Orta Doğu’nun Paris’i Beyrut…

Orta Doğu’nun Paris’i Beyrut…

Lübnan’nın başkenti Beyrut denince akla savaş gelse de, gerek şehrin güzelliği, gerek zengin yemek kültürü ve gerekse renkli gece hayatından dolayı yıllardır Ortadoğu’nun Paris’i olarak adlandırılıyor. Ülkeye vizesiz giriş imkanı ve kısa uçuş süresi ile de son zamanlarda Türk turistlerin oldukça ilgisini çekiyor.

Beyrut’ta görülmesi gereken yerler

Bugüne kadar gördüğüm en güzel mağaralardan biri olan Jeita iki bölümden oluşuyor. Aşağı ve yukarı kısımlardan oluşan mağarada aşağıdaki kısımda tekne turu yapabiliyorsunuz. Fakat mağaraların içinde fotoğraf çekmeye maalesef izin vermiyorlar. Meryem Ana heykelini görmek için Beyrut’un bir diğer önemli simgesi Harissa Tepesi’ne teleferikle çıkarken Beyrut’u da kuşbakışı izleme şansına erişeceksiniz.

Akşamları yürüyüş yapabileceğiniz sahil şeridi Corniche ve Zeytunai Bay, Beyrut’un eski ruhununu yaşatan Achrafieh bölgesi, şehirdeki en önemli Osmanlı eserlerinden biri olan Büyük Saray, Rouche bölgesinde bulunan ve Beyrut’un simgelerinden olan Güvercin Kayalıkları, şehrin en ünlü meydanı Place des Martyrs, Yıldız Meydanı, Eski Saat Kulesi, Mohammad Al-Amin Camisi, Saint Georges Greek Ortodoks Katedrali, kültürel etkinliklerin yapıldığı Eşrafiye Mahallesi, butik ve kafeleriyle renkli Saifi bölgesi, Beyrut Ulusal Müzesi, Achrafieh Bölgesi’nde yer alan ve çağdaş sanatçıların sergilerine yer verildiği Sursock Müzesi, alışveriş yapabileceğiniz Beirut Souks, şehrin en modern ve en meşhur caddelerinden birisi olan Hamra Caddesi, ABC Alışveriş Merkezi, Beyrut’un kalbinin attığı yer Downtown görülmesi gereken yerler arasında. Ben gitmedim ama Baalbek Harabeleri’ni de gitmişken görmekte yarar var.

Son olarak Beyrut’a 40 dakika uzaklıktaki Byblos kesinlikle görülmesi gerekiyor. Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu eski ve çok iyi korunmuş güzel liman şehrinin kafe ve restoranlarında vakit geçirmelisiniz.

Ne yenir?

Falafel, humus, kebap, tabule salatası, nohutlu yogurt çorbası Lebeniye, Beyrut’un yerel birası Almaza ve anasonlu içkisi Arak’ı denemelisiniz.

Beyrut’ta nerede yenir?

Lübnan yemeklerinin en iyisini yemek istiyorsanız Abd El Wahab iyi bir seçenek olacaktır. Akşam yemeği için en ünlü restoranlardan Babel Bay, Gilt Beirut, Mosaic, Liza, Al Mandaloun Sur Mer, Casablanca veya Gruen’e gidebilirsiniz. Ambiyansa meraklı olanlar için Centrale (Fransız) ve Venezia (İtalyan), steak sevenler için La Parrilla Winter’ı öneririm. Hamra’daki meşhur tatlıcısı Taj Al Moulouk’a da mutlaka uğrayın.

Byblos’ta hem Lübnan yemeklerini tadabileceğiniz hem de deniz ürünleri yiyebileceğiniz restoranlar arasında Dar L’Azrak, Bab El-Mina, Chez Pepe or Pepe Abed bulunuyor. İtalyan mutfağını tercih edenler Sapori E Vini, Japon mutfağını sevenler ise Kami Sushi’ye gidebilirler. Yerel Lübnan yemekleri için ise tercihiniz Locanda – A la Granda veya Feniqia Restoran olmalı.

Beyrut’ta nerede kalınır?

Manzarayı ve lüksü sevenler için şehrin merkezinde yer alan Four Seasons Hotel ve InterContinental Phoenicia Beirut tam onlara göre. Evde kalmayı tercih edenler için ise Phoenicia Residence mükemmel bir seçenek. Daha makul fiyatlı konaklama yerleri arayanlar için ise önerilerim; O Monot Boutique Hotel Beirut, Saifi Suites, The Standard II – By Beirut Homes, ParkTower Suites ve Gefinor Rotana.

Beyrut gece hayatı

Beyrut’un gece hayatının ününü duymuşsunuzdur. Gece hayatı ilk olarak sıra sıra barların dizildiği Mono Caddesi’nde (Buraya İstanbul’un Nevizadesi diyebiliriz) ve Gemmayze’de başlıyor (ki burası Mono’ya göre daha popüler hale gelmiş durumda). Daha sonra ise en ünlü gece klüplerinden Sky Bar, White Bar veya B018’e geçiliyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2019 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account