Oslo-güzel bir dünyaya inananlara cesaret veren şehir

Oslo-güzel bir dünyaya inananlara cesaret veren şehir

Forbes Dergisi Yazı İşleri Müdürü Handan Bayındır Norveç’i yoldasin.com için gezdi ve yazdı;

Handan Bayındır – Norveç’in başkenti Oslo, yeryüzünde nadir bulunabilecek bir şehir.

Kişi başı milli geliri 100 bin dolar civarında olan insanların yaşadığı bir ülkenin başkentinde olduğum, kaldırım taşlarından insanların mutlu ve huzurlu görünmelerine kadar her detayda kendini belli ediyor. Buraya geldiğinizde üzerinizde bollaşmış eşofman, rengi solmuş bir tişörtünüz varsa çıkarın onları ve kendinizi daha ‘düzgün’ hissedebileceğiniz bir şeyler giyin. Çünkü gözünüzün gördüğü her şey öylesine ‘jilet gibi’ ki, o rahat turist kıyafetinizle kendinizi kötü hissedebilirsiniz.

yoldasin_merkez---6

Şehir diyorum ama Oslo, epey küçük bir yerleşim. Nüfusu 550 bin civarında olan şehir 40 kadar adaya yayılmış. Ancak şehirde gezerken adadan adaya geçtiğinizi fark etmiyorsunuz bile…

yoldasin_Oslo_Karl_Johans_Gate-2

Karl Johans Caddesi’ne geldiğinizde Oslo’nun kalbindesiniz demektir. Bu uzun caddenin sonunda Kraliyet Sarayı var. Ama saraya gitmekte hiç acele etmeyin. Bence esas hikaye bu cadde boyunca sıralanmış cafe’lere oturup etrafı seyretmekte. Zira gördükleriniz “böyle hayatlar da olabiliyormuş” şaşkınlığı ve gıptasıyla dolduracak düşüncelerinizi. Bebek arabalarıyla şık anneler, yardıma ihtiyacı olduğunda hemen yanında bitiveren pırıl pırıl gençler, acelesi olmadığı her halinden belli Norveçliler, rahat giyimleri içinde bile smokin giymiş kadar şık görünen öğrenciler…

yoldasin_oslo_merkez---2

Gelen geçenleri seyrederken film setindeymişim gibi hissediyorum… Oslo, nazik insanları, parkları, bol ağaçlı caddeleri, denize, göllerle kıyılarıyla birkaç saat geçirseniz bile ruhu dinlendirmeye muktedir bir şehir. Başka türlü bir dünya olabileceğini düşünüyorsanız, ‘orası’ işte Oslo.

Vigeland / Frogner Park

yoldasin_Vigeland---1

Şehre küçük diyorum ama bu sizi yanıltmasın zira Oslo’nun sakladıkları dünya başkentlerine yaraşır güzellikte. Frogner Park veya Vigeland olarak anılan müze-park bu şehirde görülmesi gereken ilk duraklardan. Norveçli heykeltıraş Gustav Vigeland’ın 1923’ten öldüğü 1943’e kadar son 20 yılında yaptığı tüm heykeller burada sergileniyor.

Vigeland - 12

Heykellerinin ana konusu ise “aile”. Ana kapıdan girildiğinde parkın öbür ucunda gökyüzüne yükselen heykel ise sanatçının en ünlü yapıtlarından, “Monolith”. 14 metre uzunluğundaki bu heykelde tam 121 insan figürü yer alıyor. Vigeland’ın heykellerine bakarken çocukluğumda babamın arkasına saklandığım bir anı veya annemin beni şefkatle nasıl da avuttuğunu hatırlıyorum. Heykelleri uzun uzun seyrettikten sonra parkın muhteşem çimenlerine -tıpkı Norveçlilerin yaptığı gibi- yayılıp bulutlardan heykeller icat ediyorum.

