Orta Avrupa’nın gözbebeği Viyana

Orta Avrupa’nın gözbebeği Viyana

Avrupa’yı gezdiğinizde her şehrin farklı bir dokusu olduğunu hissedersiniz. Avusturya’nın başkenti Viyana’nın da öyle. Zengin tarihi, kültürü, sanatı ve mimarisiyle farklı bir hikayeye sahip. Yüzyıllardır Habsburg Hanedanlığı’na ev sahipliği yapmış olan Viyana, köklü tarihinin yanı sıra sanatın da merkezi durumunda. Klasik müziğin, resmin ve heykelin başkenti olan Viyana’yı sevmeniz için onlarca neden saymak mümkün.

Osmanlı’nın, Viyana kuşatması şüphesiz bizim için bu şehre ayrı bir ilgi uyandırıyor. Tarihe düşkün seyahatseverlerin tercih ettiği Viyana, sadece geçmişe değil modern hayata da göz kırpıyor. Çağdaş müzelerin yanı sıra mimari eserlerin şıklığı Viyana’yı bölgedeki diğer şehirlerin bir adım ötesine taşıyor. Dilerseniz bu eşsiz yapıları yakından tanımaya başlayalım.

Kışlık ev Hofburg Sarayı

hofburg-sarayı

Viyana’daki saraylar şüphesiz kentin asaletini öne çıkarıyor. Viyana’nın merkezinde büyük bir bölümü kaplayan Hofburg Sarayı, kentin en çok ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. İmparatorluğun sarayı olarak kullanılan bu kompleks, günümüzde birçok önemli yapıyı barındırıyor. Kraliçe Sisi’nin müzesinden, 7 buçuk milyondan fazla kitap bulunan Avusturya Ulusal Kütüphanesi’ne kadar eşsiz yapılara evsahipliği yapıyor. Daha çok kışlık yer olarak kullanılan sarayın önünde İmparator 2. Joseph’in heykeli bulunuyor.

Yazlık ev Schönbrunn Sarayı

schonbrunn-sarayı

Habsburg Hanedanlığı yaz aylarında ise merkezin biraz dışında kalan Schönbrunn Sarayı’nda konaklamış. Saray, yemyeşil bir alan içinde yer alıyor. Edindiğim bilgiye göre de, Osmanlı-Avusturya Savaşı bu bölgede gerçekleşmiş. Savaş sonrası yeşil alanlar tahrip olmuş. Krala yazlık bir ev için mekan aranırken, Schönbrunn’daki bu alanı değerlendirmek istemişler. Bunun üzerine Habsburglar’ın yazlık malikanesi inşa edilmiş.

Merzifonlu’nun Kubbesi Belvedere Sarayı’nda

belvedere-sarayı

Belvedere Sarayı’nda da adeta bir güç gösterisi yapılmış. Osmanlı’yı yenilgiye uğratan Habsburg Generali için yapılan bu sarayın orta bölümündeki rengi farklı olan kubbe Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın çadırından alınmış. Sarayın yandaki kubbeler de Budapeşte’deki Türk hamamlarından getirilmiş. Bu durum onların kazanmış olduğu zaferin bir göstergesi olduğu ortada.

Modern ve çağdaş müzeler

Güzel Sanatlar Müzesi

Viyana’daki müzelere de ayrı bir parantez açmak lazım. Kentin merkezinde önemli müzeler yer alıyor. İmparatorluğun sanat koleksiyonlarını biraraya getiren Ulusal Sanat Müzesi ile dünyanın her tarafından toplanan doğal eserlerin bulunduğu Doğa Tarihi Müzesi bunlardan sadece birkaçı… Ayrıca Mozart’ın bir dönem kaldığı ve günümüzde müzeye dönüştürülen evi de listenize almayı unutmayın. Bu arada Avusturya’da işlenen suçları konu alan Kriminal Müzesi de görülmeye değer.

Klasik müziğin başkenti

viyana-klasik-muzik

Viyana için “klasik müziğin başkenti” ifadesi çok yerinde olur. Şehrin birçok noktasında klasik müzik konserleri yapılıyor. Avusturya- Türkiye hazırlık maçı öncesinde bile stadyumda bir klasik müzik esintisi yaşandı. Bütün tribünler ellerindeki bayrakları sallayarak konsere eşlik ettiler. Siz de Viyana’yı ziyaret ettiğinizde, 30 euro’dan başlayan fiyatlarla bir konsere katılmanızı öneririm.

Tarihi kiliseler

karl-kilisesi

Viyana’da mimari yapısıyla dikkat çeken kiliseler bulunuyor. Bunlardan biri de şehrin merkezinde yer alan Stephans Katedrali. Bölgenin ilk kilisesi olan bu katedraldeki tadilatın hiç bitmediği belirtiliyor. Nedeni ise tadilatın bitmesi halinde dünyanın sonunun geleceğine inanılıyor. Bu kilisede Mozart’ın cenaze töreninin yapıldığını da hatırlatmadan geçmeyelim. Bunun yanı sıra Karl Kilisesi de Viyana’nın önemli yapıtlarından… Bu kilise zamanında veba salgınlarının yaşandığı ve 8 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Avusturya’da salgını durduran Aziz Borromeo için yaptırılmış. Kilisenin önünde yer alan sütunlarda da azizin hayatı resmedilmiş.

Festivaller renk katıyor

viyana-festival

Viyana, festivaller zamanı çok renkli oluyor. Özellikle belediye binasının ön cephesinde kurulan konser alanı herkesin yoğun ilgisini çekiyor. Alternatif bir eğlence imkanı sunan festivallerde dünyanın farklı lezzetlerini yeme şansına sahipsiniz. Yunan yemeklerinden, Uzakdoğu mutfağına kadar birçok tat sizle buluşuyor. Ancak siz bir Viyana klasiği olan şnitzeli önce yiyin.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account