Aralık-şubat aylar arası yaşanan yaz ayları, özellikle plajların tadını çıkarmak için Sidney'e gitmek için en ideal zamandır.
Sidney'de yıl boyunca yağış alabilen ılıman bir iklime egemendir. Okyanusa yakın yerler ılıkken, iç kısımlarda aşırı sıcaklıklar görülebiliyor. En sıcak aylar olan ocak ve şubat döneminde ortalama sıcaklık 19-26 derece arasındadır. En soğuk ay olan temmuzda ise 5 ile 16 derece arasında sıcaklıklar yaşanır.

Avustralya ve hatta Okyanusya’nın en büyük kenti Sidney, Yeni Güney Galler eyaletinin başkentidir. Avustralya’nın doğu sahili boyunca uzanan Sidney, dünyanın en geniş doğal limanına sahiptir. Kent, batıda Mavi Dağlar olarak adlandırılan ”Blue Mountains” ile çevrilidir. Sydney sakinleri, “Sydneysiders” olarak bilinir. Sidney Avustralya Genel Valiliği, Avustralya Başbakanlığı ve Avustralya Bakanlar Kurulu’nun ikinci resmi konutudur.

50 bin yıldır Aborijinlerin ev sahibi

Sidney bölgesi 50 bin yıldan beri Avustralya yerlilerine ev sahipliği yapıyor. Avustralya’daki ilk Avrupalı yerleşimciler, 1788’de Sidney’i bir ceza kolonisi olarak kuran İngiliz yerleşimcilerdir. Sidney, 19. yüzyılın ortalarında mahkum taşımacılığının bitmesiyle bir koloni ileri karakolundan büyük bir küresel kültür ve ekonomik merkezi haline geldi.

12 bin 367 kilometrekare alana sahip olan ve 2011 rakamlarına göre 4.84 milyon nüfusu olan Sidney’de nüfusun 1.5 milyonu yurt dışında doğmuştur. Dünyanın en çok kültürlü kentlerinden biri olan Sidney’de, 250’den fazla farklı dil konuşulur. Sidney’in üçte biri evinde İngilizce dışında farklı bir dil konuşur.

Avustralya’nın kapısı

Sidney; finans, imalat ve turizmde güçlü, gelişmiş bir pazar ekonomisine sahip. Bölge GSYİH’si 2013 yılında 337 milyon dolarla Avustralya’nın en büyük gelirine sahip oldu. Önemli yabancı bankalar ve çok uluslu şirketler Sidney’de yoğunlaşmış ve kent, Asya Pasifik’in önemli bir ticaret merkezi olmuştur. 2000 yılında Yaz Olimpiyatarına ev sahipliği yapan Sidney’e her yıl milyonlarca turist ziyarete geliyor. Ayrıca birçok uluslararası turist için Sidney, Avustralya’nın kapısıdır. Kentin doğal güzellikleri arasında Sydney Limanı, Kraliyet Ulusal Parkı, Bondi Plajı ve Royal Botanik Bahçeleri bulunur. Turistlerin gözdesi insan yapımı başlıca cazibeler arasında ise Sidney Opera Salonu ve Sidney Limanı Köprüsü yer alır.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account