Fram Müzesi

yoldasin_fram---1

İskandinavyalılar ‘denizci’ olduğundan en popüler müzelerinin de gemi müzeleri olması şaşırtıcı değil. Fotoğraftaki binanın içinde müzeyle aynı adlı bir gemi var. Özelliği ise Kuzey Kutbu ve Antarktika keşiflerinde Norveçli araştırmacıların kullandığı gemi olması. Ahşaptan yapılmış bu gemi, dünyanın en sağlam ahşap gemisi diye de anılıyor.

Opera Binası

yoldasin_oslo_opera

Karl Johans Caddesi’nin herhangi bir noktasında görülebilen bu bina Kuzey Denizi’nin alameti farikası olarak buzdağı formunda inşa edilmiş. Yapım maliyeti 1 milyar doları geçen yapı Oslolular’ın vakit geçirmek, şehir manzarasını izlemek için de gidiyor. İçinde 1000 (evet, bin) kadar salon – oda bulunan Opera Binası şehrin simgesi halinde.

Cennetin Sureti

yoldasin_oslo_yol---3

Fram Fiyordu Oslo’ya en yakın olanı. Deniz yoluyla da gitmek mümkün ama karayolunu tercih ederseniz görecekleriniz karşısında kelime bulmakta zorlanabilirsiniz. Göz alabildiğine dağlar, kimi zaman ağaçlarla kaplı kimi zaman taşlarla… Dağların rüzgarı alış yönüne göre üzerindeki bitki örtüsü değişiyor. Ama kilometrelerce uzayıp giden dağlarda değişmeyen tek şey, neredeyse delik deşikler diyebilirim ve bu noktalardan irili – ufaklı şelaleler akıyor.

yoldasin_oslo_handan_yol---2

Ve tabii göz alabildiğine çayırlar… Aralara serpiştirilmiş gibi duran ve Norveçlilerin tatillerde kullandıkları dağ evleri. Yol üzerinde 1180 yılında yapılmış Borgund Staukyrkje Kilisesi’ni göreceksiniz. Burada inmekte fayda var. Zira uzun yol boyunca mola verecek bir yer yok ve cafe’sinde iyi kahve var. Eski zamanlardaki takvim yapraklarını hatırlayanlarınız varsa, oradaki manzara fotoğraflarının nerede çekildiğini yol boyunca gördüklerinizden sonra anlayacaksınız.

Gerçeklikten Uzak, Ruha Yakın

yoldasin_oslo_fyord---9

Fiyord, kelime anlamı itibarıyla ‘körfez’ demek. Fram Fiyordu’na geldiğimizde, aslında anakaranın 250 kilometre içindeyiz. Ancak deniz, işte bu ‘fiyord’ sayesinde karanın bu kadar iç kısımlarını sahile dönüştürüyor.

yoldasin_oslo_fyord---10

Limana yaklaşan gemilerden, ve trenle gelenlerden inen kalabalık etraftaki restoran ve mağazaları neredeyse istila ediyor. Haksız değiller. Restoranlarda nefis deniz ürünleri, Norveç’in en meşhur siması somonun en tazeleri pişiyor. Mağazalar ise hediyelik eşyalarla tıka basa dolu ama göz bebeği, bu ülkenin soğuğunda bile üzerinize başka bir şey giymeyi gerektirmeyecek klasik Norveç yün kazakları.

yoldasin_norveç_kazak

Limandan karayoluyla ilerleyince ahşap bir iskele denebilecek bir yapı göreceksiniz. Ama bu iskele denize epey yüksekten uzanıyor ve muhteşem bir fiyord manzarasını gözler önüne seriyor. Burada durun. Gördüğünüz şeye yeryüzü oluşumu diye de bakabilirsiniz, Allah’ın varlığına bir delil olarak da, fark etmez… Her şekilde bu manzara karşısında nutkunuz tutulacak…

Oslo’dan 6 saat kadar süren yolculuğa değdiğini işte tam bu noktada anlayacaksınız.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account