O’noir Restaurant’ta karanlıkta farklı bir yemek deneyimi…

O’noir Restaurant’ta karanlıkta farklı bir yemek deneyimi…

Evet, yanlış okumadınız. Karanlıkta nasıl yemek yiyeceğiz diye aklınızdan geçen soruları duyar gibiyiz. O halde hemen açıklayalım. Kanada’nın en büyük şehri Toronto’da hizmet veren O’noir Restaurant’ın konsepti tamamen karanlık. Restoranın bir diğer şubesi de Montreal’de bulunuyor. İçeride ne bir mum var ne de bir telefon ışığı. Bu restoranda çok farklı bir yemek yeme deneyimi yaşayacaksınız.

O’noir Restaurant’ını kuran Moe Alameddine “Karanlıkta yiyecek yediğiniz zaman, duyularınızın gücü gıdaların tadını ve kokusunu almak için artar” diye açıklamış. Burası herkes için şahane bir yemek deneyimi imkanı sağlıyor.

Neden karanlık bir konsept?

Bu restoranda yemek yerken kör olmanın nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlıyorsunuz. Toplumsal bilinç oluşturmak için belirlenen konseptin fikri Zürih’teki kör bir papaz olan Jorge Spielmann’dan geldi. Papaz görme engellilere işler vermeyi amaçlayan bir proje gerçekleştirdi. Bu proje ile O’Noir restoranı Toronto’da 2009 yılında açıldı.

O’noir restoranında görme engelli çalışanlar görev alıyor. Ayrıca karanlıktan korkuyorsanız merak etmeyin. İçeride size yardım edebilecek rehberlik eden kişilerde bulunuyor.

O’noir Restaurant’ta sizi neler bekliyor?

Restaurant girişinde bir aydınlık oda sizleri bekliyor. Bu aydınlık odada sizi gören bir garson karşılıyor. Buradaki garson ile birinci sınıf yemeklerden oluşan menüye bakarak siparişinizi veriyorsunuz. Şimdiden söyleyelim menüyü görünce şaşırmayın. Menüde iki yemek seçeneği var. İlk seçenekte başlangıç, ana yemek ve tatlı bulunuyor. İkinci seçenekte ise ana yemek ve tatlı tabağı.  Başlangıç tabağı ile alırsanız fiyat 44 Dolar oluyor. Ama sadece ana yemek ve tatlı istiyorsanız ücret 34 Dolar. İçecekler ise ekstra ücrete tabii. Soğuk içeceklere 7 -8 Dolara arsında bir ücret ödeyerek yemeğinizin yanına alabilirsiniz.

Siparişi verip içeri doğru geçmeden önce muhteşem bir tecrübe yaşayacağınızı size görme engeli bir rehber anlatmaya başlıyor. Kapkaranlık odaya rehberiniz ile beraber girip masanıza kadar gidiyorsunuz. Tüm O’noir rehberleri burada size en iyi hizmeti verebilmek için eğitim alıyorlar.

Masanıza oturduğunuz zaman karanlık size ilk çok garip geliyor. Ama zamanla bu duruma alışıyorsunuz ve kulaklarınız sizin adeta gözleriniz oluyor. Görme duyunuz o sırada çalışmadığı için diğer duyularınız en verimli şekilde sizin için çalışmaya başlıyor. Daha iyi duyup daha iyi hissetmeye başlıyorsunuz. Rehberiniz yemekleri önünüze getiriyor ve çatal kaşığı kullanmaya başlayınca yine küçük bir zorlukla karşılaşabilirsiniz.

O’noir Restaurat’ın menüsüne yakından bakalım

Başlangıç menüsünde et, deniz mahsulleri ve vejetaryen adında üç tane yemeği bulunuyor. Ana yemeği olarak ise menü çok zengin. Patates ve sebzeli Filet Mignon, patatesli ve sebzeli Pesto Tavuk Göğsü, beyaz pilav ve sebzeli Cajun Balık, mantar ve sarımsaklı karides Risotto, hafif domates sosu ile Penne Makarna ve pirinçli sebze karışım Fri adındaki farklı lezzet dolu yemekleri bulunuyor. Tatlı menüsünde ise Fruit Sorbet, çikolatalı kek yanında vanilyalı dondurma, kakao tozlu koyu çikolatalı muslu yer alıyor.

İlgili Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2018 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account