Avustralya doları (AUD)
Avustralya'nın en çok ziyaret edildiği dönem, ülkenin kışına denk gelen mayıs-eylül arasıdır. Özellikle kuzey kısımlar için nisan-eylül dönemleri tercih edilir. Temmuz, ağustos ve eylül ayları ise en yoğun ziyaret dönemidir. Bununla birlikte diğer mevsimler de Avsutralya gezileri memnuniyetle tercih edilebiliyor. Bu arada 22-25 Ocak tarihlerinde Gökkuşağı yılanı Festivali'ni yakalayabilirsiniz.
Avustralya'nın yaklaşık üçte birinde tropikal iklim görülürken, diğer bölgelerde ılıman iklim yaşanır. Tazmanya'nın yayla ve yüksek yerleri ve anakaranın güneydoğu kıyıları, ülkenin en soğuk yerleridir. En soğuk dönem kış mevsiminde yer alan temmuz ayında yaşanır. Ülkede yaz mevsiminde ortalama sıcaklık 15-35 derece arasında değişir.


İngilizce (Resmi Dil)

Doğaya saygısıyla tüm insanlığa örnek olan Aborijinlerin vatanı Avustralya; güney yarımkürede, Hint Okyanusu ile Büyük Okyanus arasında yer alan ve tüm kıtayı kaplayan tek bir ülkedir. Ülkenin en büyük şehri Sidney iken, başkenti de Kanberra’dır. Bir okyanus ülkesi olan Avustralya; alan olarak dünyanın 6. büyük ülkesidir. Hiçbir ülkeyle kara sınırı bulunmayan Avustralya; kuzeyde Papua Yeni Gine, Endonezya ve Doğu Timor, kuzeydoğuda Solomon Adaları ve Vanuatu, güneydoğuda ise Yeni Zelanda ile komşudur.

50 bin yıllık Aborijinlerin Avrupalılarca katledilmesi

İngilizlerin 18. yüzyıl sonlarında yerleşmelerinden en az 50 bin yıl önce 250 dil grubunda konuşan Avustralya yerlileri ülkeye yerleşmişlerdir. 18. ve 19. yüzyıllarda Aborijin yerlileri, buraya göçen Avrupalılar tarafından büyük ölçüde yok edildi. Bugün yaklaşık yarım milyon nüfusa sahip Avustralya yerlisi Aborijinlerin büyük çoğunluğu kasaba ve şehirlerde yaşarken küçük bir kısmı da iç kesimlerde hala atalarının yaşadığı gibi yaşamayı sürdürmektedir.

1606’da kıtanın Hollandalılar tarafından keşfinin ardından, Britanya 1170’te Avsutralya’nın doğu yarısının kendisine ait olduğunu iddia etmiştir. Başlangıçta da Yeni Güney Galler ceza kolonisini ülkeye 1788 yılında yerleştirmiştir. Nüfus sonraki yıllarda istikrarlı bir şekilde büyüdü; kıta bütünüyle keşfedildi ve ek olarak kendini yöneten 5 koloni devleti daha kuruldu. 1 Ocak 1901’de bu 6 koloni Avustralya Topluluğu’nu oluşturdu. Federasyondan bu yana Avustralya istikrarlı bir liberal demokratik politik sistem sürdürdü. 23.6 milyon nüfusa sahip Avustralya’da nüfus, büyük oranda kentlerde, doğu eyaletlerinde ve kıyılarda yoğunlaşmıştır.

Dünyanın 12. büyük ekonomisi

Dünyanın 12. büyük ekonomisi Avustralya; dünyanın en zengin ve gelişmiş ülkelerinden biridir. 2014 yılında dünyanın 5. en yüksek kişi başına düşen gelire sahip ülkesi olarak belirlendi. Ülkenin askeri harcamaları ise dünyada 13. sırada. Küresel insani gelişme endeksinde en yüksek 2. sırada yer alan Avustralya; yaşam kalitesi, sağlık, eğitim, ekonomik özgürlük, sivil özgürlükler ve siyasi hakların korunması gibi uluslararası birçok alanda yüksek sıralamalarda yer alıyor.

Avustralya; Birleşmiş Milletler, G20, Milletler Topluluğu, ANZUS, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Dünya Ticaret Örgütü, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği ve Pasifik Adaları Forumu üyesidir.

Kanguruların anavatanı

Avustralya topraklarının çoğunluğunun yarı kurak veya çöl olmasına rağmen ülke, alpin çalılıklardan tropikal yağmur ormanlarına kadar oldukça çeşitli doğal ortama sahiptir. 250 bin tür mantara sahip oduğu tahmin edilen ülkedeki mantarların sadece yüzde 5’i tanımlıdır. Kanguruların anavatanı Avustralya, 755 türle en fazla sürüngene sahip ülkedir.

Son Eklenen Yazılar

İLETİŞİM

Yeniliklerinizi duyurmak ve seyahat tecrübelerinizi paylaşmak için aşağıdaki adres ve telefonlardan bize ulaşabilirsiniz.

E: info@yoldasin.com
E: reklam@yoldasin.com
T: (+90 212) 373 92 56
F: (+90 212) 291 55 51
A: Büyükdere Caddesi 16 34360 Şişli / İSTANBUL

Gönderiliyor

©2020 yoldasin.com Her Hakkı Saklıdır

veya

Bilgilerinizi mi unuttunuz?

veya

Create Account