabiber ve soğan ekliyorlar. Sonra bir tasın içerisine koyup ters çeviriyorlar. Tabii ki Denizli’nin pidesini ve tandırını da unutamamak gerekiyor. Bu yemeklerde şehirde büyük bir üne sahip. Denizli’de ünlü olan içecekler arasında Zafer gazozdan da bir cafe de oturduğunuzda içmenizi öneririz.

Pamukkale’de ünlü restoranlar

Hocanın Yeri: Ağlayan Kaya Şelalesi’nin olduğu yerde bulunan tek tesis. Bu tesiste oldukça uygun bir fiyata alabalık yiyebilirsiniz. Balığın isterseniz kiremitte isterseniz de ızgara pişirtebiliyorsunuz.

Lamuko’s Lokanta: Pamukkale’de farklı lezzetler arıyorsanız bir de Japon Restoranı bulunuyor. Turistler bu restoranı da çok tercih ediyor. Pamukkale’de daha başka Japon restoranına rastlayabilirsiniz.

Pamukkale Restoran: Denizli Kebabı ve tandır yiyebileceğiniz güzel bir mekan. Ayrıca köftesi de çok lezzetli. Çeşitli ev yemeklerini de bu restoranda bulabilirsiniz.

Yıldız Restoran: Pamukkale Natural Park’ın yanın da konumlanıyor. Et yemeklerini yiyebileceğiniz güzel bir mekan.

Traverten Pide: Lezzetli pidelerden yiyebileceğiniz bir restoran. Fiyatları da bölgeye göre oldukça uygun düzeyde. Salaş bir yer gibi görünüyor ama pideleri çok lezzetlidir.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account